Lékařských pohotovostí bude méně

Praha - Jak bude pro Pražany zajištěna lékařská služba první pomoci, zatím není vůbec jisté. Vypadá to, že místo současných sedmatřiceti bude pohotovostí pouze pět. Přestože již od 1. ledna přejde odpovědnost za zřizování této služby z okresu na kraje, konkrétní jednání teprve začínají.

"Musím se sejít se všemi starosty a řediteli nemocnic. Pravděpodobně bude pohotovost zajišťovat pět fakultních nemocnic," řekla radní pro zdravotnictví Hana Halová.

Ředitel záchranné služby Zdeněk Schwarz tvrdí, že koncepce pohotovostí byla připravena již v roce 1999. Tehdy ji město smetlo ze stolu. "Teď nikdo neví, jak pohotovosti vlastně fungují. Městské části je provozují samy nebo si najímají soukromníky. Je to nekontrolované, nikdo neví, kolik to stojí a kolik peněz se vrací zpátky," řekl Schwarz.

Další z možností, jak otázku provozu pohotovostí řešit, je její poskytování pražskou záchrankou. Avšak na to by bylo potřeba hodně peněz.

"Znamenalo by to rozšíření operačního střediska či vybudování v podstatě nové instituce. Je totiž nutné zajistit lékaře, který bude vyhodnocovat telefonáty a také výjezdovou službu. My přitom nyní máme minimálně o pět lékařů méně, než bychom potřebovali," řekl Schwarz.

Nemocnice se provozu pohotovostí nebrání. Na Bulovce už nyní funguje, ostatní ředitelé tvrdí, že už také pohotovost nahrazují. "Zajištění nefunguje. Ti lidé stejně nakonec končí u nás. Například o dětskou pohotovost vyloženě stojíme. Ta k nám patří. K zajištění nám pomůže i vybudování nového moderního traumaboxu pro úrazy, které začne v lednu" řekl ředitel Motola Miloslav Ludvík.

Problém by pak  mohli mít lidé na periferii. Pro ty by totiž byla pohotovost daleko. Podle Schwarze by pro ně mohla být zřízena individuální stanoviště.

Záchranka dostala nové sanitky
Deset nových sanitek dostali tento týden pražští záchranáři. U příležitosti 145. výročí vzniku Dobrovolného sboru ochranného, předchůdce současné záchranné služby, byly vystaveny na Staroměstském náměstí vedle starších vozů i veteránů. Ty nejstarší sanitky si přitom záchranka musela půjčit od sběratelů.

Sanitní vozy skříňového typu, které rozšířily vozový park současné záchranky, stály i s vybavením 22 milionů korun. Zaplatil je magistrát z rozpočtu pro záchranku.

"Tento typ vozů se osvědčil nejen ve Spojených státech, ale například i v Polsku či Německu. Výhodou sanitek je, že jejich podvozek se dá oddělit, takže v případě nehody nebo poškození je možné jej vyměnit. Vnitřní prostor je větší a praktičtější, vybavení se tam dá lépe poskládat. Sami jsme tři roky spolupracovali na jejich vývoji a získali jsme za ně první cenu na letošním Invexu," řekl ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz.

Dodal, že takový model nebyl dosud v České republice vyráběn. "Jsou o třídu lepší než vozy Iveco, které jsme koupili minule," uvedl Schwarz.

Dobrovolný sbor ochranný byl v Praze založen v roce 1857 z iniciativy policejního ředitele, barona Antonína von Päumanna. Na počátku měl šestatřicet členů. Pomáhali například obětem požárů a povodní. Významně se dobrovolníci podíleli v letech 1862, 1872 a 1890 na likvidaci následků záplav. Sídlo měli na Václavském náměstí. První pojízdnou ambulanci v roce 1910 zakoupila organizace Městská pojišťovna.

Deset moderních sanitek, které dostali pražští záchranáři, si mohli prohlédnout návštěvníci oslav 145. výročí existence záchranné služby v Praze.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video