Lékařské odbory chtějí stávkovou pohotovost, nestoupnou-li platy

K vyhlášení stávkové pohotovosti vyzve předsednictvo Lékařského odborového klubu své členy v těch nemocnicích, jejichž ředitelé nezvýší k 1. říjnu tarifní platy o deset procent.
Zhruba stovka státních zaměstnanců připomněla před pražským Domem odborových svazů vládě její nedodržené slovo. Ministři se totiž zavázali, že mzdy v rozpočtových a příspěvkových organizacích budou držet krok s inflací.

"Trváme na dojednaném nárůstu platů zdravotníků v plné výši. Pokud ředitelé některých nemocnic toto doporučení ministra zdravotnictví Bohumila Fišera odmítnou, vyzveme místní kluby k vyhlášení stávkové pohotovosti," řekl předseda Lékařského odborového klubu (LOK) Milan Kubek.

Připomněl, že rozhodnutím vlády o cenách zdravotní péče na druhé pololetí se zvýšily příjmy nemocnic v průměru o dvě procenta. Nemocnice tak podle Kubka mají dostatečný prostor, aby zvýšily mzdy zdravotníků.

"Podle údajů ministerstva zdravotnictví vzrostly úhrady nemocnicím od pojišťoven v prvním pololetí letošního roku o 4,5 procenta. Zatím poslední úprava mezd byla k 1. lednu loňského roku. Pokud tedy některé nemocnice prostředky na zvýšení platů nemají, pak to může být pouze kvůli špatnému hospodaření a chybám v jejich řízení," řekl Kubek. LOK bude podle něho požadovat kontrolu hospodaření těchto nemocnic.

O dalším postupu při prosazování vyšších platů se vedení LOK poradí s předsedy místních klubů, s nimiž se sejde 26. září.

Před sídlem odborářů byli převážně zdravotnící a policisté
Před Domem odborových svazů v Praze na Žižkově byli převážně zaměstnanci zdravotnictví, ale i policie, vězeňské služby, škol či úřadů státní správy.

Předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger v úvodu akce prohlásil, že vláda letos nedala na platy státních zaměstnanců ani korunu navíc. Proto protestující požadovali zvýšení platů o deset procent.

"Proto jsme očekávali takové zvýšení objemu mzdových prostředků, které v roce 2001 nejen pokryje budoucí inflace, ale vyrovná i propad způsobený letošní inflací," uvedl Schlanger.

"Bohužel, vláda na jednání s představiteli odborových svazů rozpočtové a příspěvkové sféry přišla s prázdnýma rukama."

Protestu se účastnil i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Richard Falbr. "Požadavku rozumím a pokud mu vláda nevyjde vstříc, jsme připraveni zorganizovat protesty po celé republice," řekl.

Státním zaměstnancům přidáme o 4,5 procenta, řekl Zeman
Premiér Miloš Zeman po jednání vlády potvrdil, že mzdové náklady veřejných služeb a správy vzrostou v příštím roce o 4,5 procenta. Připomněl, že toto zvýšení kopíruje vládou odhadovanou míru inflace v příštím roce.

Desetiprocentní zvýšení podle Zemana stav české ekonomiky nedovoluje. Připomněl také, že vláda předloni zvýšila mzdové tarify zaměstnanců veřejné sféry o 17 procent, aby tak vyrovnala propad minulých let.

Proč podle odborářů vláda nedrží slovo
V jednáních s místopředsedy vlády Pavlem Mertlíkem a Vladimírem Špidlou odboráři požadovali, aby vláda na mzdy státních zaměstnanců v roce 2001 vyčlenila o 5,5 miliard korun více než letos a udržela tak roční nárůst platů nad růstem inflace.

Vláda však počítá s nyvýšením jen o 3,5 miliardy korun a pokud své rozhodnutí nezmění, zvednou se státním zaměstnancům tarifní mzdy, které tvoří významnou část platu, v příštím roce pouze o šest procent. To by podle odborů znamenalo, že vzhledem k inflaci reálné příjmy státních zaměstnanců poklesnou.

Zhruba sto státních zaměstnanců se shromáždilo před Domem odborových svazů v Praze na Žižkově a demonstrovali za zvýšení svých platů. Na místě byli převážně zaměstnanci zdravotnictví, ale i policie, vězeňské služby, škol či úřadů státní správy, 18. září 2000.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video