Protest pákistánských migrantů na ostrově Lesbos (5. dubna 2016)

Protest pákistánských migrantů na ostrově Lesbos (5. dubna 2016) | foto: AP

Pákistánci na Lesbu zahájili hladovku, odmítají odsun do Turecka

  • 236
Skupina 70 Pákistánců na ostrově Lesbos zahájila protestní hladovku. Protestují tak proti případnému vrácení do Turecka. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve čtvrtek varoval, že Ankara nebude plnit dohodu s Bruselem, pokud EU nebude plnit své závazky.

„Řekli nám, abychom podali žádost o azyl, a pokud nám ho neudělí, vrátí nás do Turecka. Ale my nechceme zůstat v Řecku, chceme jet do Německa,“ řekl jeden z protestujících Pákistánců agentuře AFP.

Právě Pákistánci tvořili spolu s Afghánci většinu z 202 běženců, které jako první v pondělí Řecko vrátilo do Turecka na základě dohody EU s Ankarou. Poté byly přesuny pozastaveny na dva týdny kvůli zvýšenému počtu žádostí o azyl.

Řecko do Turecka vrací ty migranty, kteří po 20. březnu připluli z Turecka a nepožádali v zemi o azyl, nebo ho nedostali. Od tohoto data dorazilo do Řecka přes 6000 běženců. Za vráceného Syřana má EU přijmout přímo z Turecka syrského uprchlíka s nárokem na azyl.

V uprchlickém centru Morie na ostrově Lesbos je nyní drženo na 3000 běženců různých národností, přitom kapacita je asi 2000. Pákistánští uprchlíci protestují již tři dny i na řeckém ostrově Samos a požadují otevření cesty do Evropy.

Erdogan: Neděláme nic za poděkování

Turecký prezident Erdogan ve čtvrtek prohlásil, že v dohodě s Bruselem bylo několik slibů, ale žádný prý zatím nebyl splněn. Prezident upozornil, že Turecko „živí ze svého rozpočtu tři miliony“ uprchlíků.

Papež na Lesbu

Ostrov Lesbos navštíví 16. dubna papež František. Svou návštěvou chce upozornit na svízelnou situaci, v níž se v Řecku nachází na 53 000 běženců. Pomoc uprchlíkům je jednou z priorit Františkova pontifikátu.

„Dostalo se nám mnoha díků za naše akce pro uprchlíky a proti teroristům... , ale my neděláme nic za poděkování,“ uvedl turecký prezident. Podle jeho slov byly stanoveny přesné podmínky a pokud EU nebude plnit své závazky, Turecko dohodu nebude aplikovat.

Přesuny migrantů z řeckých ostrovů začaly v pondělí, kdy bylo do Turecka přepraveno 202 uprchlíků, většinou původem z Pákistánu a Afghánistánu. Ve skupině byli jen dva Syřané. Některé země EU přijaly začátkem týdne několik desítek Syřanů z Turecka. Poté ale řecká vláda oznámila, že bude vracení migrantů z Řecka pozastaveno na dva týdny, neboť řecké úřady nestačí vyřizovat vysoký počet žádostí o azyl.

V souvislosti s vracením migrantů do Turecka totiž začali skoro všichni nově příchozí běženci žádat o azyl v Řecku, což dříve většina z nich nedělala a pokračovala dál do Evropy. Podle nových předpisů trvá vyřízení žádosti o azyl, včetně odvolání, zhruba devět dní.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video