Boje v damašské čtvrti Džobar (14. října 2015)

Boje v damašské čtvrti Džobar (14. října 2015) | foto: AP

Česká diplomacie pomohla propuštění Poláka vězněného v Sýrii

  • 59
Česká diplomacie zprostředkovala propuštění polského občana nezvěstného od prosince 2015 s předpokládaným pobytem v Sýrii. V pondělí byl v Libanonu v pořádku předán polské straně. K vydání přispěla zejména velvyslankyně Eva Filipi, která udržuje v rámci poslední funkční ambasády EU i NATO v Damašku nadstandardní vztahy s Asadovým režimem.

O akci informoval mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček.

Čtyřiapadesátiletý Leszek Panek byl v Bejrútu předán polské straně ředitelem zahraničního odboru Hradu Hynkem Kmoníčkem. Nezvěstný byl od 10. prosince 2015. Varšava za pomoc při propuštění svého občana české diplomacii poděkovala.

Polsko se prostřednictvím české diplomacie pokoušelo zjistit bližší informace o jeho pobytu poté, co se v médiích objevily zprávy, že Panek je pravděpodobně v syrském vězení a že byl při zadržení postřelen. Čeští diplomaté jsou jedinými zástupci zemí Evropské unie a NATO v Damašku. Velvyslankyně Eva Filipi má v Sýrii řadu kontaktů a je respektována Asadovým režimem.

Čtyřiapadesátiletý Leszek Panek byl nezvěstný od prosince 2015

„Díky úspěšným česko-syrským jednáním, která probíhala v Praze a v Damašku, se podařilo pana Panka nalézt a dosáhnout dohody o jeho propuštění z humanitárních důvodů. Pan Panek je v uspokojivém fyzickém a odpovídajícím psychickém stavu,“ uvedl Ovčáček.

Ze Sýrie byl polský občan přepraven do Libanonu, kde ho na zastupitelském úřadu ČR převzal polský velvyslanec v Libanonu Wojciech Božek. Českým zastupitelským úřadům v Sýrii a Libanonu poděkoval za pomoc při vyřešení případu. „Kancelář prezidenta republiky ČR současně děkuje syrským a libanonským úřadům za efektivní pomoc a spolupráci,“ podotkl Ovčáček.

23.ledna 2017 v 21:49, příspěvek archivován: 24.ledna 2017 v 10:27

Kancelář prezidenta republiky přispěla k propuštění polského občana v Sýrii. Více informací zde: https://t.co/Ay582ciyEa

Panek, který pochází z polské Vratislavi, je podle informací serveru Novinky.cz podivín. Ve slezské metropoli jezdil autem po městě a pomocí tlampače vyzýval k návratu k učení Ježíše Krista a varoval před blížící se nukleární apokalypsou. Do Sýrie mohl podle serveru zamířit proto, že samozvaný Islámský stát pokládal za ztělesnění biblického Antikrista.

„Potvrzujeme, že Polák uvězněný v Sýrii byl osvobozen, je v péči polské konzulární služby a v nejbližších dnech se vrátí do Polska,“ řekla v úterý televizi TVN 24 mluvčí polské diplomacie Joanna Wajdová a poděkovala české straně „za pomoc při osvobození našeho občana“. Toho převzal polský velvyslanec v Libanonu Wojciech Božek.

„Leszek Panek je v Polsku známá osoba, zejména v rodné Vratislavi. Po městě jezdil ve zlatě natřeném nissanu almera polepeným hesly souvisejícími s apokalypsou. Na střeše měl reproduktory a hlásal, že se blíží jaderná válka. Se svými předpověďmi cestoval po celé Evropě. Pravděpodobně ze stejného důvodu odjel do Sýrie - aby tam obracel muslimy z ‚víry vymyšlené šílencem řízeným Luciferem‘, jak na své internetové stránce popisoval islám,“ poznamenala polská rozhlasová stanice RMF 24 na svém webu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video