"Budeme prověřovat, zda nedošlo k naplnění skutkové podstaty trestného činu," řekl mluvčí Policejního prezidia Jaroslav Ibehej České televizi, která na případ upozornila.
Pláč při kurzechV reportáži ČT se při nacvičování techniky ozývá místností pláč dětí. Podle Blanky Kolářové-Sudíkové je důvodem, že rodiče tuto techniku dělají poprvé a děti z nich cítí nejistotu. "Během samotného nácviku, který trvá 45 minut, děti mohou plakat," připustila Kolářová-Sudíková s tím, že roli hraje i to, že jakmile se rozpláče jedno dítě, přidají se i další. Navíc po "vyvěšení do cviku" následuje vždy přechod do odpočinkového posedu, kdy se děti zklidní, dodává instruktorka. Podle ní se děti při létání mnohem častěji smějí, pláč je způsoben jen tím, že děti techniku neznají. |
Kurzy mají pomoct rodičům zbavit strachu a stresu a navodit vzájemnou důvěru mezi nimi a dětmi. Zároveň podle Kolářové-Sudíkové pomáhají dětem při různých obtížích, například při kolikách nebo hyperaktivitě, jsou-li v napětí, rozmrzelé nebo mají metabolické poruchy.
"Dítěti to pomáhá celkově. Když miminko jen leží, chybí mu pohyb, potřebuje se protáhnout, rozproudit," řekla iDNES.cz Blanka Kolářová-Sudíková, která "létala" i se svými dětmi.
Létáním se podle ní rozproudí krev a děti výborně prospívají. Cvičení přirovnává k vypuštění stavidla. "Když bude voda stát, bude zkalená. Když se pustí a poteče, bude čistá," líčí.
Pediatři před podobnými metodami důrazně varují. "Náš postoj je jednoznačně negativní. Problém může nastat prakticky u každého dítěte," sdělila iDNES.cz pediatrička Hana Cabrnochová s tím, že některé skupiny dětí jsou ohroženy více než jiné. Na mysli má například děti nedonošené nebo s ortopedickými problémy.
Hrozí vykloubení končetin či shaken-baby efekt
Z neurologického hlediska může také dojít k takzvanému shaken-baby syndromu, při němž je poškozena centrální nervová soustava. Kolářová-Sudíková argumentuje tím, že nic takového se za osm let, kdy u nás metodu praktikuje, nestalo. "To není argument. Drobné traumatické změny se mohou projevit až v pozdějším věku," říká Cabrnochová.
Létání miminek se nelíbí ani Ivaně Reisové, instruktorce pro tělesný a pohybový vývoj kojenců. "Určitě tuto metodu nedoporučuji z důvodů velkého namáhání kloubů a tím i možného rizika vykloubení končetin. Veškeré úchopy dítěte v tomto věku by se měly vyhýbat všemožným visům za ručky či nožičky," píše na webových stránkách karvinského centra pro rodinu Sluníčko.
Reisová varuje také před nezdravým třesením až pohazováním s dítětem. "S miminkem je velmi důležité pomalé, šetrné a jemné zacházení, které mu přináší polohovou jistotu," nabádá instruktorka.
Učila se od ruské porodní báby
Blanka Kolářová-Sudíková se metodu naučila před osmi lety od ruské porodní asistentky, která v Praze absolvovala speciální kurzy. "Naše technika je jemnější. Jak létají s dětmi v Rusku, to je síla," připustila.
Podobně podle jejích slov s dětmi cvičí i v některých balkánských zemích. V západní Evropě nikoliv. "Zřejmě to bude tím, že se tam o metodě ještě neví," zamýšlí se Kolářová-Sudíková.
Kurzy létání miminek se konají jednou měsíčně v pražském A-centru, tříhodinová lekce stojí 350 korun. S metodou je možné začít zhruba od druhého až třetího měsíce, většina rodičů ale začíná kolem pátého měsíce a praktikuje ji, dokud dítě unesou, zhruba do jednoho a půl roku.