Leptospiróza se poprvé objevila i v Praze

  • 1
Praha - První případ nákazy leptospirózou se vyskytl i v Praze. Tato infekční choroba potenciálně hrozí v současné době každému, kdo se pohybuje v oblastech postižených povodněmi. "Muž z Černošic byl několik dní léčen v nemocnici na Bulovce. Dnes už byl propuštěn domů. Jednalo se naštěstí o mírný průběh choroby," řekl ředitel Městské hygienické stanice v Praze Jaromír Sobota.

Lidé si podle něj stále musí při úklidových pracích dávat pozor, protože i při sebemenší oděrce se může dostat do organismu infekce: "Je důležité stále používat ochranné prostředky," zdůraznil.

Nemoc roznášená hlodavci se přenáší kontaminovanou vodou - především kontaktem s oděrkami nebo sliznicemi. Pokud není včas léčena, může způsobit vážné následky.

Počátečními příznaky jsou podle Soboty bolesti hlavy, bolest ve svalech - především lýtkových, může se objevovat i zvracení až křeče.

Rozsáhlá fotogalerie

Všechny články o záplavách
S ochranou po povodni jsou potíže
Mimořádné očkování tří až pětiletých dětí proti žloutence A začalo. Některé děti však možná úplně mine, naopak očkovány budou i ty, které to nepotřebují.

Věra Nováková, dětská lékařka z Prahy 1, nemá kde ordinovat, a nemůže tedy očkovat děti, které má ve své péči a které by po povodni měly dostat zdarma injekci proti žloutence typu A. Voda vyplavila polikliniku, kde doktorka Nováková ordinovala, lékařka je dodnes k zastižení jen na soukromém mobilním telefonu. Kdy a jak začne s očkováním, netuší.

Jih Čech: pět lidí se nakazilo
Z jižních Čech hlásí lékaři už pět případů leptospirózy - infekční nemoci roznášené hlodavci, která se šíří kontaminovanou vodou. Jeden člověk onemocněl závažnější formou, takzvanou Weilovou nemocí, která může být smrtelná.

Všech pět nemocných se nakazilo, když uklízeli po povodni ve svých obydlích. Hygienici očekávají, že další případy budou následovat. Při povodních na Moravě před pěti lety čtyři lidé leptospiróze podlehli.

Leptospirózu přenášejí myši a ostatní hlodavci

"Voda spláchne jejich výkaly ze sklepů a kanálů," vysvětluje hlavní pražský hygienik Vladimír Polanecký, proč se nemoc objevuje právě po povodních. Může způsobit Blaťáckou horečku nebo Weilovu žloutenku. "Blaťácká horečka dostala název podle toho, že se jí často nakazili lidé, kteří dřív bosi sekali trávu na podmáčených lukách. Probíhá jako chřipka," říká Vladimír Polanecký a dodává, že Weilova žloutenka je mnohem nebezpečnější: "Nakažený člověk má zažívací potíže, bolesti hlavy, žloutenku. Pokud nedostane včas antibiotika, zemře na poškození jater."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video