Ustavující sněm strany LES. Herečka Eva Holubová dostává kytici od Martina Bursíka. | foto: František Vlček, MAFRA

Pravdoláskaři zvedli hlavu. Do strany LES vstoupila i herečka Holubová

  • 663
Známá herečka Eva Holubová se rozhodla vstoupit do nové Liberálně ekologické strany, jejímž předsedou byl zvolen exministr životního prostředí Martin Bursík. Na ustavujícím sněmu strany LES se to hemžilo známými tvářemi. Dorazil textař Michal Horáček, dokumentaristka Olga Sommerová i známý lékař Jan Hnízdil.

"Jestli má někdy přijít chvíle, kdy se ti vláda lide navrátí, tak je to teď," řekla Holubová o nové straně, do níž se rozhoda vstoupit. Vadí jí, že v přímé volbě prezidenta lidé na Hrad zvolili Lukoil v zastoupení Miloše Zemana.

LES chce navázat na myšlenky exprezidenta Václava Havla a ve svém programovém manifestu kritizuje ideu neustálého růstu. Bursík dostal v tajné volbě předsedy 74 hlasů od 74 delegátů, měl tedy stoprocentní podporu. "Přála bych si, aby v politice bylo více žen. Jsem liberálka a pravdoláskařka," řekla dokumentaristka Olga Sommerová, která neměla soupeřku při volbě první místopředsedkyně nové strany. Dostala 68 ze 70 hlasů. Místopředsedou se stal i Ivan Rynda.

Delegáti ustavujícího sněmu strany LES se sešli pod heslem "Buďme sami tou změnou, po které nejvíc toužíme v okolním světě", které je přímým odkazem na slova indického duchovního vůdce Máhátmá Gándhího.

"Chceme-li zachovat dosud nenarozeným naději na kvalitní život, musíme zpochybnit model nezbytnosti neustálého růstu ekonomiky a odpoutat se od závislosti na fosilních palivech," píše nová strana doslova ve svém programovém manifestu.

Hlavní programové pilíře strany LES jsou liberální ekonomický model a ochrana životního prostředí. Strana se pokusí svými idejemi oslovit například ty voliče, kteří volili postupně ODA, Unii svobody, zelené a TOP 09 kvůli Karlu Schwarzenbergovi.

"Pojďme to zkusit, nemusí se to podařit, já sám to nedokážu odhadnout," řekl v neděli lidem, kteří přišli zvolit vedení nové strany LES, exministr Bursík. On sám se pokusí již potřetí vrátit na politický vrchol. Muž, který přivedl v minulosti do vlády Stranu zelených a byl ministrem životního prostředí ve vládách Josefa Tošovského a Mirka Topolánka, bude na podzim v Praze kandidovat do Senátu v Praze 1.

Exministryně Vicenová povede stranu do eurovoleb

Do evropských voleb povede podle Bursíka LES exministryně zemědělství Milena Vicenová, která byla v první vládě Mirka Topolánka a pak se přesunula do Bruselu na pozici stálé představitelky Česka při Evropské unii. "Manifest LES mě zaujal. Liberální strana, rovnost šancí pro všechny. To je ono," řekla na sněmu Vicenová.

Exministryně Milena Vicenová, herečka Eva Holubová a textař Michal Horáček na sněmu strany LES.

Do Národní technické knihovny dorazili kromě ní, Horáčka, Holubové či Hnízdila také mnozí bývalí členové Strany zelených i známý brněnský občanský aktivista Matěj Hollan a dokumentaristka Olga Sommerová. Hollan, který stál u zrodu strany LES, do ní zatím nevstoupí. Bude na podzim v Brně v komunálních volbách kandidovat za uskupení Žít Brno, jehož facebookovou stránku nechal vypnout primátor Roman Onderka.

"Jsem rád, že se nebudu muset rozhodovat mezi větším a menším zlem a že budu moc dát hlas něčemu, co považuji za dobro. Po pětadvaceti letech si ten pocit vychutnám," řekl na sněmu strany LES známý textař a bývalý spolumajitel sázkové kanceláře Fortuna Michal Horáček, který pomáhal s textem manifestu strany LES. (celý si ho můžete přečíst zde)

Jsme pravdoláskaři a hrdě se k tomu hlásíme, řekl Bursík

Zatímco na nedávném sjezdu zelených, které Bursík opustil, mluvil Matěj Stropnický o tom, že zelení se musí oprostit od politického kýče, za který považuje odkazování se na Havla (více zde), nová strana LES říká pravý opak. "Jsme prozápadní, proevropští. Odkazujeme na odkaz Václava Havla. Jsme pravdoláskaři a hrdě se k tomu hlásíme," řekl na sněmu Bursík.

Fotogalerie

"Prezident Václav Havel vtiskl České republice obraz státu, který je principiálním ochráncem demokracie a lidských a občanských práv. Jeho hodnotový systém sdílíme a navazujeme na něj," píše se i v programovém manifestu Liberálně ekologické strany.

"Lidská a občanská práva jsou pro nás hodnotami univerzálními, a proto podporujeme jejich dodržování nejen v České republice, ale i na celém světě. Odmítáme pragmatické kompromisy jednostranného nadřazení ekonomických zájmů nad obecné hodnoty lidskosti," říká o sobě v manifestu LES.

Varování před ruským vlivem i marketingovými projekty

Bursík, který dříve vedl zelené, stranu opustil, protože se podle něj posunula moc doleva. "Dochází k relativizaci dobra a zla a zločiny komunismu jsou bagatelizovány. Ruský vliv přitom cítíme nejen od okamžiku, kdy byl zvolen prezidentem Miloš Zeman. Rusko se nesmířilo s tím, že se Česká republika stala součástí Evropské unie a NATO," uvedl ve svém projevu Bursík.

Ukázalo se to podle něj již ve chvíli, kdy byl na Hradě jako prezident Václav Klaus a ve společnosti byl spor o možné umístění amerického radaru protiraketové obrany v Brdech. Nakonec sami Američané od této myšlenky ustoupili.

Bursík na sněmu také kritizoval, že se smazávají rozdíly mezi politickými stranami a vítězí marketingové projekty stran, které podle něj jasně neříkají "co jsou". "Problém je, že se koncentruje politická, ekonomická a mediální moc," řekl Bursík v narážce na hnutí ANO.

Hnutí Andreje Babiše jen těsně uniklo vítězství ve volbách a vytvořilo koalici s ČSSD a lidovci. Sám Babiš, který se stal ministrem financí, je jedním z nejbohatších občanů země a patří mu skupina Agrofert, do níž minulý rok koupil i mediální dům Mafra, do nějž patří i iDNES.cz, Mladá fronta DNES a Lidové noviny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video