Lékařka nemusí k soudu, zaplatí odškodné

  • 125
Jedenáctiměsíční Kristýnka Borýsková ze Zlína, která zemřela loni 3. prosince na zápal plic, mohla žít, kdyby za ní domů přijel lékař a ošetřil ji. Radomíra Jelínková, která měla službu na dětské pohotovosti, však k dítěti nevyjela, a to i přesto, že jí vyděšená matka telefonovala. Vyplývá to z posudku z oboru soudního lékařství pražského Kriminalistického ústavu.

"Pokud by dítě včas vyšetřil lékař a poskytl mu odbornou péči, mohl být život zachráněn. To se však nestalo," potvrzuje mluvčí zlínské policie Ivo Mitáček.

I když policie pochybení lékařky prokázala a zaslala spis na Okresní státní zastupitelství ve Zlíně s návrhem na obžalobu, Jelínková souzena nebude.

Využila totiž institutu narovnání, který spočívá především ve finančním vyrovnání obviněného s poškozeným. Zlínská lékařka nabídla Borýskovým deset tisíc korun. Ti na odškodnění přistoupili.

"Koupila jsem za to věci pro naše dítě, které se má narodit v prosinci, nebo lednu. Kikinku nám to ale stejně už nevrátí," komentovala finanční narovnání čtyřiadvacetiletá Petra Borýsková.

Kromě vyrovnání s poškozenou rodinou zaplatila obviněná lékařka podle zákona finanční náhradu také státnímu zastupitelství.

Peníze půjdou na speciální mateřskou školu KlubíČko z Otrokovic na Zlínsku a též obětem trestných činů.

Musela také přiznat svůj prohřešek. To ale Jelínková udělala zřejmě jen účelově. Od začátku případu totiž policii tvrdí, že má čisté svědomí. Borýsková jí podle jejího tvrzení neřekla, že Kristýnka trpí kromě nevolnosti také vysokými horečkami. Navíc brala její opakované volání jako už téměř tradiční jev, protože Petra Borýsková ke svým dětem volala rychlou záchrannou službu často zbytečně.

K uzavření případu se odmítla vyjádřit. "Pane redaktore jsem ráda, že s vámi mluvím. Přeji vám hezký den a nashledanou," odpověděla na telefonický dotaz MF DNES a zavěsila.

Pokud by se začal případem zabývat soud, hrozilo by doktorce za trestný čin ublížení na zdraví z nedbalosti až pětileté vězení a zřejmě by ji také potkal zákaz činnosti. Díky finančnímu vyrovnání bude dál vykonávat svoji lékařskou praxi.

Policie ji přesto vnímá jako osobu, která zmíněný trestný čin spáchala. "Pro nás je jednoznačně vinen lékař. Nevyjel k případu a neposkytnul nemocnému odpovídající lékařskou péči," říká Mitáček.

Česká lékařská komora ČKL respektuje závěry smírčího řízení na státním zastupitelství a nechce se k případu vyjadřovat. Tvrdí totiž, že nemá proč. "Trend narovnání existuje všude ve světě, tak proč ne u nás. Nemám k tomu co dodat," řekl mluvčí ČKL Pavel Kubíček.

, ,

Video