Lékárníci poslali svou stížnost Evropské komisi. Ilustrační foto

Lékárníci poslali svou stížnost Evropské komisi. Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Lékárníci si stěžují v Bruselu na kraje, které nevybírají poplatky

  • 27
Evropská komise má od víkendu na stole stížnost od České lékárnické komory kvůli postupu krajů, které nevybírají regulační poplatky v lékárnách. Postup krajů je podle komory porušováním hospodářské soutěže a nepovolenou podporou. Další stížnosti do Bruselu mohou následovat od jednotlivých lékárníků.

Středočeský kraj hradí ve svých zařízeních poplatky za pacienty od ledna, ostatní kraje kromě Prahy se přidaly v únoru. Jejich postup je ale nejednotný, v Ústeckém a Zlínském kraji platí lidé v lékárnách dál.

"Očekáváme, že Evropská komise posoudí podobně jako my postup krajů jako porušování nebo alespoň obcházení zákona. Pevně doufáme, že dokáže tomuto jednání krajů zabránit, aby byly zrovnoprávněny podmínky pro všechny pacienty a pro všechny poskytovatele," řekl viceprezident komory Michal Hojný.

Kraje porušují zákon, tvrdí komora

Komora kritizuje osvobození pacientů od poplatků v krajských zařízeních. Podle ní hrozí krach lékáren v blízkosti krajských zařízení, nedotované lékárny už zaznamenaly odliv pacientů. - čtěte Lékárnám vadí, že mohou na zrušení poplatků prodělat

"Stávající praxi považujeme za porušování zákona, kterým byly regulační poplatky zavedeny, a myslíme si, že i podle některých informací ze strany hejtmanství by nemusela naše stížnost k EK být jen plácnutím do vody," poznamenal viceprezident.

Naopak v dotovaných lékárnách převyšuje zájem pacientů možnosti, a tak lékárníci nemají čas pořádně vysvětlit pacientům, jak mají užívat svůj lék.

Toto pochybení vytkli středočeským krajským lékárnám i kontroloři Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Zásadní porušení zákona o léčivech ale nezjistili. - čtěte Krajské lékárny mají na pacienty méně času, prokázala kontrola

Komora ve stížnosti do Bruselu vychází z dopisu, kterým odpověděla na žádost chomutovských a mosteckých lékárníků o dotace hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová.

"Napsala, že Ústecký kraj neschválil ani nehradí regulační poplatky v lékárnách, neboť podle analýzy zpracované k této problematice je pravděpodobnost naplnění všech znaků zakázané podpory v případě lékáren velice vysoká," citoval Hojný.

Prosté nevybírání poplatků nepovažují za zcela odpovídající zákonu ani právníci, na které se obrátila hejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová.

Tamní krajská zařízení proto poplatky vybírají a kraj bude peníze pacientům posílat. Ve Zlíně zase odlišnost vyplynula z toho, že tamní zastupitelstvo rozhodlo o úlevách pro pacienty dřív, než se kraje dohodly na společném postupu. Šéf Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek očekává, že časem se praxe v krajích sjednotí.

Většina lékárníků chce poplatky vybírat

Z průzkumu lékárnické komory vyplynulo, že 94 procent členů lékárnické komory chce dodržovat zákon a poplatky vybírat. Mezi regiony jsou sice odlišnosti, ale většinou je to tak, že kromě krajských, kde bude poplatky dotovat kraj, všechny ostatní lékárny vybírají dál.

Výjimkou je řetězec Dr. Max, který "vrací" vybraný poplatek pacientům formou bonusu. V lékárnách členů Grémia majitelů lékáren dostávají pacienti k podpisu žádost kraji, aby jim poplatek proplatil. - čtěte Lékárny Dr. Max žalují kraje za rušení poplatků

Podobně postupují i někteří lékárníci, vzorový formulář jim poskytla Česká lékárnická komora, každý si ho mohl upravit podle podmínek kraje.

Hojný dodal, že ČSSD hovoří při úlevách od poplatků o volebních slibech, ale ve volebním programu 2008 nikde výslovně neuvádí osvobození od poplatků v krajských zařízeních. "Ve volebním programu 2008 je uvedeno, že bariéry ve zdravotnictví je nutno odstranit, nikoli budovat. Máme za to, že většina poplatků se neosvědčila, proto zrušíme julínkovné a cikrtovné," citoval z programu Hojný.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video