Nepodceňte přípravu: Jak se na zkoušky připravit vám poradí tam, kde je budete skládat

Nepodceňte přípravu: Jak se na zkoušky připravit vám poradí tam, kde je budete skládat | foto: Profimedia.cz

Lepší je mezinárodní jazyková zkouška než státní

  • 1
Jestliže si potřebujete udělat jazykovou zkoušku, jsou pro vás důležité dvě věci: na co ji potřebujete a jaká je vaše jazyková úroveň. Také byste měli myslet na to, kolik můžete zaplatit. Protože když se vám zkouška nepovede, peníze zpět nedostanete.

Otestujte si své znalosti anglického jazyka

Pro všechny, kteří chtějí zjistit, jak jsou na tom s angličtinou, připravila redakce iDNES.cz ve spolupráci s jazykovou školou TUTOR testy z anglického jazyka.

* Test pro začátečníky až středně pokročilé - ZDE

* Test pro středně pokročilé až velmi pokročilé - ZDE

* Test FCE - ZDE

* Test CAE - ZDE


"Všeobecná státní zkouška stojí 3 300 korun, ale jestliže kandidát neprojde písemnou částí a není pozván k ústnímu přezkoušení, vracíme mu 600 korun," oznamují webové stránky Státní jazykové školy Hlavního města Prahy. Taková praxe je ojedinělá, a navíc jsou mezinárodní certifikáty dražší.

Na zkoušky je dobře se dostatečně připravit a nepřecenit své síly, abyste zbytečně nemrhali energií a penězi. Většina institucí, které zkoušky pořádají, nabízí i odpovídající přípravu. Tu najdete i ve speciálních učebnicích nebo na webových stranách škol.

Angličtina stále vede
Nejžádanější jsou stále zkoušky z angličtiny. Tady si podle svého zaměření můžete vybrat české státnice, britské, nebo americké zkoušky. O prověřování schopností z jiných jazyků najdete informace na souhrnné internetové stránce www.jazykovezkousky.cz nebo v kulturních a informačních střediscích příslušných států.

Poradí vám i v každé jazykové škole. Podle lektorů z jazykových škol i zaměstnavatelů uděláte nejlépe, když vsadíte na mezinárodní certifikáty, které uznává celý svět. Česká státní jazyková zkouška je sice levnější, ale platí pouze u nás.

Základní zkouška: FCE
Pravděpodobně nejpoužívanější a nejběžnější zkouška z angličtiny, kterou můžete v Česku skládat, je britská First Certificate of English, takzvaná FCE. Ta stojí necelých pět tisíc korun a bohatě postačí pro běžné použití v zaměstnání, pro studenty nebo zájemce o práci v zahraničí.

V jazykové škole Tutor volí přípravný kurz na tuto zkoušku 69 procent zájemců o cambridgeský jazykový certifikát. Na druhém místě v pořadí oblíbenosti je pak náročnější CAE a o ostatní typy zkoušek je spíše okrajový zájem.

Všechny podrobnosti, termíny testování, ceník a popis požadavků najdete na stránkách Britské rady v České republice. Mimo FCE mají Cambridgeské testy několik dalších stupňů a lze je většinou skládat třikrát ročně (v březnu, červnu a prosinci) na devíti místech v České republice.

"FCE se dělá nadvakrát, mně zabrala dvě soboty. První část, ta delší a těžší, je písemná. Je rozdělená na tři díly. V prvním posloucháte určený text a musíte mu dostatečně porozumět, protože zodpovídáte poměrně záludné dotazy na obsah. Dál se potýkáte s gramatikou a nakonec musíte napsat text minimálně na stranu formátu A4 na téma zvolené ze tří možností," popisuje průběh zkoušky Lucie Zimová z Hradce Králové. "Druhou sobotu už zbývaly pouze ústní testy. Ty byly podstatně jednodušší. Obsahovaly rozhovor se spolužákem a posléze s vyučujícím na určené téma," dodává Lucie.

Výsledky Cambridgeských testů se dozvíte za měsíc až dva po zkoušce, a pokud neuspějete, poplatky zpět nedostanete. "Protože je o FCE velký zájem, je třeba se k přezkoušení přihlásit dva měsíce dopředu," upozorňují pracovníci Britské rady.

CAE uznává většina britských univerzit
Oblíbená je také zkouška CAE, její úspěšné složení však vyžaduje velmi pokročilou úroveň jazyka. Tento certifikát často požadují zahraniční univerzity jako doklad o schopnosti uchazeče absolvovat studium vysoké školy v angličtině.

Pokud používáte angličtinu v zaměstnání, můžete se pustit do přípravy na zkoušky z obchodní angličtiny BEC (zkoušku lze skládat ve více úrovních znalosti jazyka). Jen okrajový zájem pak mají studenti angličtiny o zkoušku PET (mírně až středně pokročilá úroveň) a CPE (dokládá znalost angličtiny na úrovni rodilého mluvčího).

Během testování je hodnoceno hned několik aspektů jazyka, k nimž patří čtení, psaní, mluvený projev, poslech a užití jazyka (neboli znalost gramatiky a slovní zásoby). "Úspěšné složení zkoušek vyžaduje nejen znalost jazyka na příslušné úrovni, nutné je také připravit se na průběh zkoušky a nacvičit si typy úloh, se kterými se u testování může uchazeč o certifikát setkat," říká metodička jazykové školy Tutor Eva Bonaventurová.

Chci studovat v USA
Pro studium na amerických univerzitách nebo působení v USA většinou potřebujete zdolat TOEFL (Test of English as a Foreign Language). "Tato zkouška je určena hlavně studentům a zájemcům se střední a vyšší pokročilostí," upozorňuje Jakub Tesař z Fulbrightovy nadace, ve které seženete všechny potřebné informace o možnostech skládání amerických zkoušek a o přípravě na ně.

Testování TOEFL i ostatních probíhá několikrát měsíčně v Praze a Ostravě. Nejjednodušší je přihlásit se elektronicky a tak zkoušku i zaplatit.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video