Historicky nejmladším premiérem Irska bude gay s indickými kořeny

  • 275
Ještě v roce 1993 byly v katolickém Irsku homosexuální vztahy mezi muži kriminalizovány. Nyní se muž otevřeně se hlásící k menšinové orientaci stane novým předsedou vlády. Leo Varadkar, lékař s irsko-indickými kořeny, má však navíc další primát - ve svých osmatřiceti letech bude dosud nejmladším premiérem Irské republiky.

Pokud se nestane nic mimořádného, Varadkar bude zvolen premiérem při příštím zasedání parlamentu 13. června. Politik, který dosud zastával funkci ministra sociálních věcí, ve funkci pravděpodobně nahradí premiéra Endu Kennyho, který nedávno oznámil rezignaci.

Matador irské politiky Kenny čelil v poslední době (o rezignaci se spekulovalo už v únoru, viz článek serveru Politico) kritice kvůli případu policejního whistleblowera, který upozornil na korupci a odmazávání trestných bodů řidičům. Aféra se vlekla od roku 2008 a seržant Maurice McCabe během té doby získal pověst člověka bojujícího s úřady, snažícími se problémy v irské policii tutlat (rekapitulaci v angličtině najdete zde).

Policista upozorňující na nepravosti čelil během svého souboje se státem i podle všeho vykonstruovaným obviněním ze zneužívání dětí či pohrůžkám smrtí. Postupné rozvíjení a odkrývání případu ukázalo na řadu systémově špatných věcí v policii. Rezignoval kvůli němu ministr spravedlnosti Alan Shatter i irský policejní prezident. A teď dostihla aféra i Kennyho.

Středopravicová vládnoucí strana Fine Gael sleduje výměnou lídra i to, aby v nastávajících volebních rocích měla v čele aférou nezatíženého člověka.

Varadkar ve stranickém hlasování o Kennyho nástupci porazil svého vládního kolegu Simona Coveneye, když získal většinu šedesáti procent hlasů delegátů Fine Gael. Partaj doufá, že Dubliňan známý svou svou přímostí pomůže straně ke třetímu volebnímu vítězství.

Varadkar bude prvním premiérem této katolické země, který se otevřeně hlásí k homosexualitě, a také nejmladším předsedou vlády v historii. Zvolení Varadkara podle agentury Reuters poukazuje na měnící se společenské klima v Irsku, kde byla homosexualita až do roku 1993 nezákonná. Dynamiku společenských změn dokresluje to, že se Irsko v roce 2015 stalo první zemí světa, která uzákonila manželské svazky stejnopohlavních párů.

Nový lídr oznámil, že převzetí vedení strany je pro něj ctí a obrovskou výzvou, kterou přijímá s pokorou. „Jestliže volba něco ukázala, pak to, že předsudky v této republice nemají místo,“ prohlásil.

„Chci vybudovat republiku příležitostí“

Varadkarův otec, po němž syn „zdědil“ lékařskou profesi, se narodil v Bombaji. Svou manželku, irskou zdravotní sestru, potkal v 70. letech v Anglii. Pár se poté odstěhoval do Irska, kde se jim narodil syn Leo.

„Když můj otec cestoval osm tisíc kilometrů, aby si vybudoval nový domov v Irsku, pochybuji, že někdy snil o tom, že z jeho syna jednou vyroste její lídr,“ popsal Varadkar své pocity.

Po brexitu je ve hře i sjednocení Irska, zní z diplomatických kruhů EU

„Doufám, že každé dítě, které teď vyrůstá v Irsku, se podívá na mě a můj neobvyklý příběh (...) a snad si řekne, že v této zemi neexistuje žádný úřad, na který by nemohlo aspirovat, nic, co by nedokázalo, pokud v sebe bude věřit,“ citovala ho BBC.

Podle něj teď bude cílem jeho strany ujistit se, že každý člověk v Irsku právě takovou šanci bude mít. „Chci se věnovat vybudování republiky příležitostí,“ prohlásil politik.

Hlavním úkolem nové vlády však bude vypořádat se s brexitem, jež se úzce dotýká i Severního Irska, s nímž má Irská republika zvláštní vztahy. „Severní Irsko opustí Evropskou unii spolu s Velkou Británií, ale myslíme si, že by v jeho případě měla existovat speciální dohoda,“ poznamenal Varadkar s tím, že se jedná hlavně o zachování blízkých ekonomických vztahů s britskou částí irského ostrova.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video