Lesní mateřská školka Šárynka

Lesní mateřská školka Šárynka | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Zánik lesních školek poslanci nechtějí, přesto jim možná podepsali ortel

  • 47
Lesní mateřinky mohou začít balit stany. Zákon o dětských skupinách, který v úterý schválili poslanci, totiž bude znamenat jejich likvidaci. Jsou o tom přesvědčeni zástupci lesních školek i značná část sněmovny, která hlasovala proti. Podle ministryně Marksové-Tominové se však během roční přechodné lhůty pozice školek vyřeší.

Poslanci se o sporném zákonu v úterý ve sněmovně doslova pohádali. Část prosazovala původní návrh, ostatní pak verzi pozměněnou senátem (více čtěte zde). Nakonec o čtyři hlasy prošel původní návrh, který podle odpůrců lesním školkám znemožní existenci.

Lesní školky

Lesní mateřské školky v Česku fungují již pátým rokem. Za tu dobu jich vzniklo na 120, dochází do nich tři tisíce dětí a zaměstnávají asi šest set pracovníků. Pedagogové připravují program, který navazuje na roční období a místo, které se pro daný den stává učebnou pod širým nebem.

Zdroj: Asociace Lesních MŠ

Hlavním cílem roky připravované normy je vznik dětských skupin, které budou zřizovat zaměstnavatelé pro děti svých zaměstnanců. Osud lesních školek zákon zasáhne nepřímo, avšak fatálně, tvrdí jeho kritici. Dosud fungovaly bez jakéhokoli legislativního vymezení. Nově se na ně však vztahuje široká definice dětské skupiny a vyplývají proto pro ně stejně přísná kritéria.

„Je to nejhorší možná varianta, která nás mohla postihnout. Stát se dětskou skupinou, což je povinnost pro všechny, kdo pravidelně pečují o děti, je pro nás zkrátka nemyslitelné,“ říká Tereza Valkounová z Asociace lesních mateřských školek.

Kámen úrazu je v tom, že zákon pro dětské skupiny vyžaduje stálé prostory a jasně vymezuje jak má vypadat hygienické zázemí. Jenže tyto podmínky lesní mateřinky, zřizované převážně občanskými sdruženími, nesplňují, jen těžko se jim přizpůsobí a především se jim z principu věci přizpůsobit ani nepotřebují. Již z jejich názvu je patrné, že děti tráví většinu času venku, v lese, na zahradě.

Proti tomu nikdo z poslanců nic nenamítá. Všichni souhlasí, že lesní školky mají dál fungovat. Na čem se neshodnou je, zda zákon jejich existenci znemožní.

Lesní školky přežijí, vyřešíme to, slibuje ministryně

Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové-Tominové (ČSSD), která hlasovala pro původní verzi zákona, lesní mateřinky ohrožené nejsou, neboť se nakonec dětskými skupinami nestanou.

Připouští, že za současných podmínek by existence lesních mateřinek byla skutečně ohrožena. Avšak právě proto prý má zákon roční přechodné období. „Lesní školky už jsou na půl cesty zařazení do sítě mateřských školek na Ministerstvu školství. My jsme jim nyní slíbili, že donutíme ministerstva školství a zdravotnictví, aby tento proces přechodu dokončily,“ vysvětluje ministryně.

REPORTÁŽ: Jak to chodí v lesní mateřské školce

Přičlenění ke klasickým školkám by lesním školkám pomohlo, což je paradoxní, protože klasické mateřské školky mají ještě přísnější pravidla než dětské skupiny. „Některé školky už to vyřešily tak, že to jsou jakési lesní třídy registrované u normální mateřské školky,“ vysvětluje Marksová.

A co na to ministr školství Marcel Chládek (ČSSD)? „Pan ministr se se zástupci lesních mateřských školek sešel. Nemá problém s tím, aby byly zařazeny k běžným školkám, pokud budou plnit rámcový vzdělávací program,“ uvedla mluvčí ministerstva Klára Bílá.

Kritéria pro dětské skupiny by se tak prý na lesní školky nevztahovala, protože by byly začleněny do sítě běžných mateřských škol. „Myslím, že rok je na tento přechod dostatečná doba,“ domnívá se Marksová.

S tím však Valkounová zásadně nesouhlasí. „Tím, že naplňujeme definici dětské skupiny, se zkrátka musíme dětskou skupinou stát. Možnost stát se mateřskou školou, se za rok ani náhodou nedá stihnout,“ zdůrazňuje.

Poslanci si nad námi umyli ruce, zlobí se školky

„Poslanci se včera vzájemně uchlácholili, že lesních školek se to týkat nebude, protože se to během překlenovacího roku nějak vyřeší, tímto způsobem si nad tím umyli ruce,“ říká Valkounová.

Zákonodárci podle ní ignorovali názor 14 tisíc občanů, kteří podepsali petici proti schválení původního návrhu zákona. „Ve svých projevech často zmiňovali, že zákon má mnoho chyb. Přesto jej nakonec schválili. Této logice nerozumím. Naši zákonodárci vědomě schvalují špatný zákon, to je děsivé,“ hrozí se.

Dětské skupiny budou alternativou mateřinek

Divoká debata o lesních školkách téměř zastínila hlavní účel zákona - vznik dětských skupin. Ty bude zřizovat zaměstnavatel a výdaje za placenou službu hlídání dětí si i rodiče budou moci odečíst slevou na dani.
V dětské skupině bude podle zákona maximálně 24 dětí. Provozovatel skupiny s rodiči uzavře smlouvu. Musí mít plán výchovy a péče. Zajistí vhodné prostory a personál. Požadavky ale budou mírnější než u školek.

Asociace lesních mateřských škol i lidé kteří petici podepsali poslance žádali, aby schválili senátem upravený návrh zákona, podle něhož by registrace k dětské skupině byla dobrovolná a lesních školek by se tudíž netýkala.

„Velmi mě mrzí, že sněmovna neschválila senátní návrh zákona, protože ten eliminoval možná rizika, která tento zákon přináší. Schválený zákon lesním školkám zkomplikuje život. My v senátu jsme jim chtěli vyjít vstříc,“ říká první místopředsedkyně senátu Alena Gajdůšková (ČSSD).

Podle ministryně Marksové však byla senátní verze špatná. Dobrovolná registrace k dětským skupinám je prý nesmyslná. „To je jako, kdyby bylo pravidlo, že na dálnici se má jet 130 kilometrů v hodině, ale jeho dodržování bylo dobrovolné,“ uvedla.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video