Roztroušená skleróza může skončit trvalou invaliditou. Ilustrační foto

Roztroušená skleróza může skončit trvalou invaliditou. Ilustrační foto | foto: Reuters

Pacienty s roztroušenou sklerózou čeká rychlejší nasazení léčby

  • 25
Pacienti s roztroušenou sklerózou mají novou naději na to, že se včas dostanou k dražší, ale také kvalitnější léčbě. Dává jim ji ve středu schválené nařízení vlády, které říká, že biologická léčba jim musí být nasazena do čtyř týdnů od stanovení diagnózy. V minulosti na ni přitom někteří museli čekat měsíce.

Lhůtu pro nasazení biologické léčby zařadilo ministerstvo do dokumentu dodatečně, v průběhu připomínkování. "Protože to je příklad výkonu, který dělal trošku potíže a pacienti si stěžovali, že na něj čekali dlouho," zdůvodnil rozhodnutí ministr zdravotnictví Leoš Heger. "Pokud by lék nebyl k dosažení do čtyř týdnů,  pacienti si mohou stěžovat," dodal.

Biologická léčba

Využívá obranyschopnosti organismu k boji proti rakovině či některým autoimunitním chorobám. Vědci nacházejí takové molekuly a pochody, které jsou typické pouze pro buňky spojené s autoimunitním onemocněním. Léčiva cílené biologické léčby působí pouze na tyto molekuly a pochody, zlepšují či opravují schopnost sebeobrany organismu. Největší překážkou většímu rozšíření jsou enormní ceny  dostupných preparátů.

Zdroj: Wikipedia

V minulosti se desítky lidí ocitly v situaci, kdy jim lékař měl napsat dražší léčbu, pojišťovny ji ale dočasně přestaly hradit. Pacienti proto museli měsíce čekat a riskovat další atak nemoci.

V lednu situace vygradovala hrozbou žaloby na severočeskou Krajskou zdravotní, která se stejně jako Všeobecná fakultní nemocnice a další zdravotnická zařízení dostala pozastavením plateb od pojišťoven do úzkých (více zde). Na žalobu nakonec nedošlo.

Neurologům i pacientům se ulevilo

Lékaři a pacienti aktuální znění nařízení vlády vítají. "Je to dobrá zpráva, protože umožní pacientům dožadovat se po zdravotních pojišťovnách úhrady péče," řekl iDNES.cz Karel Hrkal, předseda pacientské organizace Unie Roska, pomáhající lidem s roztroušenou sklerózou.

"Bylo by úžasné, kdyby takové nařízení bylo zakotveno ve vyhlášce či zákoně, aby pojišťovny musely léčbu akceptovat," řekla iDNES.cz přední odbornice na léčbu roztroušené sklerózy Eva Havrdová.

Lhůty pro péči

Aktuální návrh dostupnosti lékařů a lhůt zákroků

"Pokud léčbu pacienti nedostanou včas, v čekací době se vyvinou další ataky onemocnění a těmi se mohou dostat do invalidního důchodu během prvního roku nemoci. Což se tady stále děje," vysvětlila Havrdová, která vede centrum léčby nemocných v pražské Všeobecné fakultní nemocnici.

Podle Havrdové se část pacientů dostane k léčbě pozdě, protože pojišťovny na ni uvolňují jenom určité množství peněz a ty pro všechny nestačí. "Takže se s nimi neustále dohadujeme," popsala lékařka.

Roztroušená skleróza

Roztroušená skleróza je onemocnění mozku a míchy, které bývá nejčastěji diagnostikováno mladým lidem od 20 do 40 let. V ČR je celkem 18 tisíc lidí, kteří trpí touto nemocí. Ročně ji lékaři diagnostikují zhruba u tisíce lidí.

Nemoc se léčí buď silnými dávkami umělých hormonů kortikoidů, nebo dražší, leč šetrnější biologickou léčbou. Ta stojí 20 až 40 tisíc korun měsíčně. 

Lhůty jen pro někoho

Právník Ondřej Dostál ze sdružení Platforma zdravotních pojištěnců nadšení mírní s tím, že nařízení vlády je do jisté míry diskriminační. "Pacientům to samozřejmě přeju, ale pokud budu mít třeba rakovinu, tak se podobné lhůty nedočkám," řekl iDNES.cz Dostál.

O časové dostupnosti hovoří nařízení vlády u 12 typů léčby. Například náhradu kyčelního klobu musí pacient dostat do roka a měsíce. Na mamograf se musí dostat do šesti týdnů, na zajištění vyšetření na magnetické rezonanci mají lékaři a pojišťovny o týden méně.

Ministerstvo zdravotnictví zdůrazňuje, že nařízením vlády chce řešit aktuální problémy. "Jenže tím ukazuje, jak je jeho postup nekoncepční," kritizuje Dostál. Podle něj navíc nařízení vlády nepřináší do systému více prostředků, jen je přelévá.

Nařízení vlády, které stanovuje místní a časovou dostupnost zdravotnické péče,  vláda projednala ve středu (více zde). Nyní jej čeká ještě dopracování do finální podoby. Platit bude od ledna příštího roku. Pro pojišťovny bude závazné. Porušení pravidel je může stát až desetimilionovou pokutu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video