Lékařka Eva Schallerová zjistila, že řada pacientů změnila zdravotní pojišťovnu. Jenže o tom vůbec nevěděli.

Lékařka Eva Schallerová zjistila, že řada pacientů změnila zdravotní pojišťovnu. Jenže o tom vůbec nevěděli. | foto: Alexandr Satinský, MF DNES

Lékařka odhalila fingované změny pojišťoven. Podpisy byly falešné

  • 15
Lidé přestoupili k jiné zdravotní pojišťovně, ale vůbec to netušili. V lepším případě dostali nové průkazky, někdy ani to ne. Případy falešných přestupů odhalila ostravská dětská lékařka a případy se už zabývá policie.

Když Marcela Dömeová ze Slezské Ostravy objevila v lednu v poštovní schránce průkazy České průmyslové zdravotní pojišťovny pro sebe a své čtyři děti, nevěděla, co si o tom má myslet. "Byla jsem překvapená. O přestup jsme nežádali," tvrdí žena. Teď je naštvaná. Už ví, že část její rodiny zneužil podvodník.

"Předloni jsem přestoupila k Revírní bratrské pokladně. Jsou tam také moje čtyři vlastní děti, manžel a dcera, kterou máme v pěstounské péči. Nové kartičky ale přišly jen mně a mým vlastním dětem. Nikam jsme se přitom nehlásili," líčí.

Žena, která pracuje jako romská asistentka ve škole, šla do nové pojišťovny zjistit, co se děje. "Ukázalo se, že někdo zfalšoval můj podpis a zneužil rodná čísla, moje i dětí. Nikdo s námi nemluvil, na souhlas se neptal," vysvětluje Dömeová. Začátkem února ČPZP na její žádost registraci zrušila.

Rodná čísla rodiny se někde toulají

V pátek však žena zjistila, že potíže neskončily. "Manžel šel s dcerou na očkování. Dětská lékařka mu řekla, že jsme změnili pojišťovnu. Informaci o návratu k původní pojišťovně nedostala. Bylo to nepříjemné. Raději jsme šli podat trestní oznámení na policii. Nevím, kdo a jak se dostal k našim údajům, ale udělal podvod a já mám strach, aby rodná čísla nezneužil i jinak," dodává.

Další Ostravané žasnou nad změnou zdravotní pojišťovny ještě víc. Například Martin Baláž, jeho partnerka ani starší syn nové průkazy nedostali, přesto u lékařů zjistili, že i oni k Novému roku změnili pojišťovnu. Od RBP přešli k VZP.

"Když jsem jim to řekla, tvrdili, že o změnu nežádali a půjdou se ptát pojišťovny, jak je to možné," říká dětská lékařka z Ostravy-Radvanic Eva Schallerová. Právě ona pomohla podvodné přeregistrace odhalit.

Deset procent pacientů změnilo pojišťovnu. Podezřelé

K 1. lednu 2013 totiž přešlo k jiným pojišťovnám asi deset procent jejích pacientů, což je nezvykle mnoho. A brzy pojala podezření, že není vše v pořádku. Začalo to, když přeregistraci vyčetla matce postiženého hocha, který měl v minulosti kvůli změně pojišťovny potíže s úhradou léčby.

"Žena řekla, že právě proto by pojišťovnu neměnila. Pak přišli Dömeovi, kteří prokázali podvod. A teď se objevují další podezřelé přeregistrace," líčí Schallerová.

Z jejích poznatků vyplývá, že náboráři v první polovině loňského roku přehlásili část obyvatel ostravských bývalých hornických kolonií od Revírní bratrské pokladny k ČPZP a VZP, ovšem bez jejich vědomí.

Za odměnu i obyvatelé kolonií podepisovali sousedy

Jan Vomlela z RBP říká, že netuší, o kolik klientů mohla pojišťovna tímto způsobem přijít. "Existuje etický kodex, kterým se mají všechny zdravotní pojišťovny při náboru klientů řídit. Ale je vidět, že v praxi to vždy nefunguje."

Pojišťovny, které získaly nové klienty, už sporné případy řeší. "Zatím víme o pěti členech ostravské rodiny přeregistrovaných bez jejich vědomí. Rodině jsme se omluvili a na její žádost neoprávněnou registraci zrušili," říká mluvčí ČPZP Elenka Mazurová. Dodala, že rodinu zaregistroval spolupracovník, se kterým pojišťovna už loni ukončila smlouvu.

Ředitel krajské pobočky VZP Aleš Zbožínek řekl, že od začátku roku řešili do deseti sporných případů. "Ne vždy za to může spolupracovník pojišťovny. Někteří obyvatelé kolonií podepsali své příbuzné nebo sousedy, aby za to získali odměnu," vysvětlil Zbožínek.

Dömeovi vše oznámili policii. Mluvčí policie Gabriela Holčáková sdělila, že zjišťují, zda byl spáchán trestný čin.


Video