Do Vápna přijede na konci školy několik autobusů, žádný ale neodveze žáky přímo do vesnic směrem na Přelouč.

Do Vápna přijede na konci školy několik autobusů, žádný ale neodveze žáky přímo do vesnic směrem na Přelouč. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Léta na autobus nebylo. Teď jezdí v sobotu čtyři, ale do školy žádný

  • 103
Na trase z Pardubic do Chlumce nad Cidlinou po silnici první třídy přes deset let nejezdil v sobotu jediný autobus. Teď po změně jízdních řádů najednou jedou čtyři páry. Přitom starostové obcí i měst na trase říkají, že o tolik autobusů rozhodně neprosili. A o kousek dál má problém malá škola, které linku naopak zrušili.

"Ani náhodou jsme o ně nežádali. Spojů přibylo, což je pozitivní, ale otázka je, zda budou využité. Lidé se odnaučili jezdit autobusy. Při první revizi pak organizátor dopravy může říct, že neobsazené linky zruší," míní starosta Rohovládovy Bělé Petr Černý.

Přitakává mu i starostka Volče. "Zase rozkopali něco, co už bylo zaběhlé. Lidé proto už nejezdí autobusy, ale auty, přizpůsobili se," říká Květa Heřmánková.

Přitom jen o pár kilometrů dál, mimo hlavní silnici, leží malotřídní škola ve Vápně, která má teď vážný problém. Firma Oredo, která organizuje dopravu, zrušila linku z Přelouče, která do školy vozila děti z okolních vesnic.

Ředitelka se obává, že škola bude časem na zavření. Kvůli špatnému spojení do ní rodiče nebudou chtít dávat děti. "Je to facka přes obě tváře. Rodiče najednou v půlce prosince musí řešit, jak se jejich děti dostanou do školy. Snažili jsme se to připomínkovat, ale bez úspěchu. Spojení s přestupy, které aktuálně platí, dětem ujíždí," stěžuje si ředitelka Jana Školníková.

"Ještě minulý týden to bylo lepší. Ze Sopřeče jsem se do školy ve Vápně dostal autobusem, teď mě musí vozit ráno i odpoledne dědeček," řekl například čtvrťák Filip Beneš. Jeho děda častuje firmu Oredo ostrými výrazy. Není divu. Kdyby se chtěl vnuk dostat do školy vzdálené šest kilometrů včas, musel by vstávat o půl šesté. Také při cestě domů mu spoje nenavazují. "Jediné řešení je přestup do jiné školy, což by ublížilo škole i klukovi," řekl Václav Danielka.

Další problémy

Podobné problémy jsou i na jiných místech v kraji. Třeba na trase Ústí nad Orlicí - Žamberk si lidé stěžují, že autobusy nenavazují. A diví se i  nově přidaným spojům. "Například do Českých Petrovic se 140 obyvateli zajíždí osm linek denně, dříve čtyři. Poslední ve 23 hodin. Sami Petrovičtí nechápou proč," podivila se čtenářka Dana Páchová. Lidé se podle ní bojí, aby při revizi Oredo nezrušilo spoje, které naopak potřebují.

Nespokojená je i maminka dvou páťáků, kteří dojíždějí do Vápna z Volče. "Potřebovali bychom, aby klukům autobus jezdil do školy o něco později. Navíc jízdné dvojnásobně zdražilo," řekla Lenka Tyllerová z Volče.

Starostové zrušení linky do Vápna kritizovali i na jednání s krajem před změnou řádů. Radní pro dopravu Jan Tichý ale odvětil, že veřejná doprava není taxislužba, aby zajistila dopravu jednotlivcům.

Aktuální vyjádření Tichého k možnostem řešení problému se nepodařilo v pátek získat. Nabízí se možnost zavést takzvané radiobusy, které přijedou na předchozí objednání. Dojednáno ale zatím není nic.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video