"Ani takzvaný volný trh, ani formalizovaná demokracie nezaplňují etické vakuum dneška," pokouší se šestadvacetiletý mladík získat přízeň delegátů sjezdu, který se koná od 4. do 6. prosince v Brně.
Stropnický vyzývá k návratu ke kořenům hnutí. Zelení si podle něj musí osvojit "etiku dobrovolné skromnosti". Kritizuje přitom pravicovou i levicovou politiku. "Obě, aby zajistily naslibovaný blahobyt těm a oněm, v důsledku zbrojí, dotují a betonují," argumentuje.
Jak si sám Stropnický, kterého zatím asi nejvíce u veřejnosti zviditelnila role "strašlivého lesů pána" Viléma ve filmovém zpracování Máje, představuje etiku skromnosti?
Tři kandidáti na předseduO křeslo přesedy se kromě úřadujícího šéfa zelených Ondřeje Lišky a Matěje Stropnického přihlásil také bývalý předseda krajské organizace zelených v Pardubickém kraji Jan Linhart. O nejvyšší stranický post se ucházel už loni na teplickém kongresu, získal tehdy čtyři hlasy. |
Šanci vyhrát má malou. Chce zviditelnit opozici
Program, s nímž se mladý politik snaží získat zelené delegáty, lze shrnout do dvou bodů - výrobci musí nést veškeré náklady vyplývající z čerpání neobnovitelných zdrojů a opotřebení infrastruktury. Růst cen pak podle Stropnického logicky omezí i spotřebu.
Výnosy ze společnosti musejí být podle kandidáta na šéfa zelených "přerozdělovány spravedlivěji nástroji daňové progrese". V tom by si Stropnický rozuměl i se sociálními demokraty.
Stejně jako v tom, že odmítá školné na vysokých školách v jakékoli podobě a byl také ostře proti umístění amerického radaru v Česku. Když hnutí Greenpeace obsadilo kótu v Brdech, kde měl radar americké protiraketové obrany stát, neváhal Stropnický aktivisty Greenpeace podpořit. Je mu sympatické i hnutí squatterů.
Jeho šance na zvolení předsedou zelených nejsou zřejmě příliš vysoké, nominaci si vysloužil jen z plzeňské organizace strany. Ani Liška se Stropnického jako soupeře na sjezdu neobává.
"Kandidatura Stropnického může Liškovi paradoxně při volbě předsedy pomoci, protože proti sobě bude stát pragmatismus a vládní zkušenost a proti tomu radikalismus jeho soupeře," míní politolog Jan Kubáček. Stropnický podle něj kandiduje především proto, aby jeho jméno zůstalo v povědomí veřejnosti.
Stropnický nabízí jiné vysvětlení: "Za ten půlrok, co stranu vede Ondřej Liška, nedošlo k posunu v tom, jak je dodržován náš program. Ke klíčovým věcem se vůbec nesešla republiková rada naší strany. Cílem mé kandidatury je zviditelnit opozici ve Straně zelených," řekl dnes iDNES.cz Stropnický.
Počet kandidátů na předsedu Strany zelených se dnes ještě o jednoho zvýšil. Do souboje s Liškou a Stropnickým se přihlásil také bývalý předseda krajské organizace zelených v Pardubickém kraji Jan Linhart. O nejvyšší stranický post se ucházel už loni na sjezdu v Teplicích. Tehdy získal čtyři hlasy a mizivé šance má i letos.
Kdo je Matěj Stropnický
|