Zkušenější lékaři by mohli vypomáhat na telefonu, navrhuje Heger. Ilustrační snímek

Zkušenější lékaři by mohli vypomáhat na telefonu, navrhuje Heger. Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Lékařů v nemocnicích bude méně. Podle Hegera to stačí

  • 494
Ministr zdravotnictví Leoš Heger chystá novou personální vyhlášku, která bude upravovat například počet lékařů na nemocničních odděleních. Zkušení lékaři by už nemuseli být na směně přítomni. Stačilo by například, aby byli k dispozici na telefonu nebo na e-mailu.

Předpis, který by mohl začít na jaře, upravuje, kolik má být v nemocnicích na odděleních sester, lékařů či sanitářů a s jakou praxí. Lékařská komora je však tvrdě proti. Obává se zhoršení péče o pacienty.

"V nemocnici vybavené podle této personální vyhlášky bych nechtěl sloužit jako lékař a už vůbec bych se v ní nechtěl ocitnout jako pacient," říká viceprezident komory Zdeněk Mrozek.

Kromě změn co do praxe a zkušeností sloužících lékařů se totiž také nově zmenšuje počet lékařů, kteří se mají o pacienty starat. Tak například dosud bylo na pracovně velmi vytížených odděleních anesteziologicko-resuscitační péče (ARO) nejméně osm lékařů na dvanáct lůžek, nově má být jen jeden.

Argumenty lékařů proti vyhlášceČtěte v pondělí 27. února

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Lékaře vyhláška natolik vyděsila, že chodí na ministerstvo žádat o změnu. "Byl jsem za panem ministrem, protože z toho, co navrhli, žádné služby na oddělení nemůžu postavit," kroutí hlavou Pavel Pafko, primář chirurgické kliniky v nemocnici v Motole.

Ministr Leoš Heger však říká, že vyhláška pouze nastavuje pravidla pro minimální počty lékařů a minimální profesní požadavky. "To znamená, pod co nelze jít. A je na odpovědnosti vedení nemocnice, kolika lékaři a jak zkušenými zajistí služby na jednotlivých odděleních," říká ministr zdravotnictví.

Problém je, že zdravotní pojišťovny jen neochotně platí nemocnicím něco, co podle "papírů" nemusí. A ani šéfové nemocnic se netají tím, že už se těší, jak díky novému režimu ušetří. Tím, že lékařů bude sloužit méně, i tím, že do služeb už nebudou nutně muset chodit ti nejzkušenější, a tedy dražší. Stačí, když budou v pohotovosti na telefonu či na e-mailu pro konzultace.

"Každá nemocnice je jiná a má jiné potřeby. Vyhláška dává volnou ruku ředitelům, jak lépe uzpůsobit pravidla pro danou nemocnici. Takže třeba bez ohledu na to, čemu se dříve říkalo atestace, mohou nechat sloužit zkušené lékaře, kteří to umějí, a 'Cvachy', byť s atestacemi, nechat dělat něco jiného," říká Leoš Heger. A dodává, že zároveň s tím by se měly zvýšit pravomoci zdravotních sester, které by lékaře mohly v mnoha případech zastoupit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video