Lesní požáry straší Kanadu a Portugalsko

  • 4
Hasiči ve světě zůstávají v pohotovosti. Už týdny bojují s lesními požáry, za nimiž stojí vedra a sucho. V západní Kanadě takový oheň nezažili deset let. V Portugalsku, kde požáry zabily už devět lidí, vyhlásili kalamitní stav. Hořelo i ve Španělsku a USA.

V Portugalsku zasáhl ohnivý živel 13 z 18 distriktů. "Čelíme tragédii, jakou Portugalsko v souvislosti s lesními požáry nikdy nezažilo," uvedl premiér José Manuel Durao Barroso.

Požáry zatím zabily devět lidí. Jen o víkendu jich zahynulo šest, mezi nimi jeden hasič. Vláda na mimořádném zasedání formálně prohlásila požáry za celostátní kalimitu.

Plameny se nedaří dostat pod kontrolu. Oheň strávil tisíce hektarů lesa, zejména v centru země, kde je koncentrováno nejvíc lesních porostů. Podle úřadů zatím není možné odhadnout, kolik bylo zničeno domů.

Portugalsko muselo požádat o pomoc v zahraničí. Dorazily dvě italská a pět marockých hasičských letadel a španělští záchranáři.

"S 72 požáry bojuje přes 2300 hasičů a 800 vozidel," uvedl Antonio Santos z Národního záchranného operačního centra.

MUSÍ CHLADIT REAKTOR

Ve francouzské jaderné elektrárně ve Fessenheimu asi 70 kilometrů jižně od Štrasburku musí kvůli vysokým vedrům chladit jeden ze dvou reaktorů. Teploty v továrně stouply až na 48,5 stupně Celsia, dva stupně pod bod, kdy by měl být reaktor vypnut."Jde o součást testu chladících technologií. Smyslem je postříkat vodou zdi reaktoru na straně, která je nejvíc vystavena slunečním paprskům. Nejsme však zatím schopni říct, zda to funguje," uvedl asistent ředitele Joseph Sanchez, podle něhož se jedná o první podobné testy ve Francii.

Španělsko: živel pod kontrolou
Zdárně se vyvíjí boj s ohnivým živlem ve Španělsku, kde požáry zničily přes 12 tisíc hektarů porostů. Hasiči dostali pod kontrolu většinu požárů. Nejvíc škod zaznamenaly oblasti Kastilie La-Mancha, Andalusie a Extremadura, kde teploty překročily 40 stupňů Celsia.

Ve městě Saceruela v provincii Ciudad Real v centrálním Španělsku oheň zlikvidoval sedm tisíc hektarů olivových porostů. V Kastilii-Leonu bylo zničeno tisíc až půl druhého tisíce hektarů křovin v okolí města Camarzana de Tera.

V Extremaduře u portugalských hranic byla díky změně větru zrušena evakuace více než šesti tisíc obyvatel města Valenicia de Alcantara. Přesun lidí byl však nutný v andaluské provincii Cádiz, kde bylo evakuováno tábořiště ve Vélezu.

USA: Glacierský park přežil
Hasiči na severozápadě amerického státu Montana vyhráli souboj s plameny, které ohrožovaly Glacierský národní park. Pomohlo jim i částečné ochlazení. Nyní se snaží udržet oheň v opratích, aby nepřeskočil do nedaleké Kanady.

V hustě zalesněné oblasti na západním okraji parku shořelo na 10 tisíc hektarů lesa. S živlem bojovalo na 1200 hasičů, kteří chránili zhruba sto obyvatel na samotách. Shořelo celkem 36 budov včetně sedmi obytných domů.

Podle hasičů může shořet ještě 160 až 200 hektarů lesa směrem ke kanadským hranicím. Americké úřady požádaly už před několika dny obyvatele, aby se z ohrožené oblasti vystěhovali. Kanadští hasiči pak na své straně buldozery vytvořili obrannou linii.

Kanada: na západě výjimečný stav
Západní Kanadou se ženou nejhorší lesní požáry za poslední desetiletí. Zničily již desítky budov. Na 11 tisíc lidí muselo být evakuováno. Většina jich pochází z provincie Britská Kolumbie, kde byl vyhlášen výjimečný stav. Tisícům hasičů pomáhají i vojáci.

V provincii Alberta hoří u hranic s americkou Montanou. Úřady evakuovaly z města Blairmore přes dva tisíce lidí. Na osmdesát požárů je hlášeno z prérijní provincie Saskatchewan a čtrnáct z Manitoby, kde u města Thompson hoří na ploše 400 čtverečních kilometrů.

"Příroda drží v rukách všechny trumfy. To, co potřebujeme, je deset milimetrů srážek denně v příštích pěti až šesti dnech," tvrdí Al Beaver, který se přes třicet let zabývá studiem požárům. Meteorologové však dál hlásí horké a suché počasí.

Nejvíc práce mají hasiči se dvěma požáry u osmdesátitisícového města Kamloops asi 300 kilometrů severovýchodně od Vancouveru. Větší z nich se jen v neděli od ráno do odpoledne rozšířil z 804 hektarů na 860.

Desítky budov podlehly ohni v okolí McLure asi 40 kilometrů od Kamloops, který se rozšířil i do sousedního Barriere. Plameny pokrývají asi 84 čtverečních kilometrů. Jeden starší muž byl těžce popálen, když pomáhal při hašení. Podle úřadů oheň v oblasti způsobila zřejmě odhozená cigareta.

Plameny a kouř stoupají z lesního požáru ve Flatheadském národním parku v americké Montaně. Leží nedaleko Glacierského národního parku, také ohroženém ohněm. (2. srpna 2003)

Kouř stoupá z lesního požáru v Glacierském národním parku v americké Montaně. (2. srpna 2003)

Golfaři se procházejí po hřišti v kouři z lesního požáru, který sužuje kanadské město Kamloops. (3. srpna 2003)

Lidé diskutují v kouři o lesním požáru, který sužuje kanadské město Kamloops. (3. srpna 2003)

Kanadské město Kamloops v provincii Britská Kolumbie halí dým z lesního požáru, nejhoršího za posledních padesát let. (3. srpna 2003)

Lidé hasí lesní požár ve vesnici Macao sto kilometrů severovýchodně od Lisabonu. (3. srpna 2003)

Hasiči bojují s plameny ve vesnici Macao sto kilometrů severovýchodně od Lisabonu. (3. srpna 2003)

Babička s vnučkami se chrání rouškami před kouřem z požáru ve vesnici Macao sto kilometrů severovýchodně od Lisabonu. (3. srpna 2003)

Lidé pomáhají hasičům bojovat s plameny ve vesnici Macao sto kilometrů severovýchodně od Lisabonu. (3. srpna 2003)

Dívky pláčou během útěku od hořícího domu ve vesnici Macao sto kilometrů severovýchodně od Lisabonu. (3. srpna 2003)

Mrtvá těla dobytka, který nestačil uniknout před lesním požárem, leží mezi ohořelými stromky ve španělské autonomní oblasti Kastilia-La Mancha. (3. srpna 2003)

Mrtvé tělo krávy, která nestačila uniknout před lesním požárem, leží mezi ohořelými stromky ve španělské autonomní oblasti Kastilia-La Mancha. (3. srpna 2003)

Lesní požáry, které vypukly u přehrady Buendia v provincii Cuenca ve středním Španělsku, postoupily v až k městu Guadalajara severovýchodně od Madridu. (1. srpna 2003)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video