Lesní správce Petr Žemlička ukazuje v sousedství Žofínského pralesa, jak zde likvidují kůrovce

Lesní správce Petr Žemlička ukazuje v sousedství Žofínského pralesa, jak zde likvidují kůrovce - Oteplení v uplynulých dnech způsobilo, že i ve vyšších polohách začalo naplno jarní rojení tohoto škůdce. I na Novohradsku, které bylo v minulosti nejvíce postiženo živelními katastrofami, se ho Lesům ČR daří držet pod kontrolou. | foto: ČTK

Lesníci versus kůrovec 1:0. Ve státních lesích nad broukem vítězí

  • 36
Zatímco šumavský národní park zvyšuje těžbu dřeva napadeného lýkožroutem smrkovým, státní lesy v jižních Čechách takovou těžbu snižují o polovinu. Lesníci tu nad broukem vítězí. Změnu pocítí i turisté: v lesích ubude nákladních aut.

Šumava se stále potýká s kůrovcovou kalamitou a počet napadených stromů rok od roku roste. Lesníkům starajícím se o státní lesy se podařilo naopak počet usychajících stromů v letošním roce oproti loňsku snížit.

"Kůrovcové těžby v lesích v kraji budou letos významně nižší. Vytěžíme pouze 100 tisíc kubíků, což je polovina toho co v loňském roce," řekl ředitel krajského ředitelství Lesů ČR v Českých Budějovicích Karel Trůbl s tím, že celkem vytěží 750 tisíc kubíků dřeva.

Pro srovnání: letos dřevorubci v šumavském národním parku vytěží 500 tisíc kubíků napadených stromů.

Státní lesníci tvrdí, že boj s kůrovcem je jednoduchý - napadené dřevo musí z lesa včas zmizet, než z něj brouk vyletí, a mezi stromy musí být rozmístěný dostatek feromonových lapačů, lapáků a otrávených trojnožek. Zvláště po orkánu Kyrill, který v roce 2007 zlámal stovky tisíc kubíků dřeva, čímž ho přímo naservíroval lýkožroutu smrkovému.

Lepší se i okolí Žofínského pralesa

"Napadené stromy stíháme zpracovat, ještě než z nich vylétne kůrovec, a i s broukem je z lesa odvezeme. Už na jaře jsme se na případnou kalamitu dostatečně připravili a rozmístili tisíce lapačů a lapáků," vysvětlil vedoucí oddělení lesního hospodářství a ochrany přírody Lesů ČR Ladislav Půlpán.

Jak Lesy ČR bojují s kůrovcem

Letos vykácí 750 tisíc kubíků dřeva, z nichž 100 tisíc bude kůrovcového. Do tohoto čísla je započteno i dřevo, které v lesích leží jako návnada - tzv. lapáky. Loni vykácely Lesy ČR jednou tolik napadených stromů. V NP Šumava letos vykácí 500 tisíc kubíků dřeva, loni to bylo necelých 300 tisíc. Lesy ČR tvrdí, že zamezit kůrovcové kalamitě se jim podařilo díky dostatku obranných zařízení v lesích - například feromonových lapačů.

Nejhorší situace byla v okolí Nových Hradů na Českobudějovicku, kde kůrovec ohrožoval i nejstarší českou rezervaci Žofínský prales. V lesích se proto objevilo zhruba 18 tisíc kubíků pokácených stromů, které sloužily jako návnada, aby se brouci pod jejich kůru zavrtali, a dalších zhruba 800 feromonových lapačů.

Například na hranici pralesa ochrana zafungovala perfektně: kůrovec napadl nastražené stromy -lapáky - a stojících se nedotkl. Pokácené dřevo je pro něj totiž lákavější. V lesích tak vznikly maximálně malé holiny, které už dělníci znovu zalesňují.

"Naše Správa lesů Nové Hrady je dvaapůlkrát menší než šumavský park a počet lapáků a lapačů máme obdobný. Nic jsme nepodcenili, v boji s lýkožroutem se nám daří a připravenost se vyplácí. Lesy zůstanou zelené," řekl šéf novohradských lesů Petr Žemlička.

Pro turisty, kteří hory na Novohradsku navštíví, je to také dobrá zpráva: v lesích ubude těžká technika vyvážející vykácené dřevo a na cyklostezkách vedoucích po asfaltových cestách bude o trochu bezpečněji.

Na Šumavě proti kůrovci bojuje kalamitní štáb

Naopak Šumava dál s kůrovcem bojuje a těžba narůstá. Zatímco loni vytěžili lesníci ani ne 300 tisíc kubíků dřeva a další ponechali v lesích, letos už dosáhnou těžby podle odhadů půl milionu kubíků dřeva. V lesích správa parku rozmístila zhruba 27 tisíc lapačů a lapáků. "Věřím, že toto množství je dostatečné," komentoval ředitel parku František Krejčí. Přesto však letos poprvé sestavil kalamitní štáb pro boj s kůrovcem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video