Letadlo se zbraněmi opustilo Bulharsko

Ukrajinské letadlo se zbraněmi z Česka, které bylo více než měsíc zadržováno v Burgasu, odletělo z Bulharska. Státní zástupce povolil odlet poté, co jeho úřad nenalezl žádné důkazy o zločinu, uvedl tamní internetový časopis Mediapool. Ředitel letiště Dimitar Kalojanov odmítl sdělit, kam letadlo odletělo. Mluvčí ministerstva zahraničních věcí Aleš Pospíšil však prohlásil, že letoun zamířil do Gruzie.

Letoun byl zadržen kvůli podezření, že se chystá do severoafrického státu Eritrea. Pro ten v té době platilo zbrojní embargo OSN, jeho platnost skončila 15. května.

V letadle bylo podle agentury AP a Mediapoolu 30 tun zbraní: šest kanonů, samopaly AK-47 a munice. Česká firma Thomas CZ, která zbraně prodala gruzínské společnosti Gamma Center, ale už dříve uvedla, že do letadla ukrajinské společnosti Volare dala naložit jen šest houfnic.

Na obchodu se podle zdrojů z OSN podílela i izraelská firma Unitag. Ta si údajně najala firmu Volare na přepravu zbraní do Gruzie.

Posádka ukrajinského letadla podle letištních zdrojů v Burgasu perem přepsala cíl cesty ve vytištěném letovém plánu z gruzínského letiště Aspara na eritrejskou metropoli Asmara. To bylo také důvodem, proč Bulharsko letadlo zadrželo.

Firma Volare byla již v roce 1999 zapletena do pašování zbraní. Podle informací, které získala ČTK, rumunští, moldavští a izraelští obchodníci použili letadla Volare k přepravě zbraní do Nigérie, pro kterou v té době platilo mezinárodní zbrojní embargo.

Zbraně odhalili Bulhaři v dubnu
Bulharsko zadrželo v dubnu zásilku českých zbraní, která směřovala na zakázané území - do Eritreje. České ministerstvo zahraničí přiznalo, že vývoz těchto zbraní, povolilo. Bránilo se však tím, že vydalo povolení na vývoz vojenského materiálu do Gruzie a nikoli do Eritreje. Ministerstvo ale musí při vydání povolení dbát i na to, aby zbraně skončily skutečně v příslušné zemi a ne jinde.

Dovoz zbraní do této východoafrické země zakazuje embargo Rady bezpečnosti OSN i Evropské unie.

Na palubě zadržovaného letadla bylo 30 tun vojenského materiálu českého původu za téměř 10 milionů korun, který patří Gruzii. "Ukrajinský přepravce se podle některých zdrojů pokusil získat povolení k letu do Eritreje," řekl Pospíšil, podle něhož se k zadržovanému materiálu hlásí gruzínská strana.

Obchod je legální, tvrdí ministerstvo
"Celý obchodní případ se od počátku vyvíjel plně legálně," uvedl tehdy mluvčí ministerstva Aleš Pospíšil.

TRANSPORT LETĚL Z OSTRAVY

Start stroje se zbraněmi šéf letiště nevyloučil

"Gruzínský certifikát konečného uživatele vydalo tamní ministerstvo obrany, žádost předkládala česká firma prostřednictvím licenční správy ministerstva průmyslu a obchodu. Materiál směřoval do země, ke které nemělo české ministerstvo připomínky z hlediska zahraničněpolitických zájmů," zdůraznil Pospíšil.

Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Anna Stárková potvrdila, že v licenčním řízení se má zkoumat i důvěryhodnost žadatele a záruky, že zbraně dopraví tam, kam má. V tom jsou rozhodující stanoviska ministerstev obrany a zahraničí.

Ministerstvo průmyslu podle ní sice uděluje licenci, ale resorty obrany a zahraničí se musí vyjádřit k důvěryhodnosti firmy. Jméno firmy a druh zbraní, kterých se případ týká, sdělit odmítla.

O své odpovědnosti ale nehovoří ani ministerstvo zahraničí. "Právní povinnosti dodavatele končí předáním zboží prvnímu dopravci a od okamžiku naložení je zboží již plně ve vlastnictví příjemce, který zodpovídá i za jeho přepravu do místa určení," zdůraznil Pospíšil. Ministerstvo je podle něj přesto v kontaktu s bulharskou, ukrajinskou i gruzínskou stranou, aby materiál dorazil k deklarovanému konečnému uživateli.

Letadlo zřejmě odletělo z Ostravy
Ukrajinské letadlo startovalo zřejmě z Ostravy-Mošnova. Bulharský novinář Nikolaj Chavdarov sdělil, že úřady letadlo zadržely na základě informací amerických tajných služeb.

Vlastníkem letadla je podle bulharské televize BTV soukromá ukrajinská letecká společnost Volare. Letadlo mělo údajně v neděli odletět do eritrejské metropole Asmary, ale posádka nepředložila potřebné dokumenty.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video