Policejní prezident Petr Lessy (vlevo) a ministr vnitra Jan Kubice na tiskové

Policejní prezident Petr Lessy (vlevo) a ministr vnitra Jan Kubice na tiskové konferenci v Praze (5. prosince 2011) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Lessy obětoval náměstka a zůstává policejním prezidentem

  • 104
Petr Lessy zůstává policejním prezidentem. Na schůzce s ministrem vnitra Janem Kubicem totiž obětoval svého náměstka Pavla Osvalda a spory s ministrem tak skončily. Lessy také předložil nový projekt organizační struktury policejního prezidia.

Ještě minulý týden mluvil Kubice o nemožnosti spolupráce a špatné komunikaci. Lessy zase uvedl, že se s Kubicem neshodl na jednom konkrétním místě v nejužším vedení policejního prezidia. Po pondělní schůzce je ale všechno jinak.

"Došlo ke změně a díky tomu mohu říci až k názorovému souznění," řekl Kubice s tím, že už nepožaduje Lessyho rezignaci. "Byl jsem příjemně překvapen navrhovanými změnami," dodal.

"Od počátku jsem neviděl problém v personálním obsazení toho místa," tvrdil také ministr. Podle informací iDNES.cz ale jádrem sporu byl právě Osvald, který má na starosti řízení lidských zdrojů a podporu výkonu. Kvůli pozici tohoto čtvrtého náměstka Kubice ve čtvrtek vyzval policejního prezidenta k rezignaci. (více zde)

Na prezidiu ubude šéfů

Když tedy Lessy navrhl v rámci změn na prezidiu mimo jiné odvolání Osvalda a ustoupil tlaku ministra, spor byl zažehnán. Lessy prý Osvaldovi dá na výběr ze tří jiných míst. O jaká se jedná, zatím neuvedl. Náměstek zůstane ve funkci do konce roku. Od ledna by pak měla začít fungovat nová struktura vedení, která s jeho postem již nepočítá.

Jak Lessy tak Kubice tvrdili, že hlavním argumentem pro změnu Kubiceho postoje byl Lessyho návrh na reorganizaci a snížení počtu lidí v takzvaném "malém prezidiu", tedy několika útvarech, které řídí přímo policejní prezidium. Plán na odchod téměř stovky lidí ale Lessy oznámil Kubicemu už minulý týden, právě na schůzce, kde ho ministr vyzval k rezignaci. 

Prezidium má být nyní rozděleno do tří částí, ekonomické části, části pro základní policejní činnosti a části pro speciální policejní činnosti. Sníží se i počet lidí na prezidiu. "Poměr řídících a řízených by měl být 1:11, jak požadoval pan ministr," řekl Lessy.

Policejní prezident také uvedl, že se ještě nerozhodl o případné rezignaci svého dalšího náměstka Vladislava Husáka. Ten mu svůj odchod nabídl kvůli schůzce s kontroverzními politiky a lobisty, například Tomášem Hrdličkou nebo Romanem Janouškem. (více zde)

Nová válka o hlavu policie

Celý spor přitom ještě před několika dny téměř přesně kopíroval bitvu o policejního prezidenta z loňského prosince, kdy odcházel Oldřich Martinů. Také tehdy o postu jednali vrcholní politici i prezident Václav Klaus. A také v pozadí sporu mezi Kubicem a Lessym je politika. (více o odchodu Martinů čtěte zde)

Na loňské schůzce u prezidenta Václava Klause si údajně ODS a VV rozdělily bezpečnostní resort tak, že vliv na vnitro a policii budou mít Věci veřejné a ODS rozhodne o šéfovi nově vznikající Generální inspekci bezpečnostních sborů. Véčkař Radek John jako ministr vnitra pak do čela policie dostal právě Lessyho.

Jenže poměr sil se od té doby změnil. Zatímco šéfa strany Johna nahradil na vnitru nestraník Kubice, ODS podle staré dohody jako prozatímního šéfa inspekce jmenovala Ivana Bílka. VV tak ztrácí vliv na policii a jejich mužem je podle všeho právě Osvald, kterého Lessy dlouho bránil. Tyto spekulace nepřímo potvrdily i hlasy na podporu obou táborů. Zatímco ODS a TOP 09 stojí za Kubicem, Věci veřejné a prezident Václav Klaus vyjádřili podporu Lessymu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video