Václav Havel a Kim Čong-il. Demokrat a diktátor

Václav Havel a Kim Čong-il. Demokrat a diktátor | foto: iDNES.cz / Reuters

Lekce z kontrastu: svět srovnává Havla s Kim Čong-ilem

Severokorejský diktátor Kim Čong-il zesnul jen pár hodin před Václavem Havlem a světová média si povšimla, že stejný víkend jen sotva mohli zemřít rozdílnější lidé. Úmrtí bytostného humanisty a nemilosrdného tyrana prý planetě udělilo lekci z kontrastu.

Srovnání diktátora, který úzkostně lpěl na kultu osobnosti a systematicky zotročoval svůj národ, a intelektuála, jenž nenásilnou cestou setřásl ze svých spoluobčanů tíhu komunistického režimu, působí až směšně. Ale o současném světě leccos vypovídá.

Rozdílné bylo už to, jak se oba muži ujali moci. Zatímco Havel se postavil do čela země jako přirozený vůdce jen pár týdnů po svém posledním zatčení a pomohl ji převést z jedné éry do druhé, Kim Čong-ila nikdo nevolil. Třímal moc, protože otěže komunistické říše přebral po otci.

Svět a úmrtí Václava Havla

Drahý vůdce, jak se nechal Kim Čong-il titulovat, vybudoval jaderný arzenál, zatímco čtvrtina obyvatel jeho země trpí hlady v absolutní bídě. Demokrat Havel naproti tomu tváří v tvář komunistickému útlaku naplnil své spoluobčany nadějí a odvahou, připomíná list Calgary Herald.

Zatímco Havel propustil po konci komunistického režimu tisíce politických vězňů, Kim Čong-il jimi soustavně plnil gulagy po celou dobu svojí vlády. A zatímco vůdce KLDR v posledních dnech kul pikle, jak převést vládu na svého syna, Havel se setkal s dalajlamou, upozorňuje jihokorejský list The Korea Times.

Tvorba v ústraní proti opulentním hostinám

Rozdílnější nemohli být oba státníci ani v soukromí. Havel na své chalupě na Hrádečku potichu tvořil a pod věčným dohledem Státní bezpečnosti pořádal intelektuální večírky pro své známé. Kim Čong-il se mezitím zpíjel drahým koňakem na opulentních večírcích v útrobách svých paláců.

Z Japonska si Kim přivezl osobního kuchaře na sushi a z Itálie najal kuchaře na pizzu. Hladomor v tu chvíli kosil dva miliony Severokorejců. Ve své knihovně uchovával dvacet tisíc filmů, ale lidem hrozila za zhlédnutí byť jen jediného amerického nebo jihokorejského filmu léta v pracovním táboře.

Prostopášným rozhazováním přivedl svou vlast na pokraj ekonomického kolapsu a v zahraničí si vybudoval jméno nevypočitatelného vyvrhela, který rád zachřestí jaderným zbraněmi. Havel mezitím šířil dobré jméno České republiky po všech koutech zeměkoule a jeho příběh inspiroval mnoho bojovníků za demokracii.

Tichá pieta versus smutek poháněný strachem

Rozdílně působí i úmrtí obou politiků. Zatímco smrt Kim Čong-ila uvrhla svět do nejistoty a strachu, skon Havla zavdal příčinu pro reflexi opravdového vůdcovství, uvedl Calgary Herald. A rozdílně nakonec na smrt reagují i lidé v obou zemích.

Zatímco severokorejská státní média zaplavily obrázky lidí, kteří často ze strachu z represí padají k zemi a vyjadřují smutek muži, jenž je léta tyranizoval, lidé na různých místech České republiky zapalují v tiché pietě svíčky a intimně vzpomínají na to, co pro ně Havel znamenal.

Toho si všiml i nizozemský deník de Volksrant. Podle něj jsou záběry lidí zbrocených slzami pouhou fasádou, za kterou miliony lidí umírají a touží po lepším a svobodném životě. "Dvě úmrtí prominentů: Jeden zcela upřímný a otevřený, druhý zahalený hustou mlhou. Smrt demokrata versus stalinisty," podotýká deník.

Boj proti represím a tyranii ve jménu lidských práv prokazuje svoji hodnotu stále znovu. V tomto boji je Kim ztělesněním problému, protože nadřadil své touhy a hlad po moci potřebám lidí. Havel je lídr, kterého je hodné následovat, uzavírá list The Los Angeles Times.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video