Doktoři se bojí, že lidé v lékárnách dostanou léky s jinými vedlejšími účinky. Ilustrační foto.

Doktoři se bojí, že lidé v lékárnách dostanou léky s jinými vedlejšími účinky. Ilustrační foto. | foto: Václav Hubata-Vacek, MF DNES

Lékárníci budou měnit recepty, doktoři se zlobí

  • 776
Od nového roku bude moci lékárník změnit rozhodnutí lékaře, pokud s tím budete souhlasit. Když do lékárny přinesete recept, lékárník vám může doporučit jiný, levnější lék. Lékaři se ale takové zodpovědnosti kolegů z lékáren obávají.

"Mám strach, že pacienti budou trpět vedlejšími účinky, když si takto léky nechají změnit," obává se pražská praktická lékařka Irena Kudrnovská.

Někteří lidé mohou při nevhodném výběru léků trpět žaludeční nevolností nebo svěděním kůže. Nebudou-li lékaři považovat za vhodné lék nahradit levnější variantou, musí to do receptu označit. To pak musí lékárník respektovat, navíc se doplatek pacientovi započítá do pětitisícového limitu, kterým chce ministerstvo zdravotnictví chránit chronicky nemocné pacienty.

Jenže lékař nebude moci s nápisem "Nezaměňovat" svévolně plýtvat. Pojišťovny budou hlídat, jak často a jak účelně recepty s takovým dodatkem předepisuje.

Lékaři prý neznají ceny na trhu léčiv
Lékárníci říkají, že doktoři nejsou schopni znát ceny a doplatky všech léků na trhu, proto bude pro pacienty taková novinka přínosná.

"Ne všechny léky se ale dají zaměnit," připomíná mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs.

Například ve Velké Británii lékař vůbec nepředepisuje konkrétní léky. "Napíše pacientovi na recept jen speciální kód, což je v podstatě chemický vzorec účinné látky, kterou pacient potřebuje. A zbytek záleží na lékárníkovi, který má za úkol vybrat vhodný lék," popisuje ekonom Miroslav Zámečník.

Jako problém vidí to, že někteří lékaři předepisují léčiva nikoli podle toho, jaká vyhovují pacientům, ale podle značky. Tedy, že preferují určitou firmu. "Ideálně by to mělo fungovat tak, že pokud neexistuje medicínský důvod, měl by lékař respektovat ekonomický zájem pacienta a předepsat lék bez doplatku," míní ekonom.

Všechny články k reformě zdravotnictví


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video