Euro, Evropská unie, EU

Euro, Evropská unie, EU - Euro, Evropská unie, EU | foto: Profimedia.cz

Letadla s politiky budou křižovat Evropu kvůli jedinému podpisu

  • 5
Nejen několik plnicích per a sedmadvacet skleniček šampaňského bude stát dnešní slavnostní podpis nové evropské smlouvy, která je náhradnicí za odmítnutou euroústavu. Zbytečná okružní cesta politiků po několika evropských metropolích navýší účet za letecký benzin, který spálí speciální letadla s jednotlivými delegacemi.

Do ovzduší tak evropští lídři, již se snaží poslední rok vést příkladný boj proti změnám klimatu, vypustí tuny jedů.

Jistě, všichni premiéři a prezidenti členských zemí EU se musí někde sejít, aby mohli svůj podpis pod nový dokument připojit. Jenže se vedl veskrze ješitný spor o to, kde se ceremonie odehraje a kde se vzápětí poté bude konat tradiční prosincový summit.

Svou si nakonec prosadily jak Portugalsko, tak Belgie. Smlouva se za velké pompy podepíše v lisabonském klášteře řádu svatého Jeronýma. To proto, že byla v Lisabonu v říjnu definitivně dohodnuta a Portugalci hodně stáli o to, aby se jmenovala lisabonská.

Za neústupností je ješitnost
Ještě ve stejný den odpoledne všichni nasednou do letadel a přeletí do Bruselu na pravidelné rokování v závěru roku. Belgický premiér Guy Verhofstadt odmítl přistoupit na šetrnější kompromis, aby se summit konal v Lisabonu, když už tam všichni unijní státníci budou. Prý nechce dopustit vznik precedentu, že se vrcholná jednání mohou odehrát i jinde než v Bruselu, který za to získává tučné náhrady.

Kvůli neústupnosti politiků tak nyní všech sedmadvacet státníků během jednoho dne nalétá o 77 tisíc kilometrů víc a do ovzduší se tím dostane o 135 tun škodlivin navíc, než kdyby všichni jeli jen do Bruselu a zpátky domů.


.Lisabonská smlouva

Plné znění dokumentu

Evropští politici si přitom v posledním roce zvolili za svoji mantru boj proti globálnímu oteplování. K nebezpečným změnám klimatu mají podle řady vědeckých analýz přispívat vypouštěné skleníkové plyny, mezi něž patří i emise plynů vycházející z výfuků aut a letadel.

Letecké turné evropských politiků se navíc koná ve stejnou dobu, kdy vrcholí světové setkání na Bali o boji proti oteplování. A právě EU vehementně tlačí na to, aby diskuse vyústila v nové, ještě ambicióznější cíle při snižování emisí.

Aby to celé ježdění z místa na místo nebylo tak "trapné", rozhodly se země Beneluxu jít příkladem. Premiéři Belgie, Nizozemska a Lucemburska poletí spolu v jednom letadle. Původně o něčem podobném uvažovali i čeští politici s dalšími středoevropskými státy visegrádské čtyřky. Nakonec podle vicepremiéra Alexandra Vondry dospěli k tomu, že by šlo jen o demonstrativní akci bez reálných dopadů.

"My jsme o tom přemýšleli. Ale přece jenom Varšava Praha, Budapešť-Praha, ty vzdálenosti jsou veliké," řekl Vondra.

Ani dnešní podpisy státníků však nezaručí definitivní platnost nové smlouvy. K tomu chybí ještě ratifikace ve všech 27 členských státech EU. Souhlas všech zemí je prý pravděpodobnější než v případě euroústavy, kterou odmítli v referendu francouzští a nizozemští voliči.

Zřejmě proto se nyní evropští politici snaží vyhýbat jakémukoliv srovnávání ústavy a nové smlouvy. Podle nich jde o odlišné dokumenty, a novou smlouvu tak není třeba schvalovat referendem. Postačí prý souhlas národních parlamentů. Zatím jedinou potvrzenou výjimkou, kde o osudu smlouvy budou rozhodovat voliči, je Irsko.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video