Lesník Marek Drha z Dobré Vody u Prášil na Šumavě deset let pozoroval jelena v

Lesník Marek Drha z Dobré Vody u Prášil na Šumavě deset let pozoroval jelena v obůrce u Srní. Celou dobu sbíral jeho shozené parohy. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Šumavský lesník deset let sledoval jelena Bohouše, má všechny jeho parohy

  • 19
Neobvyklou zálibu má šumavský lesník Marek Drha z Dobré Vody u Prášil na Šumavě. V obůrce u Srní pozoroval deset let jelena, fotografoval ho a každý rok sbíral jeho shozené parohy. Lidé je uvidí v březnu na výstavě trofejí správy šumavského parku.

Sedmatřicetiletý lesník chodí pozorovat zvěř do přezimovacích obůrek a fotí ji. Deset let takto sledoval jelena, kterého pojmenoval Bohouš.

Bezmála šestnáctihektarová obůrka Paště severozápadně od Srní vznikla v místech zaniklé obce v roce 1999. V zimě o dva roky později si tam Drha všiml jelena, který byl starší než všichni ostatní.

"Byli tam hlavně kolouši a laně, jelenů moc ne. Jeden z nich byl zhruba pětiletý a zvláštní v tom, že ačkoliv zvěř chodila pohromadě, tak on byl vždy sám. Fotil jsem všechnu zvěř, ale tento jelen mě něčím upoutal," vzpomíná Drha na první setkání s Bohoušem.

Do obůrky přichází zvěř na zimu podle toho, jak na hřebenech napadne sníh. Před sněhovou nadílkou ustupuje do nížin a v obůrce u Srní je obvykle na přelomu roku. Nejčastěji v druhé polovině dubna zase odchází do volné přírody.

Poslední dva roky byl zdravotní stav jelena velmi špatný

"Místo, kde je obůrka, bylo vždy přirozeným zimovištěm zvěře. I Bohouš sem chodil pravidelně," doplňuje Drha s tím, že pozorovat zvěř v obůrce je podle něj úchvatné. Už proto, že je vidět, že mezi zvěří fungují podobné vztahy jako mezi lidmi - silnější utiskují u krmelců slabší.

Drha byl vždy už na podzim zvědavý, zda jeho oblíbený jelen znovu přijde. Fotil jej deset let a po celou dobu sbíral jeho shozené parohy. "Protože u nás v parku se takzvaní oboustranně korunoví jeleni nestřílejí, tak bych si asi myslel, že přešel mimo park nebo do Německa, kde jej zastřelili, nebo že jej srazilo auto," přemýšlí Drha.

Poslední dva roky už ale byl Bohouš ve špatném zdravotním stavu. Byl hubený, vypadaly mu zuby. "Čekal u krmení, aby tam byl první, protože jinak by jej ostatní vyhnali. Měl veliké štěstí, že chodil do obůrky přezimovat, protože díky tomu se dožil patnácti let, což je u jelena už vysoký věk," říká Drha.

Loni v září jelena střelil jeho kolega nedaleko Javoří pily na Modravsku. "Existují jasná pravidla, jací jeleni se mohou lovit. Bohouš to už rok předtím kvůli zdravotním problémům splňoval. Když jej ulovili a volali mi to, tak mě zajímalo akorát, kde byl uloven, kde se v létě a na podzim pohyboval," přiznává Drha.

Příliš jej nemrzelo, že jelen, kterého si tak oblíbil, byl uloven. Věděl, že tak dopadne. "Není to nic špatného. Kdybych jej potkal s kulovnicí já, tak bych nemeškal ani vteřinu," říká Drha.

Sledování jelena Bohouše má i unikátní výsledek. Lesník má totiž jeho shozené parohy za všech deset let. Nyní je předal myslivci, který Bohouše zastřelil. Vystaveny budou na výstavě trofejí správy šumavského parku v březnu. Patrně to bude jediná ucelená sbírka parohů z jednoho jelena za takovou dubu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video