Lékařům hrozí žaloba za smrt holčičky

Téměř rok po smrti tříleté Michaely Štěrbové z Opavy, která se udusila před zraky rodičů i přivolaných lékařů, ukončila policie vyšetřování případu a předala ho státnímu zastupitelství. "Mám ten případ na stole. Pravděpodobně podám na lékaře žalobu, ale potřebuji asi měsíc na prostudování spisu," uvedl státní zástupce z Opavy, který si nepřál zveřejnit jméno. Michaela loni v březnu onemocněla zákeřnou epiglotitidou neboli zánětem příklopky hrtanové. Její rodiče jsou přesvědčeni, že za její smrt mohou lékaři, kteří nestanovili správnou diagnózu a neposkytli dítěti adekvátní pomoc.

OCHRANOU PROTI ZÁLUDNÉMU ZÁNĚTU JE OČKOVÁNÍ
Případ, kdy lékaři nerozpoznali u malé pacientky zánět příklopky hrtanové, který je životu nebezpečný zejména pro děti do šesti let, není ojedinělý. "Loni jsme dořešili případ úmrtí dvouleté dívenky z Jihlavy. Lékařku jsme podmíněně vyloučili z komory," potvrdil předseda revizní komise ČLK v Praze Tomáš Merhaut. Vyšetřování opavského případu komora pozastavila do doby, než rozhodne soud.
Specialisté tvrdí, že jde o záludné onemocnění. "Zejména v počátečním stadiu se obtížně rozeznává například od zánětu hrtanu," míní primář opavského infekčního oddělení Petr Kümpel. "Projevuje se teplotami, silnými bolestmi v krku a mnohdy sliněním," dodal. "Lékaři v terénu mohou vždy hovořit jen o podezření na epiglotitidu; hrtanová příklopka není v některých případech bez speciálního zrcátka viditelná," doplnil primář ušního, nosního a krčního oddělení opavské nemocnice Jiří Frank.
Původcem epiglotitidy bývá nejčastěji bakterie haemophilus influensae. Ta vyvolává také hnisavé záněty mozkových blan. "Letos se má začít s plošným očkováním všech dětí do jednoho roku věku proti této bakterii. Ostatním rodičům malých dětí bych doporučil, aby si vakcínu zaplatili," radí Kümpel. 

 "Dcerka se dusila. Znalecká komise v posudku tvrdí, že lékaři měli zprůchodnit její dýchací cesty zavedením trubičky do krku, případně propíchnout hrtan pod oteklou příklopkou. Nic z toho neudělali. Tím podle odborníků postupovali v rozporu s pravidly lékařské vědy," říká Jan Štěrba.

"Michalka fakticky zemřela své matce v náručí, přitom bydlíme asi kilometr od nemocnice." Pokud případ dojde až k soudu, stanou před ním dva lékaři, jejichž jména jsou v Opavě známa nejen v odborných kruzích.

Obvinění z ublížení na zdraví totiž čelí ředitelka opavského kojeneckého ústavu Zdeňka Ossadniková a ředitel Státní slezské nemocnice v Opavě Marián Staňo. V kritický den se setkali v bytě Štěrbových, protože sloužili v sanitkách lékařské služby první pomoci a zdravotnické záchranné služby.

"Počkám, jak rozhodne soud. Do té doby se nebudu vyjadřovat," uvedl včera Staňo. Shodně se vyjádřila i Ossadniková. Do policejních protokolů oba lékaři uvedli, že pro záchranu dítěte udělali vše, co v dané chvíli mohli. Závěry znaleckých posudků, které má policie k dispozici, však vyznívají v jejich neprospěch.

"Vyšetřování případu bylo složité," uvedl vyšetřovatel Martin Kittel. Na základě znaleckých posudků obvinil oba lékaře z trestného činu ublížení na zdraví, za který jim hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až pět let. "Vyšetřování jsem ukončil s návrhem na podání obžaloby. Ale záleží na státním zástupci a na soudci, jak rozhodnou," dodal.

Opavští lékaři, kteří mají zkušenosti se záněty příklopky hrtanové, se shodují, že jde o zákeřné a obtížně rozpoznatelné onemocnění. "Staňo slouží na záchrance řadu let. On i Ossadniková jsou zkušení lékaři se dvěma atestacemi. To, co se stalo jim, by se mohlo stát komukoli jinému," míní jejich kolegové.

Členové územní znalecké komise z Ostravy, která se případem zabývala, však dospěli k závěru, že Staňova odborná erudice a jeho praxe na interním oddělení je nedostačující pro lékaře záchranné služby. Ředitel opavské záchranky Miroslav Janečka tvrdí, že Staňo legislativní podmínky pro práci záchranáře splňuje.
Přesto respektoval doporučení komise a Staňo na záchrance skončil. 


Video