Na konci ledna 90% lékárníků na tři hodiny zavřelo.

Na konci ledna 90% lékárníků na tři hodiny zavřelo. | foto: Dan Materna, MF DNES

Lékárnici donesli vládě petici na svou záchranu

  • 47
Lékárníci předali Úřadu vlády petici za záchranu malých lékáren. Za měsíc a půl ji podepsalo přes 35 tisíc lidí. Podle ministra zdravotnictví Davida Ratha se petice nedá brát vážně. Lidé ji prý podepsali pod nátlakem.

Petiční archy byly hlavně v malých a venkovských lékárnách, kterým podle názoru České lékárnické komory hrozí zánik. Lékárníci a také řada pacientů před tím varovali premiéra Jiřího Paroubka.

"Je to petice za zachování malých lékáren, chceme zabránit jejich likvidaci," vysvětlila členka představenstva lékárnické komory Leona Štěpková, která archy předala.

Rath: Petice je neetická
Ministr zdravotnictví Rath soudí, že pacienti podepisovali petici "pod nátlakem". Jeho úřad prý registruje četné případy, kdy vydání léku bylo podmíněno podpisem pod peticí. Akce je podle něj neetická a nedá se brát vážně.

"Pacient je člověk v nouzi, který potřebuje pomoc a není v situaci, kdy se může rozhodovat zcela svobodně," reagoval v tiskové zprávě Rath. Ministr se prý nediví lidem, kteří petici podepsali. Pod psychickým nátlakem, jemuž podle něj byli vystaveni, by ji podepsalo 90 procent občanů.

Rath uvedl, že chce v systému udělat pořádek, což vyvolává silný odpor ze strany těch, kdo ze zdravotního pojištění profitovali. Poukázal na údajně vysoké zisky lékárníků, jejich protesty označil za stávku bohatých.

Lékárny chtějí změnu marží
Lékárníci Rathovi vytýkají, že od ledna snížil společnou lékovou přirážku o tři procenta, pokles příjmů podle nich ekonomicky ohrožuje čtvrtinu z 2300 lékáren. Po snížení marže z 32 na 29 procent má lékárna z konečné ceny léku 17 procent.

Lékárníci požadují, aby se systém marží v Česku změnil. Z levnějších léků by chtěli mít větší procento než z dražších. U levného léku by to znamenalo "zdražení" o pár korun, pacient by to prý ani nepoznal. Pokles marže u drahého léku by naopak přinesl zlevnění léku až o stovky korun.

Proti krokům ministra Ratha protestovali lékárníci koncem ledna zavřením lékáren na tři hodiny a demonstrací před jeho úřadem. Připojili se i k demonstraci soukromých lékařů, zubařů, malých nemocnic a pacientů 24. února na Staroměstském náměstí.

Tuto sobotu pořádají mimořádný lékárnický sněm, na němž chtějí na problémy lékárenské profese v Česku upozornit. Lékárníkům vadí, že je ministr označil za obchodníky. Považují se za zdravotnické pracovníky. Když zavřeli na protest lékárny, ministr řekl, že místo nich mohou léky vydávat lékaři v ordinacích.

Rath připravuje i změny zákonů, jimiž rozšíří prodej volně prodejných léků i mimo lékárny. Medikamenty by byly v prodeji také na internetu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video