Léky, zdraví

Léky, zdraví | foto: Profimedia.cz

Lékárník: Naše marže patří k nejnižším v Evropě

  • 296
Lékárníci jsou ve stávkové pohotovosti. Protestují proti snížení obchodních přirážek na léky. Nejspíš v neděli se rozhodne, zda lékárny zavřou. Šéf České lékárnické komory se sejde s premiérem. Na stávku, ceny léků i prosperitu lékárníků se ptali čtenáři iDNES předního člena komory Kamila Hrubého.

ODPOVĚDI ČTĚTE ZDE

Kamil Hrubý především obhajoval důvody stávkové pohotovosti. Tvrdí, že lékárnická marže v Česku patří mezi nejnižší v Evropě. Vysvětloval, proč je v některých místech jedna lékárna vedle druhé a jinde jediná v okruhu deseti kilometrů a zmínil návrhy lékárnické komory na optimalizaci sítě lékáren.

"Lékárny často chybí tam, kde by být měly a nadbývají tam, kde už nejsou třeba," řekl Kamil Hrubý. Podle něj v současném systému nejsou žádná kritéria pro tvorbu rovnoměrné sítě lékáren. "Lékárny vznikají zcela nahodile."

Statistika podle něj jasně ukazuje, že v porovnání s dalšími státy EU je u nás počet lékáren podprůměrný. "Jiná věc je jejich nerovnoměrné rozmístění."

Některé dotazy směřovaly k finanční situaci lékárníků, a dotkly se konkrétních příjmů Kamila Hrubého. "Asi pochopíte, že nejsem ochoten tady provádět veřejné majetkové přiznání a ani ho nechci po nikom, kdo není veřejně činný."

Podle Kamila Hrubého předepisují lékaři často více léků, než je nutné. "Množství prošlých léků, které nám pacienti vrací do lékáren, tomu napovídá." Lidé sice léky do lékárny často vrátí, ale ty už se znovu do oběhu dostat nemohou, takže se likvidují.

Výdej léčiv přímo v ordinacích lékařů, jak navrhuje ministr Rath, je podle něj v Evropě "naprostá anomálie". Kamil Hrubý čtenářům iDNES zároveň přiznal, že stranu, v níž by kandidoval současný ministr zdravotnictví David Rath, by "na základě svých zkušeností" nevolil.

V jedné odpovědi Kamil Hrubý řekl, že není obchodník, ale lékárník, což vzbudilo vyhrocenou reakci o "neuvěřitelné aroganci lékárníků". Nejsem arogantní, jen konstatuji fakta a nechci se nad nikoho povyšovat - mezi mými přáteli je řada obchodníků. Není mou vinou, že odměňování lékáren se odvíjí od ceny léků - v Evropě jsou jiné mechanismy, například paušální částka za vydané balení léku."

Nejezdím v mercedesu
Lékárník a zároveň spolumajitel lékárny v Ostravě-Vítkovicích Kamil Hrubý je dva roky členem představenstva České lékárnické komory.

"Jsem spolumajitel lékárny, ale zároveň tam sám jako lékárník pracuji. A rozhodně se nevozím v mercedesu," řekl iDNES Kamil Hrubý. Naráží tak na výroky ministra Davida Ratha, který několikrát naznačil, že se lékárníci na zdravotním systému obohacují.

"Obávám se, že ze strany ministra Ratha je to někdy brnkání na strunky sociální demagogie. Staví nás do pozice, že lékárník rovná se zbohatlík," tvrdí Kamil Hrubý.

"Neříkám, že u nás nejsou prosperující lékárny, jejichž majitelé se mají velmi slušně, ale na druhou stranu jsou lékárny venkovské nebo na malých městech, kde majitel lékárny žije za dost podprůměrných podmínek," míní Hrubý.

"To je takové to průměrování ve stylu - ten má dvě kuřata, ten žádné, rovná se všichni mají jedno kuře."

Kamil Hrubý je jedním ze tří spoluvlastníků lékárny. Provozují ji od roku 2002. "Nemůžu říct, že by se nám nedařilo a prodělávali bychom, ale splácíme celou řadu investic do lékárny, takže ekonomicky jsme ve vyrovnaném stavu."

"A jezdím oktávkou, kterou mám na leasing. Takhle je to se mnou," směje se lékárník Kamil Hrubý.

My jen nekřičíme, že nám stát něco sebral
Lékárníci v první řadě protestují proti kroku ministerstva, které přistoupilo ke snížení obchodní přirážky pro lékárny o tři procenta, což v důsledku podle lékárníků znamená snížení jejich marže o deset procent. - více zde

"Je to složitější problém, protože obchodní přirážka je společná nejen pro lékárny, ale i pro distributory," vysvětluje Hrubý.

"My ale nekřičíme jen proto, že nám stát něco jednostranně sebral. Chtěli bychom slyšet od ministra zdravotnictví a financí, na základě jakých údajů přistoupili k tomuto kroku. Kolik tím ušetří systému, jak se to dotkne nás a zdravotní péče.

Zajímá nás, jestli měli nějakou analýzu tohoto opatření," říká Kamil Hrubý. Lékárníci také chtějí jednat o svých dřívějších návrzích k systému lékové politiky. Navrhovali například takzvanou degresivní přirážku. "Laicky řečeno by se tak procentuální přirážka pohybovala podle ceny léku. Čím dražší lék, tím nižší přirážka lékárny."

Běžné, levné léky v řádu desítek korun by tak měly přirážku například až 50 procent. Naopak k ceně léku za pět tisíc korun by se připočítávala obchodní přirážka jen několik málo procent.

"Tento model považujeme za velmi perspektivní, a to nejenom pro lékárny, ale pro celý zdravotní systém," dodává Hrubý. Komora by také ráda spolupracovala na vytváření sítě lékáren.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video