Lesníci: Zřítit se může každý strom

  • 62
Zřícení vánočního stromu se může opakovat. To je vzkaz lesníků a dřevorubců z Velkých Karlovic, kteří pokáceli další statný smrk pro metropoli. Pětadvacetimetrový strom měl do Prahy dorazit večer a v noci už se měl tyčit nad Staroměstským náměstím. Jenomže se vyskytly komplikace.

"Celé se to zdrželo. Měli s ním vyrazit už dopoledne, ale vyjeli až po poledni," sdělila pozdě odpoledne mluvčí magistrátu Zuzana Maléřová.

Jestli strom dorazí ještě v noci, nebo až v úterý ráno, nevěděl ani provozovatel vánočních trhů na Staroměstském náměstí Milan Šmerda. "Zavolejte mi tak v devět hodin večer. Vyskytly se nějaké technické problémy," řekl.

Stánkaři, kteří zažili sobotní neštěstí, si na jednu stranu nedokážou představit, že už by do Vánoc na Staroměstském náměstí žádný strom nebyl, na druhou stranu mají strach. A oprávněný.

"Říkám si, že když jsem to přežila jednou, nemůže se mi snad už nic stát," uklidňovala se Natálie Semenijuková ze stánku, který v sobotu zasáhla špice padajícího smrku. Z otřesu se prý už vzpamatovala. "Stačil by ale nějaký menší," dodala.

"Každý rok jsme se při větším vichru obávali, že by na nás mohl strom spadnout. A když už jsme na to skoro zapomněli, tak opravdu spadne," reagovala žena, která na náměstí prodává již desátý rok.

Lesníci: Zřícení stromu se může opakovat
Přestože sobotní nehoda zalarmovala krizový štáb města ke kontrole všech vánočních stromů v metropoli, v pondělí, když se ještě počítalo, že strom dorazí včas, statika hlavního města Petra Macháně už zase nikdo nepotřeboval.

"Nevím o tom vůbec nic," reagoval odpoledne Macháně. Jestli by se podle něj sobotní neštěstí mohlo opakovat, odmítl komentovat. "Nebudu se k tomu vyjadřovat," řekl.

Jenomže lesníci a dřevorubci mluví jasně. Vyloučit se to nedá prakticky nikdy. "Strom, který roste v lese, má v případě náhlého poryvu větru určitou možnost pohybu," vysvětlil Oldřich Kročil, který se živí kácením stromů více než dvanáct let. Kořeny se v zemi mohou částečně pohybovat, takže hned nehrozí zlomení kmene.

"Dřevo prostě pracuje, teď záleží jestli lidská síla bude silnější a dobře ho upevní," konstatoval starosta Velkých Karlovic Miroslav Koňařík.

Angličan je po operacích
Při sobotním neštěstí byli zraněni čtyři lidé, dva z nich byli cizinci. Tři lidé měli jen lehká zranění a po ošetření v nemocnici mohli jít domů. Jedenatřicetimetrový vánoční smrk se dopoledne zřítil do míst, kde se konají vánoční trhy. Způsobil škodu za 2,5 milionu korun. - více o nehodě a fotografie zde

Nejhůře dopadl čtyřiapadesátiletý Angličan, který skončil v nemocnici se zlomeninami obou stehenních kostí, bederní a hrudní páteře.

"Anglický pacient prodělal velmi vážnou šestihodinovou operaci. Nevyskytly se žádné komplikace. Nyní je na jednotce JIP pod dohledem specialistů z ARO. Ti za pár dní rozhodnou o dalším postupu," řekla iDNES mluvčí motolské nemocnice Eva Jurinová.

Podle ní si pacient v nemocnici poleží nejméně několik týdnů. Brita už v Motole navštívila manželka se dvěma příbuznými.

"Veškerou léčbu hradí ministerstvo zdravotnictví na základě dohody o smlouvě mezi jednotlivými zeměmi. To platí například u všech turistů z Velké Británie bez ohledu na to, zda jsou pojištěni," dodala.

Vyšetřování potrvá týdny
Pád zřejmě vyvolal silný poryv větru, který dosáhl rychlosti až 100 kilometrů za hodinu. Přesnou příčinu neštěstí vyšetřuje policie s podezřením na obecné ohrožení.

To však potrvá několik týdnů. O tom, zda za to nese odpovědnost konkrétní člověk, totiž policisté rozhodnou na základě několika znaleckých posudků například dřevařství a statiky.

"Bude záležet na tom, za jak dlouho posudky obdržíme," řekla iDNES policejní mluvčí Eva Miklíková.

Kvůli sobotnímu neštěstí zkontroloval statik magistrátu zajištění všech vánočních stromů v Praze. Podle ČTK byly v pořádku, jen patnáctimetrový strom na Václavském náměstí byl preventivně zpevněn betonovými bloky.

Na trzích jde o desítky milionů

fotoVýborný kšeft, na kterém město zbytečně prodělává tak se mluví o vánočních trzích. Za trhy, za které by mělo město peníze získávat, totiž naopak samo platí.

Nejznámější a nejnavštěvovanější pražské vánoční trhy - na Staroměstském a Václavském náměstí - patří firmě Folk Art Production podnikatele Milana Šmerdy. O tomto muži se v poslední době mluví stále častěji jako o šedé eminenci pražské politiky, ačkoliv je pouze řadovým členem ODS.

Trhy se rok od roku rozrůstají, Šmerda za ně od prodejců v jednotlivých stáncích inkasuje stále více peněz, ale městu neplatí. A město mu navíc přidává miliony.

"Za poslední čtyři roky od nás pořadatelé obdrželi 28 milionů korun," říká pražský zastupitel Michael Hvížďala, který patří mezi kritiky současného vztahu města s podnikatelem Šmerdou.

Obrat vánočních trhů jde každoročně skutečně do desítek milionů korun. Letos jsme na trzích společnosti Folk Art Production napočítali celkem 239 stánků. Podnikatelé, kteří si je pronajímají, sice odmítají oficiálně hovořit pod svým jménem, ale anonymně cenu pronájmu ochotně prozrazují.

Celkem jsme oslovili prodejce ve více než dvaceti stáncích. Všichni se shodli na ceně pronájmu za jeden stánek: 68 tisíc korun. Šmerdova firma tak za celé trhy inkasuje od prodejců 16 milionů korun.

Městu má přitom letos za pronájem dvou náměstí zaplatit jen něco přes milion: šest set tisíc magistrátu a stejnou částku Praze 1.

Zatím však město firmě poplatky vždy odpouštělo. Letos slibuje, že to neudělá. Ale o to víc firmě samo město přispěje. Místo loňských dvou milionů pomůže Šmerdovi více než devíti miliony.

Avšak peníze za pronájem stánků a dotace od města nejsou jediným příjmem. Firma získává také peníze od sponzorů. Výše sponzorských příspěvků není veřejně známá. Může však jít také až o několik milionů.

Milan Šmerda odmítá, že by na trzích město obíral o peníze. Trhy jsou pode něho velmi nákladné, a pokud se na nich má například prodávat tradiční české zboží a mají připomínat hezké české Vánoce, město je dotovat prostě musí.

"Navíc platím i zhruba osmdesát procent vánočního osvětlení v centru. Když si spočítáte, že jde přibližně o dva miliony žárovek a jedna stojí přes tři koruny, nejde o malou sumu," hájil se nedávno Šmerda v rozhovoru pro MF DNES.

S jeho obhajobou však řada městských politiků nesouhlasí. Myslí si, že by jiné firmy zvládly trhy mnohem levněji. "Firma, která to pořádá, to nedělá z dobročinných účelů, ale prostě to je normálně také komerční zájem, který vyhrála na základě klasického výběrového řízení," říká například bývalý primátor Igor Němec.

Primátor Pavel Bém názory kritiků současných vánočních trhů nesdílí. "Je prostě obrovské množství Pražanů, kteří si přesně tento typ Vánoc přejí, kterým se to líbí," říká primátor Bém.

Jenže v zákulisí vánočních trhů se rýsuje další aféra. Někteří podnikatelé, kterým Šmerda trhy pronajímá, prohlašují, že musí platit kromě oficiálního pronájmu i peníze bokem. Například za to, když chtějí mít stánek na lepším místě. "Jde to i do desítek tisíc korun. Tyto peníze jsou pak čistý zisk, o kterém nikdo neví," tvrdí trhovci. Jenže anonymně. Veřejně o podnikateli Šmerdovi mluvit odmítají.

Lesníci upevňují větve zhruba pětadvacet metrů vysokého smrku, který se vydal na cestu z Velkých Karlovic na pražské Staroměstské náměstí. Nahradí tam vánoční strom, který vyvrátila vichřice. (8. prosince 2003)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video