Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lékový ústav nařídil stažení dětského sirupu Ibuberl

  16:48aktualizováno  16:48
Lékárny stahují od pacientů všechny šarže dětského sirupu Ibuberl 100 mg/5ml. Kontrola u nich prokázala překročení povoleného obsahu kvasinek, což by mohlo některým dětem uškodit. Lékový ústav proto nařídil sirupy stáhnout.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nařídil stažení léku Ibuberl (100 mg / 5 ml) | foto: koláž iDNES.cz

Sdělila to mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Lucie Šustková.

„Perorální suspenze se stahuje na základě výsledků kontroly kvality, které prokázaly, že šarže číslo 21003, 22009 a 23013 nevyhovují požadavkům na mikrobiologickou jakost - byla překročena povolená úroveň obsahu mikroorganismů (kvasinek Yarrowia lipolytica). Šarže 23015 se stahuje z preventivních důvodů,“ upřesnila mluvčí.

Sirup je určen dětem od půl roku života do devíti let na snížení horečky a tlumení bolestí například hlavy, zubů či svalů.

Kvasinky Yarrowia lipolytica jsou používány ve farmaceutickém průmyslu a v potravinářství. Americký úřad pro potraviny a léky (FDA) je řadí do kategorie všeobecně bezpečných, po požití je běžně rozloží žaludeční kyseliny a trávicí enzymy.

Překročení povolené úrovně obsahu kvasinek by podle mluvčí mohlo znamenat nepravděpodobné, ale přesto určité riziko pro pacienty s velmi závažnými onemocněními, u kterých je vážně narušen imunitní systém nebo vstupní střevní bariéra, například u pacientů s akutní leukémií užívajících léky nitrožilní cestou nebo u pacientů s akutním zánětem slinivky břišní.

Pacienti, kteří mají doma tento přípravek, by ho měli přestat užívat a vrátit ho v jakékoli lékárně, nejlépe v té, kde ho zakoupili. Vrátit lze i načaté balení s platnou dobou použitelnosti, a to do 30. listopadu 2014.

Za přípravek s platnou dobou použitelnosti, načaté i nenačaté balení, dostanou peníze zpět. Při předložení účetního dokladu o zaplacení jim bude vrácena uvedená částka, bez účetního dokladu 85 korun.

Náhradou za stahovaný léčivý přípravek lze podat jiný lék se stejnou účinnou látkou ibuprofen, radu poskytne lékař či lékárník.

V případě potíží doporučuje lékový ústav obrátit se na zastoupení držitele rozhodnutí o registraci stahovaného léku v ČR, společnost Berlin-Chemie/A.Menarini Česká republika s.r.o.

Autoři: ,




Hlavní zprávy

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2016 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je součástí koncernu AGROFERT ovládaného Ing. Andrejem Babišem.