Mobilní hala pro opravy vrtulníků

Mobilní hala pro opravy vrtulníků | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Letci představili unikátní halu pro opravu vrtulníků v Afghánistánu

  • 3
Armáda poprvé představila unikátní mobilní opravárenskou halu, která bude sloužit české vrtulníkové letce v připravované misi v Afghánistánu.

Unikátní hangár pro opravy v misích, do jehož útrob se vejde vrtulník Mi-171Š včetně rotorových listů, má armáda poprvé v historii.

MOBILNÍ OPRAVÁRENSKÁ HALA

Hangár je konstruován tak, aby odolal větru o síle 40 m/s. Konstrukce z lehkého kovu je potažena polyesterovým plátnem, které je velmi odolné a snese i ty nejnáročnější povětrnostní podmínky, jaké v Afghánistánu panují. Celý komplet tvoří 17 standardních nákladních kontejnerů. Sedm z nich slouží pro přepravu samotné haly, v deseti zbývajících jsou dílny. Armáda za halu s kompletním vybavením včetně speciálního zařízení zaplatila 40 milionů korun.

"Dokážeme zde udělat prakticky i ty nejnáročnější opravy, a to včetně zvedání rotoru nebo výměny listů vrtule," řekl jeden z leteckých mechaniků Josef Žižka.

Dříve, třeba při nasazení v Kosovu, přelétávaly vojenské vrtulníky k nutným opravám do Česka. V případě Afghánistánu to ale nebude vzhledem ke vzdálenosti možné.

Armáda chce vrtulníky v Afghánistánu ještě letos

Hangár o rozměrech 36 x 22 metrů a výšce 9,5 metru poskytuje mechanikům maximální možný komfort. Je plně klimatizovaný a uvnitř je po obvodu rozmístěno deset kontejnerů s jednotlivými dílnami. V těch mohou mechanici bezpečně pracovat i v případě ohrožení například chemickými látkami v okolí.

"Zařízení je vybudováno zcela na míru podle našich požadavků," dodal Žižka. Vybudování hangáru v misi podle něj zabere zhruba tři týdny.

"Hala už prošla vojskovými zkouškami a halu sbalíme a připravíme na cestu do Afghánistánu," řekl náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Armáda podle jeho slov plánuje, že vrtulníkovou letku v Afghánistánu nasadí ještě do konce letošního roku.

Kontingent by měl čítat 110 osob a armáda do mise nasadí tři stroje Mi-171Š.

Prezident Asociace obranného průmyslu ČR Jiří Hynek připomněl, že jde z větší části o výrobek českých firem. "Je mobilní, kontejnerizovaný a schopný rychlého nasazení," shrnul výhody.

, natoaktual.cz,

Video