Je třeba jen věc zorganizovat, vydat poukázky a zastřelit pár kuřáků pro výstrahu.

Je třeba jen věc zorganizovat, vydat poukázky a zastřelit pár kuřáků pro výstrahu. | foto: Profimedia.cz

Lenin řešil kouření lépe než naše Sněmovna

  • 76
Pronásledování kuřáků je zajímavý fenomén. Pro nekuřáky je to důkaz svobody nečichat kouř, pro kuřáky naopak důkaz státní zvůle, která strká nos do všeho. Je překvapivé, že se právě z něčeho tak efemérního, jako je kouř, stal předmět vášnivého sporu mezi zastánci svobody a zastánci státních regulací.

Kdo však zná dobře životopis Lenina, nediví se. Problém kouření řešil Lenin už v březnu 1917, když ho s ostatními revolucionáři vezli v zapečetěném vagónu ze Švýcarska přes Německo do Ruska, aby rozvrátil ruskou vládu.

Soudruzi Radek a spol. chodili kouřit na záchod, aby neobtěžovali soudružky. (Zejména soudružky Krupskou a Ravičovou, které nikdy nekouřily, což se mezi soudruhy vědělo.)

Ale to způsobilo, že se v chodbičce tvořila fronta a revolucionáři byli před věčně obsazeným záchodem vystaveni – Lenin to nazval decentně – značnému nepohodlí.

Správně si uvědomil, že ohleduplnost kouřícího Radeka k soudružkám je správná, ale vyvolává fronty na záchod, což je naopak nesprávné. Viděl, co dokáže dialektika pokroku a zpátečnictví i ve vlaku.

Přídelový systém
Z jeho podnětu byl zaveden přídělový systém přístupu na záchod. Osobně nastřihal papír, vytvořil tři druhy poukázek pro všechny tři způsoby využití záchodu a komise (Radek, Zinověv, Ravičová) je vydávala soudruhům. (Viz Radek: V plombirovannom vagoně. in: Pravda 20. 04. 1924)

Zachoval se výrok Grigorije Safarova, který se chtěl zalíbit Leninovi: Krupská má v kouření výjimku. Lenin výjimku zamítl. Fronta v chodbičce se sice nezmenšila, ale ubylo hádek a nejasností.

Došlo tak bezděčně i k zásadnímu definování příští socialistické státní správy. Přidělování poukázek na potřeby obyvatelstva v Rusku Lenin obohatil už jen o jeden moment: vyhození za jízdy těch, kdo se systému příčí.

Lenin si pomocí regulace fronty u záchodu ověřil, že socialistické metody organizace společnosti vyžadují centrálně řízený koordinovaný systém určení potřeb a přidělování výrobků.

A Radek už během střihání papírů viděl, že Lenin má předpoklady převzít vedení revoluční vlády.

Distribuce kouře
Kdyby naše Sněmovna studovala Leninovy metody lépe než dosud, věděla by si s distribucí kouře rady. V zásadě jde o jednotu poukázek a potřeb obyvatel, o jejich centrální distribuci pod dozorem odborných komisí.

Pro naši státní správu to není nic cizího, má zkušenosti. 28. března 1917 mezi Bernem a Berlínem v 17.30 hod. řekl Lenin Iness Armandové: Všechno je otázka dostatečného počtu komisí, směrnic a proškolených úředníků.

Toho všeho máme i v ČR dostatek. Je třeba jen věc zorganizovat, vydat poukázky a zastřelit pár kuřáků pro výstrahu. A bude pokoj s kouřením. Státu se uvolní ruce. Bude se moci vrhnout na problém velkých jedlíků, což je stejně škodlivé jako kouření. Postup už známe.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video