Některé léky mohou tlumit pozornost řidičů či rozostřovat jejich vidění. Lékárníci na to upozorňují v nové kampani. Ilustrančí foto

Některé léky mohou tlumit pozornost řidičů či rozostřovat jejich vidění. Lékárníci na to upozorňují v nové kampani. Ilustrančí foto | foto: David Neff, MAFRA

Lékárny olepují krabičky, varují před vlivem léků na řidiče

  • 11
Česká lékárnická komora si nechala vyrobit na dvě stě tisíc samolepek s obrázkem auta a vykřičníkem ve výstražné dopravní značce. Od čtvrtka je lékárníci lepí pacientům na obaly léků. A vysvětlují jim, jak léky mohou ovlivnit pozornost řidičů.

"Akce se koná u příležitosti čtrnáctého ročníku dne lékáren, ale předpokládáme a doufáme, že by v ní alespoň některé lékárny mohly pokračovati v následujících dnech a týdnech," řekl iDNES.cz prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Léky dříve byly symbolem označovány, v posledních letech se ale označení z krabiček vytratilo. Nyní lékárnám nejde ani tak o samotné samolepky, jako spíš o poučení pacientů o tom, že právě jejich léky mohou ovlivnit schopnost řídit auto.

Samolepka upozorňující na nebezpečí spojená s užíváním některých léků za volantem.

"Nepředpokládám, že by si někdo před jízdou třeba vzal hypnotika, ale už málo řidičů ví, že pozornost tlumí třeba i některé léky staršího typu proti alergiím, léky proti vysokému tlaku nebo ty, které upravují srdeční rytmus," popsal Chudoba. Útlum pozornosti je podle něj znatelný také u diabetiků nebo lidí, kteří užívají pilule při doléčování mozkové cévní příhody.

Pozor na zpoždění účinku a energetické povzbuzení

Léky ovšem netlumí jen pozornost, mohou měnit i schopnost oka. "Mohou rozostřovat vidění, což je nežádoucí účinek," podotkl šéf profesní komory lékárníků. To se týká i očních kapek.

Na co si dát pozor

Největší pozor by si řidiči měli dát na léky na spaní a proti bolestem, starší typy léků na alergii, látky ovlivňující náladu a emoce, takzvaná psychotropní léčiva, a také benzodiazepiny, zejména v prvních týdnech léčby. U seniorů se paleta rozšiřuje o další léky, například na Parkinsonovu nemoc. Vysoce riziková je kombinace léků s alkoholem.

Zdroj: ČTK

Pacienty také nemusí napadnout, že některé účinky léků se projeví až týdny po začátku jejich užívání. Navíc změnu reakcí může urychlit požití třeba energetického nápoje. "Ty sice na nějakou tu hodinu zvýší pozornost, ale po nich přichází o to rychlejší fáze útlumu," varuje Chudoba.

Lékárníci samolepkami neříkají, že lidé s rizikovými léky mají přestat řídit. Upozorňují je ale na to, že každý řidič je za svůj stav odpovědný. Stejně jako za případné důsledky, které únavou či rozostřeným viděním způsobí.

Za kolika nehodami stojí vedlejší účinky léků, se podle Chudoby ze statistik vyčíst nedá. I proto, že lidé se po nehodě rozhodně nechlubí tím, že berou léky ovlivňující řízení.

Do akce se zapojila pětina lékáren

Do označování balení léků samolepkami autíček se zapojilo na 500 lékáren, což je zhruba pětina všech těchto zařízení v zemi. Každá z nich pak od České lékárnické komory dostala jeden kotouč samolepek po 200 kusech.

Kromě toho, že pacientům samolepky lepí na krabičky od medikamentů, měli by lékárníci v rámci možností také vysvětlit, jaký vliv mohou mít některé látky v lécích na řidiče. Lidé v lékárnách mohou vyplnit anonymně dotazníky s pěti otázkami. Ty by lékárníků měly poskytnout zpětnou vazbu a odpověď na otázku, jaké znalosti mají čeští pacienti o svých lécích.

"Žádný obdobný průzkum zatím v rámci České republiky proveden nebyl. Společnými silami bychom tak mohli do budoucna přispět k lepší informovanosti a výraznějšímu označování rizikových léků," uvádí lékárnická komora.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video