Dřív se stanice metra A Dejvická jmenovala Leninova. Stěna mezi dvěma východy...

Dřív se stanice metra A Dejvická jmenovala Leninova. Stěna mezi dvěma východy na Evropskou ulici byla obtěžkána hlavou V. I. Lenina. Dnes ji zakrývá trafika. Ve vestibulu jsou ještě dvě mozaiky znázorňující plamennou bolševickou revoluci. | foto: Foto archiv

Lenin je stále s námi. Skrývá se i za trafikou v pražském metru

  • 440
Některé zakryly prodejní stánky, některé jsou viditelné dodnes. Není totiž možné je úplně odstranit. Přestože jsme ve čtvrtek oslavili 22. výročí pádu komunismu, na bolševické symboly ve stanicích pražského metra narážíme stále.

O pravdivosti či historickém naplnění budovatelského zvolání "Lenin je věčný" můžeme dnes minimálně pochybovat. Alespoň tedy v rovině, kterou si představovali komunističtí ideologové. Přesto máme v Praze unikátní příležitost, jež s jistou dávkou nadsázky dokazuje, že ani oni nebyli tak daleko od pravdy.

Ve stanici metra Dejvická je Lenin skutečně věčný. I když jen čučí do elektrických kabelů napájejících místní trafiku. Že nerozumíte? Pamětníci si jistě vzpomenou, že na stěně u východů do Evropské ulice byl kdysi gigantický reliéf Leninovy hlavy. Hned vedle ní pak pochybující občany usměrňoval Majakovského citát: "Lenin teď víc než dřív žije a bude žít, jsa naším vědomím, silou a zbraní."

Lenin je za trafikou, Fučík přežil

Věřte nevěřte, dvaadvacet let od sametové revoluce tu je všechno jako za dob tuhé normalizace... až na tu trafiku, která celou stěnu zakryla. Že by snad bronzový Lenin od sochaře Vendelína Zdrůbeckého utajeně čekal na další Vítězný únor? Ale kdeže.

Obklady stěn v horním vestibulu stanice metra A Hradčanská jsou důkazem, že si

"Ono zbavovat se uměleckých děl ze stanic metra není vůbec jednoduché," upozorňuje Pavel Fojtík z archivu Dopravního podniku. Za prvé se na ně často vztahují autorská práva, za druhé bývají tak rozsáhlá, že by musely zmizet celé zdi, a to nikdo nezaplatí. Většinou jde totiž o různé stěnové reliéfy či mozaiky.

To je příklad horního vestibulu stanice Hradčanská. Podle Fojtíka si komunističtí pohlaváři představovali tuto stanici jako bránu na Pražský hrad. Tomu odpovídala i "výzdoba" ztvárňující československou státnost. Tak je jedna ze stěn vystavěna z obkladů s gotickým erbem, druhá pak se socialistickým státním znakem, a dokonce s nápisem "Veškerá moc v ČSSR patří pracujícímu lidu".

Dech doby tak na procházející doléhá skrze věty ze socialistické ústavy a o pár kroků dál i skrze opukovou zaťatou pěst.

Fučík stále shlíží na cestující

"Paradoxně prodejní stánky zakryly tu nezávadnou zeď, a naopak dodnes jsou viditelné komunistické symboly," říká historik Fojtík. Podobně je zrakům cestujících skryta i mozaika Vítězný únor na Staroměstské a další poněkud abstraktní revoluční motivy rozházené po linkách metra.

Vraťme se k osobnostem, na které se za 20 let téměř zapomnělo. Busta komunistického primátora Prahy Václava Vacka ve stanici Roztyly zmizela. Podobně dopadl i Jan Šverma v Jinonicích, který je skrytý deskami v rohu vestibulu. Naopak Julius Fučík v tomto směru dopadl nad očekávání. Z pilíře si dodnes prohlíží hloučky lidí ve stanici Nádraží Holešovice. Asi přežil proto, že je ztvárněn tak rozevlátě, že komunistického novináře moc nepřipomíná.

Stopy komunismu v pražském metru

Metro B, Jinonice

Bývalá stanice Švermova nesla jméno blízkého spolupracovníka Klementa Gottwalda Jana Švermy. Při vstupu na eskalátory na levé straně má kruhovou desku s reliéfem svého obličeje. Dnes roh zakrývají desky.

Metro C, Holešovice

Na úrovni chodníku je u vstupu do metra sloup s kamenným reliéfem hlavy Julia Fučíka od sochaře Stanislava Hanzíka. Na rozdíl od jiných portrétů, tento nebyl zakryt.

Metro C, Roztyly

Důležitým prvkem uměleckého ztvárnění stanice byla busta primátora Václava Vacka od sochaře Miloše Zety a architekta Vlastimila Uhlíře. Dříve byla umístěna v horním vestibulu stanice. Byla odstraněna.

Metro B, Anděl

Stanici budovali sovětští inženýři a umělci. U výstupu na Andělu byla dříve mozaika s motivy z Moskvy. Při stavbě centra byla odstraněna. Na nástupišti je za kolejemi osm bronzových reliéfů. Jeden z nich zobrazuje sovětskou vlajku.

Metro A, Hradčanská

Obklady stěn v horním vestibulu jsou důkazem, že si kapitalismus z dějinných epoch hlavu nedělá. Na jedné stěně jsou socialistické symboly státnosti, na druhé středověké. Prodejní stánky však zakryly právě ty gotické.

Metro A, Dejvická

Dříve se stanice jmenovala Leninova. Stěna mezi dvěma východy na Evropskou ulici byla obtěžkána hlavou V. I. Lenina. Dnes ji zakrývá trafika. Ve vestibulu jsou ještě dvě mozaiky znázorňující plamennou bolševickou revoluci.

Metro A, Staroměstská

Na stěně ve vestibulu je kamenná mozaika vyjadřující Vítězný únor. Měly tu být motivy románské Prahy, ale když se stanice otevírala, nějaký chytrák si všiml, že je zrovna 30. výročí komunistického puče. Dnes před ní stojí trafika.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video