Americká letadlová loď USS George Washington | foto: US NAVY

Letadlová loď USA může Filipínám pomoci i jinak, je jako obří vodárna

  • 102
Není náhoda, že Spojené státy vyslaly na pomoc Filipínám po ničivém tajfunu Haiyan letadlovou loď USS George Washington. Kromě vrtulníků potřebných pro záchranné operace totiž plavidlo může sloužit jako obří vodárna.

Americká letadlová loď s pěti tisíci vojáky a další vojenská plavidla by měla významně pomoci při záchranných operacích a také humanitární pomocí.

Letadlová loď veze více než 80 letounů, ale především 11 vrtulníků. K Filipínám vyplula v noci na úterý z Hongkongu a v oblasti by měla být ve čtvrtek (více o vyslání bojového plavidla najdete v tomto článku).

"Jakmile jsme obdrželi zprávy o škodách, ministr obrany Chuck Hagel okamžitě nařídil všem dostupným americkým silám zahájit humanitární pomoc," uvedl mluvčí Pentagonu George Little.

Evakuovaní Filipínci vystupují z amerického letounu na letišti v Manile
Na pomoc Filipíncům po ničivém tajfunu vyslaly USA konvertoplány VM-22 Osprey a...
Evakuovaní Filipínci vystupují z amerického letounu na letišti v Manile

Kromě vrtulníků letadlová loď poslouží hlavně jako obří úpravna vody. Díky odsolovacím technologiím totiž dokáže z mořské vody denně vyprodukovat až 400 tisíc galonů pitné vody, tedy asi 1,5 milionu litrů.

Aktuální bilance katastrofy

Oficiální bilance obětí tajfunu Haiyan, který minulý týden zpustošil Filipíny, ve středu stoupla na 2 275 mrtvých. Dalších 3 655 lidí utrpělo zranění a 80 je pohřešovaných. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní úřady.

Filipínský prezident Benigno Aquino v úterý snížil odhad celkového počtu obětí na 2 000 až 2 500. Média původně hovořila o zhruba 10 000 mrtvých. Aquino však současně upozornil, že z 29 obcí úřady ještě nemají vůbec žádné zprávy. Záchranáři a někteří místní činitelé reagovali na prezidentova slova skepticky.

Celkové finanční škody je zatím velmi těžké odhadnout. Prvotní odhady německého centra CEDIM se pohybují mezi osmi až 19 miliardami dolarů.

Zdroj: ČTK

K odsolení využívá energii z jaderného reaktoru. Zahřívá čerpanou mořskou vodu a vzniklou páru zase chladí. Podobně Spojené státy nasadily letadlovou loď USS Abraham Lincoln po ničivé tsunami v roce 2004 u Sumatry.

S letadlovou lodí míří k Filipínám také dva křižníky USS Antietam a USS Cowpens a torpédoborec USS Mustin, které mají na palubě také využitelné vrtulníky pro distribuci pomoci.

Přímo na ostrovech už je nasazeno asi 250 příslušníků americké námořní pěchoty z japonské Okinawy, kteří připravovali poničená letiště na přistání transportních letounů s první pomocí a zapojili se do pátracích a záchranných operací. K dispozici mají pět letounů C-130 Hercules a čtveřicí konvertoplánů MV-22 Osprey s překlopnými rotory, které kombinují vlastnosti vrtulníku a turbovrtulového letadla.

"Filipíny jsou spojencem a Spojené státy za svými přáteli a spojenci v době krize stojí," dodal Little. Američané podle něj plánují během několika dní na Filipíny dopravit přístřešky a základní hygienické potřeby až pro deset tisíc filipínských rodin, které mají ve skladech humanitární pomoci v Dubaji.

Významnou pomoc v tom může představovat také americké zásobovací plavidlo USNS Charles Drew, které by mělo být v oblasti v nejbližších hodinách a je schopné přepravit na deset tisíc tun pomoci.

USA poslali Filipínám na pomoc své válečné lodě

12. listopadu 2013

, natoaktual.cz

Video