Raed Jarrar ve své kanceláři.

Raed Jarrar ve své kanceláři. | foto: Profimedia.cz

Lekli se arabského nápisu, teď zaplatí statisíce

  • 18
Před dvěma roky Raed Jarrar málem nestihl letadlo z Washingtonu do kalifornského Oaklandu. Bezpečáci na letišti ho tam nechtěli pustit kvůli arabskému nápisu na jeho tričku. Včera se mu za to letecká společnost JetBlue Airways a americký Úřad pro bezpečnost dopravy omluvily a po mimosoudní dohodě zaplatily odškodnění ve výši 240 tisíc dolarů.

Vehementně však odmítají, že šlo o diskriminaci "snědého" muže, který před několika lety přišel do USA z válkou rozvráceného Iráku a má trvalé povolení k pobytu.

Celý případ se točil okolo černého bavlněného trika s arabským nápisem "Nebudeme zticha", pod kterým byl drobný anglický překlad. Jak napsal list Washington Post, Jarrar pracující pro nevládní organizaci, která lobbuje v americkém Kongresu za ukončení války v Iráku, v něm přišel na letiště ve Washingtonu.

Přes triko si musel obléct jiné a posadili ho až dozadu

Přes dvě bezpečnostní kontroly prošel bez problémů. Zastavili ho, až když chtěl nastoupit do letadla. Úředníci ho vyzvali, aby si triko převlékl, protože ostatní pasažéři neradi vidí nápisy v arabštině. Je to prý stejné, jako kdyby přišel do banky v oblečení s nápisem: "Jsem lupič."

Nebudeme ztichaNakonec ho do letadla pustili, až když si přes své triko oblékl jiné, které mu koupili v obchodě s dárkovými předměty na letišti. Ale posadili ho až do zadní části letadla, i když měl místenku do přední části.

"Strávil jsem život pod vládou autoritářského režimu a vím, že se tyto věci stávají. Ale jsem šokován, že se to stává i v USA," napsal poté na svůj blog, který proslavil popisem Iráku po svržení Saddáma Husajna. "Je jasné, že mě poškodili, a už by se to nemělo opakovat," dodal Jarrar pro AP po uzavření dohody o odškodném.

Na porušování práv si stěžuje přes tisíc cestujících

Americké úřady i letecké společnosti si dávají od jedenáctého září větší pozor, protože nechtějí opakování teroristických útoků. To vyvolává odpor u některých Američanů. Ministerstvo dopravy už od roku 2001 eviduje přes tisíc stížností na porušování občanských práv. Jen ve výjimečných případech však lidé dosáhnou odškodnění.

O tvrdosti bezpečnostních opatření se minulý týden přesvědčila i americká rodina Irfanových. Devět jejích členů vyhodili z letadla společnosti AirTran Airways, protože se bavili o nejbezpečnějším sedadle.

Rodině s muslimským vyznáním nepomohlo ani prohlášení agentů FBI, že nepředstavují žádné nebezpečí. Musela si koupit letenky u jiné společnosti. Irfanovi zvažují žalobu na společnost, která se jim nakonec omluvila.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video