Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Souložte bezpečně a vyhrajete v loterii. Experiment v Africe překvapil

  • 74
V Lesothu vědci bojují proti šíření viru HIV neobvyklou formou. V africkém království uspořádali loterii, které se mohli zúčastnit jen lidé, kteří byli negativně testováni na pohlavní choroby. Díky finanční motivaci poklesl výskyt nových infekcí virem HIV u účastníků studie o pětinu.

Neobvyklý pokus placený Světovou bankou trval dva roky a vědci během něj pracovali s 3 029 dobrovolníky ve věku 18 až 32 let v 29 vesnicích (celou studii si můžete v angličtině přečíst zde).

Účastníky pokusu rozdělili do tří skupin: v první skupině mohli v loterii vyhrát  padesát dolarů (přibližně 1 209 korun), v druhé až sto dolarů (přibližně 2 418 korun) a třetí skupina byla kontrolní. Loterie probíhala jednou za čtyři měsíce, v každé vesnici vždy vyhráli čtyři účastníci.

Do osudí však byly vhozeny pouze jména těch vesničanů, kteří byli předtím negativně testováni na syfilis a bičenku poševní - dvě pohlavní nemoci, které jsou v Lesothu časté, dají se jednoduše testovat a v africké zemi je často mají lidé nakažení virem HIV.

Když byl někdo pozitivní v jednom kole, z účasti v dalších kolech ho to nevyloučilo, protože syfilis i bičenka poševní se dají léčit. Každý účastník studie byl testován i na HIV, a to na počátku studie a poté po 16, 20 a 24 měsících.

Nemyslí na budoucnost

Výsledek experimentu v zemi, kde téměř polovina lidí musí vyžít z přibližně třiceti korun na den, byl slibný: výskyt nových infekcí virem HIV byl oproti kontrolní skupině nižší o 21,4 procenta. Mezi účastníky, které vědci vytipovali jako jedince s rizikovým chováním, to bylo dokonce 60 procent.

Vědci při svém pokusu vycházeli z psychologie místních obyvatel, kteří se v průměru dožívají 48 let. „Následky rizikového sexuálního chování se jim zdají vzdálené, ale odměnu vidí hned,“ řekla Foreign Policy Martina Björkmanová Nyqvistová, vedoucí výzkumného projektu v malé hornaté zemi obklopené Jihoafrickou republikou, kde je 23,3 procenta dospělých nakaženo virem HIV.

Finanční odměna není v boji s nemocemi či negramotností nic nového. Loterie však podle Nyqvistové lidi více motivuje. Podle poznatků psychologie lidé spíše preferují malou šanci na velkou výhru než jistotu malé výhry.

Vědci však upozorňují, že výsledek studie nelze vztáhnout na další země. Jen v Africe se v roce 2013 virem HIV nakazilo 1,6 milionu lidí, celkově na kontinentu s nemocí žije přibližně 25 milionů lidí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video