Policejní prezident Petr Lessy. (24. ledna 2011)

Policejní prezident Petr Lessy. (24. ledna 2011) | foto: Dan Materna, MAFRA

Lessy slibuje evoluci, ne revoluci. Chce stanovit třeba dojezdové časy policie

  • 110
Především klid a stabilitu slibuje nový policejní ředitel Petr Lessy, podle kterého si policie už konečně musí odpočinout od nekonečných změn a reforem. Lessyho si na "grilování" pozvali poslanci bezpečnostního výboru Sněmovny. Nový policejní šéf také slíbil absolutní apolitičnost a stop únikům informací.

"Mým krédem je evoluce, nikoli revoluce," prohlásil před poslanci Lessy. Podle něj je policie "přezměnována". Za několik posledních let prošla řadou radikálních proměn. Těmi největšími byl zánik okresních ředitelství, změna územního členění nebo radikální propouštění v cizinecké policii.

Chce také, podobně jako ve zdravotnictví, zavést do policie standardizaci, například stanovit dojezdové časy policie. "Pokud to slibují zdravotníci, tak proč ne policie," prohlásil Lessy. Jeho plán také předpokládá sjednotit cenu jednotlivých policejních úkonů v různých regionech.

Někde totiž na konkrétním úkolu pracuje více policistů na nižších funkcích, kteří jsou tudíž levnější. Jinde to dělají výše postavení policisté a věc tedy stojí buď více, nebo jich musí na úkolu pracovat méně.

Lessy také nastínil, jak chce zamezit únikům informací z databází nebo policejních spisů. Podle něj je většina vstupů do informačních systémů lehce kontrolovatelná a lze dohledat, kdo si například vyhledal osobní data nějaké osoby. Důležité ale je, aby byli policisté pod neustálou kontrolou, která se nyní provádí spíše při velkých aférách, na které upozorní média.

John: osobně bych si vybral Čecha

Lessyho poslancům uvedl ministr vnitra Radek John. Ten musel opět čelit otázkám na postup při výběru prezidenta. John zopakoval, že metodu výběrového řízení zvolil proto, aby výběr byl co nejčistší a nejférovější. "Kdybych vybíral politicky, vybral bych náměstka Viktora Čecha, rozhodně ne pana Bílka," prohlásil překvapivě otevřeně ministr.

ODS již dříve označovala výběr Lessyho za nezákonný. Prý odporoval služebnímu zákonu a jen potvrdil "Johnova člověka". Sám premiér Petr Nečas o komisi, která vybírala z pěti kandidátů, mluvil jako o kočkopsu a paskvilu. Výběr označoval za zmanipulovaný.

Ještě před Lessym se jako o Johnově člověku mluvilo právě o náměstkovi ministra Čechovi. Jeho konkurentem byl náměstek policejního prezidenta Bílek, považovaný za člověka ODS. "Byla tu lehká dysbalance," řekl John o několikatýdenním sporu mezi ODS a Věcmi veřejnými, který ohrožoval fungování celé vlády.

John před poslanci odmítl zveřejnit pořadí kandidátů ve výběrovém řízení. Prý se na tom dohodl s premiérem Nečasem. "Vzhledem k tomu, že komise hodnotila například i odolnost vůči stresu, bylo by dehonestující zveřejňovat, kdo dopadl lépe než ostatní," řekl ministr.

Výběrové řízení vyhlásil John 4. ledna, zájemci o pozici šéfa policie mohli podávat přihlášky do 10. ledna. Funkce byla neobsazená od začátku roku poté, co k závěru minulého roku skončil Oldřich Martinů. John měl k jeho práci výhrady a situace se ještě vyostřila po vypuknutí aféry kolem údajné korupce ve Státním fondu životního prostředí, kvůli které rezignoval ministr životního prostředí Pavel Drobil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video