Letadlo NASA zlomilo rychlostní rekord

  • 25
NASA oznámila, že experimentální letadlo X-43A vytvořilo nový rychlostní rekord. Po dobu 10 sekund letělo 7krát rychleji než zvuk, tedy zhruba 8350 kilometrů v hodině. "Mohl by to být začátek revoluce v letectví a v dobývání vesmíru," řekl Vincent Rausch, ředitel programu Hyper-X.

Projekt NASA začal před více než sedmi lety a stál přibližně 230 milionů dolarů.

Předchozí rychlostní rekord vytvořilo před desítkami let špionážní letadlo SR-71 "Blackbird", když dosáhlo rychlosti 3,2 machu. Jiný experimentální stroj X-15 letěl rychlostí 6,7 Machu.

Náporový motor
Letoun X-43 měří na délku pouze 365 centimetrů a jeho rozpětí je 1,5 metru.

Nejzajímavější na letounu je jeho motor. Přezdívá se mu scramjet (Supersonic Combustion RAMJET).

Nadzvukový náporový tryskový motor je revoluční tím, že kyslík potřebný pro hoření získává z okolní atmosféry. S sebou tedy musí vést jen vodík. Tím ušetří oproti raketovým motorům značnou část váhy nákladu.

Nevýhodou tohoto motoru je ale fakt, že začíná pracovat až při vysoké rychlosti stroje. Proto bylo nezbytné letoun vynést do vzduchu pomocí jiné techniky.

Nepilotované experimentální letadlo vynesl do vzduchu těžký bombardér B-52. Ve výšce 12 kilometrů vypustil raketu Paegasus, která vynesla X-43A do výšky 30 kilometrů. Tam se letoun odpoutal a nabral na 11 vteřin rychlost 7 Mach.

Poté skončil podle plánu ve vodách Tichého oceánu.

Předchozí test tohoto motoru skončil v roce 2001 pro NASA špatně. Nosná raketa se odchýlila z dráhy a musela být zničena i s experimentálním letounem.

Revoluce v létání?
"Scramjet je pro další vývoj letectví něco jako Svatý Grál," řekl Joel Sitz z NASA.

Projekt Hyper-X má za cíl vyvíjet nové způsoby pohonu umožňující budoucím letadlům dosahovat podstatně vyšší rychlosti v atmosféře a významně tak zkracovat cesty do vzdálených končin.

Mohl by také otevřít nové možnosti k dosahování oběžné dráhy kolem Země, tedy již vesmíru.

Nepilotované experimentální letadlo vynesl do vzduchu těžký bombardér B-52. Ve výšce 12 kilometrů vypustil raketu Pegasus (na obrázku), která vynesla X-43A do výšky 30 kilometrů. Tam se letoun odpoutal a nabral rychlost 7 Mach. Snímek není skutečný. Je to umělecké ztvárnění dané situace.

Nepilotované experimentální letadlo vynesl do vzduchu těžký bombardér B-52. Ve výšce 12 kilometrů vypustil raketu Pegasus (na obrázku), která vynesla X-43A do výšky 30 kilometrů. Tam se letoun odpoutal a nabral rychlost 7 Mach.

Nepilotované experimentální letadlo vynesl do vzduchu těžký bombardér B-52. Ve výšce 12 kilometrů vypustil raketu Pegasus (na obrázku), která vynesla X-43A do výšky 30 kilometrů. Tam se letoun odpoutal a nabral rychlost 7 Mach.

Nepilotovaný experimentální letoun X-43A jak ho zobrazili malíři na základě údajů uvolněných NASA.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video