Lesní cesty přehradí závory

  • 1
Zlínský kraj - Desítky rodin ze Zlínského kraje budou do konce roku řešit nový problém: kudy se dostat k vlastním domům, chatám či chalupám nebo do zaměstnání. Ministerstvo vnitra hodlá letos všechny cesty, které mimo hraniční přechody protínají česko-slovenskou hranici, přehradit zábranami. Mnohé obce v pohraničí to pokládají za zcestné.

Úmysl, poprvé deklarovaný  přibližně před rokem, teď starostům obcí na česko-slovenské hranici  oficiálně potvrdili ministerští úředníci. Ale z vesnic jim - zatím jen  přes noviny - vzkazují: Je to hloupost, to přece nemůžete myslet vážně. „Povede to k omezení svobod lidí, kteří bydlí přímo na hranici. Takové  rozhodnutí nemůžeme akceptovat, budeme se bránit,“ slibuje starostka  Žitkové na Uherskohradišťsku Eva Hargašová. „Je to pošpinění lidských  práv,“ přidává se starosta nedalekého Lopeníku Vojtěch Vráblík.

Policisté se hájí tím, že zátarasy mají posloužit především proti  běžencům a zajistit větší bezpečnost dnes poměrně propustné hranice.  Připomínají navíc, že s touto podmínkou přišla Evropská unie.

„Stát  chce draze financovat to, co bude třeba za rok zase rušit. Právě  protože vstoupíme do Evropské unie, a určitě tam vstoupí i Slovensko. Pak budeme hranice zase bourat,“ namítá starosta Bílé na  Frýdecko-Místecku Vítězslav Kubačák. Nemá ale pravdu. Zpřísněná  opatření na hranicích neskončí se vstupem republiky do Evropské unie,  nýbrž teprve přistoupením k Schengenské úmluvě. „A rok vstupu do unie  nerovná se roku přístupu k úmluvě. Třeba v Rakousku byl ten rozdíl sedm  let,“ upozornil ředitel oblastní a cizinecké policie v Brně František  Štěpánek.

Mluvčí tamního ředitelství Roman Skřepek míní, že chystaná  změna pohyb lidí v okolí hranic nijak neomezí. Pravidla se totiž změní  pouze pro průjezd motorových vozidel, pro pěší i pro cyklisty zůstává  vše při starém. „Připouštím ale, že jsou určitá specifická místa, kde  opatření může lidem způsobit problémy,“ řekl Skřepek.

Typickým  příkladem je Žitková. V zimě se tam lidé z dolního konce do horní části  obce nedostanou jinudy než mimohraniční cestou. „Když jim stát tu cestu  zavře, bude taky muset vybudovat jinou. Malé pohraniční obce na to  peníze nemají,“ konstatuje starostka Hargašová. Stejně argumentuje i  lopenický starosta Vráblík. Do části Bošáčky existuje z české  strany jediná přístupová cesta, přes hraniční přechod se Slovenskem a  po několika kilometrech přes zelenou hranici zpátky do republiky.

„Pokud policie zatarasí i tuhle cestu, nevím, kterým směrem se obrátím,  abych na tom něco změnil,“ přemýšlí starosta. Mluvčí Skřepek slibuje  vůli podobné problémy řešit. Jak, to ale zatím neví. Na severu Moravy  mají jasněji: „Zvažujeme, že v některých obcích budou mít chataři nebo  lidé bydlící v dotčených oblastech jakési magnetické karty, které jim  spolu s občanským průkazem umožní průjezd zátarasy,“ uvedl oblastní  ředitel severomoravské služby cizinecké a pohraniční policie Jan Husár. 

Pokud by podobnou možnost neměli, nedostaly by se například nejméně tři  stovky českých chatařů ke svým chatám na slovenské straně v rekreační  oblasti Kasárna. Cesta z Velkých Karlovic přes oficiální celnici tady  sice vede, je ale o patnáct kilometrů delší a v zimě velmi obtížně  sjízdná. „To by bylo naprosto zcestné dávat tam závory. Je přinejmenším  krátkozraké přehrazovat silnice na Slovensko těsně před vstupem do  Evropské unie,“ kroutí hlavou starosta Velkých Karlovic Miroslav  Koňařík. Žádost o povolení stavby zátaras na území obce ještě nedostal.

S ohledem na to, že cestu z Velkých Karlovic na Kasárna už dříve  pohraničníci střežili jako poměrně využívanou pašeráckou stezku, dá se  ovšem předpokládat, že ji policisté nenechali bez povšimnutí. Lidé z  obcí v podhůří hraničních Javorníků naštěstí mnoho jiných cest pro  cestu na Slovensko nebo přes Slovensko nepoužívají, ani jich tady mnoho  nevede. Obce ale zátarasy na polních a lesních cestách považují za  další zpřísnění hraničního režimu, které bude odrazovat turisty od  návštěvy beskydských stezek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video