Německá kancléřka Angela Merkelová vítá v Berlíně nového francouzského

Německá kancléřka Angela Merkelová vítá v Berlíně nového francouzského prezidenta Francoise Hollandea (15. května 2012) | foto: Reuters

Letadlo s Hollandem zasáhl blesk. S Merkelovou se přivítali bez polibku

  • 117
Novopečený francouzský prezident Francois Hollande vyrazil na svou první oficiální zahraniční cestu. Počasí jakoby mu ale nepřálo. Vládní speciál při cestě do Německa zasáhl blesk. Letoun se musel vrátit do Paříže a Hollande nakonec přiletěl za kancléřkou Merkelovou s devadesátiminutovým zpožděním.

Socialistický prezident při incidentu nebyl zraněn a odletěl na svou první zahraniční cestu coby hlava státu jiným strojem, uvedl zdroj z prezidentské kanceláře. Hollande původně letěl strojem typu Falcon 7X a odlétal z letecké základny Villacoublay u Paříže. Napodruhé odletěl letounem Falcon 900.

Mluvčí prezidentské kanceláře později podotknul, že letoun se vrátil na základnu asi po čtyřech minutách letu z bezpečnostních důvodů. Piloti se dle něj domnívali, že blesk mohl poškodit navigační systém letounu, napsal server telegraph.co.uk.

Když letadlo zasáhne blesk

"Zásah bleskem obvykle způsobí menší poškození konstrukce letadla. Máme zkušenosti, že se třeba doslova vypaří špička křídla. K poškození většinou dojde tam, kde se ten blesk vyzáří zpátky do atmosféry," řekl iDNES.cz předseda Technické komise Sdružení dopravních pilotů Karel Mündel.

Zároveň dodal, že letouny jsou proti zásahům blesky chráněny a jsou vybaveny systémem, který by měl znemožnit vážné poškození přístrojů na palubě stroje. Neměly by ani ublížit cestujícím. Stejně jako u aut totiž u letadel funguje princip Faradayovy klece, který spočívá v tom, že se elektrický výboj sveze pouze po povrchu zasaženého předmětu.

"Každý pilot, který se svým letadlem prožije zásah bleskem, se určitě vrátí, pokud je v dosahu základny. Protože poškození většinou vyžaduje odborný zásah a je lepší ho provést doma než na cizím letišti," podotkl český pilot s tím, že i když se posádky snaží bouřky pokud možno oblétat, zcela se jim vyhnout nelze. "Ty výboje jsou totiž kolikrát i mezi vzdálenějšími oblaky."

Francois Hollande je francouzským prezidentem teprve několik hodin, do úřadu byl inaugurován v úterý ráno. Stal se tak prvním socialistickým šéfem Elysejského paláce po celých sedmnácti letech.

Déšť, blesky... příroda mu nepřeje

První den v úřadu mu ale nevyšel ideálně - rozhodně mu nepřálo počasí. Zatímco večer do jeho letadla uhodil blesk, během dopolední inaugurace pršelo. Přesto se vody nezalekl a svým příznivcům mával z otevřeného okna svého vozu. Položil pak i věnec u hrobu neznámého vojína.

Po slavnostním slibu ho ale nečekal odpočinek a hned večer vyrazil na očekávanou schůzku s Angelou Merkelovou. Kvůli trampotám s bleskem nakonec do Berlína dorazil asi s devadesátiminutovým zpožděním.

Když pak před kancléřstvím vystupoval z auta, jeho první slova Angele Merkelové prý byla: "Mé letadlo mělo problém." Vzápětí ale dodal: "Jsem velmi šťasten, že vás potkávám."

Politici se pozdravili potřesením rukou. Vřelostí přivítání s konzervativní šéfkou německé vlády se tak socialista Hollande odlišil od svých konzervativních předchůdců Nicolase Sarkozyho a Jacquesa Chiraka, kteří Merkelovou líbali na tvář nebo na ruku, všimla si ČTK.

Ostře sledované setkání

První schůzka nového francouzského prezidenta a německé kancléřky byla poměrně ostře sledovaná, protože oba mají odlišný pohled na řešení krize v Evropě. Dle serveru telegraph.co.uk je Hollandova cesta vnímána jako snaha srovnat rozdíly mezi dvěma klíčovými ekonomikami eurozóny.

Francois Hollande

Novopečený francouzský prezident během své inaugurační řeči zopakoval, že bude chtít do složitě vyjednaného fiskálního paktu, který v EU prosadila Merkelová se svým spojencem a předchůdcem současného prezidenta Nicolasem Sarkozym, doplnit články na podporu růstu.

Merkelová se už krátce po Hollandově volebním vítězství nechala slyšet, že nového šéfa Elysejského paláce sice "uvítá s otevřenou náručí", ale dohoda už je dle ní domluvena a měnit se nebude.

Německé vládě se nelíbí hlavně to, že nový šéf Elysejského paláce chce nastartovat hospodářský růst i za cenu nových dluhů, zatímco podle Berlína by se toho mělo dosáhnout výlučně strukturálními reformami.

Merkelová nesouhlasí také se společnými evropskými dluhopisy či posílením role Evropské centrální banky, jak požaduje Paříž.

Od schůzky u neformální večeře se žádný výrazný posun v postojích ani od jedné strany nečekal. Analytici i tisk přesto předpokládají, že oba státníci budou muset v nejbližší budoucnosti nalézt přijatelný názorový kompromis, jinak hrozí prohloubení současných obtíží v EU. A to není v zájmu ani Francie, ani Německa.

Toto očekávání oba státníci naplnili vzájemným ujištěním, že navzájem chtějí spolupracovat. Hollande po večeři uvedl, že chce s Německem spolupracovat pro dobro Evropské unie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video