Lékařka Lída Hesová na misi organizace Lékaři bez hranic v Etiopii, 2004 | foto: Lékaři bez hranic

Lékařka „bez hranic“: Zvláštní díky si nezasloužím

Lékaři bez hranic otevřeli pobočku v Praze. Jednou z českých dobrovolnic je lékařka Lída Hesová. Ošetřovala nemocné malárií v Etiopii i uprchlíky v Čečně, Palestině či Polsku. "Nemyslím si, že bych zasluhovala zvláštní díky," vzkázala v on-line rozhovoru čtenáři iDNES.cz, který ji vyslovil uznání.

ODPOVĚDI LÍDY HESOVÉ NAJDETE ZDE

Velice vás obdivuji pro to co děláte. Ale zajímalo by mě jestli jste nelitovala toho že jste tomu obětovala vše. Máte rodinu? A pokud ano jak jste to zvládla? Zahrnul Lídu Hesovou hned sprškou otázek další čtenář. "Neobětovala jsem nic, naopak, velice mě to obohatilo. Moje rodina mě vždycky podporovala. Děti mám už velké," zněla odpověď.

Na přetřes přišel i strach, protože Lékaři bez hranic se pohybují v extrémně neklidných oblastech. Samozřejmě, že mají strach. "Kupodivu to bylo, když se v pásmu Gazy střílelo, ale nakonec se ukázalo, že to byla arabská svatba," popsala Hesová svůj zážitek.

Svou dobrovolnou účast v misích bere jako práci, žádné poselství si netroufá formulovat.

Svou první misi v Čečensku před sedmi lety si vybrala dobrovolně. Teprve později zjistila, že nabídku starat se o uprchlíky ve zbídačelé zemi už mnoho lidí před ní odmítlo.

"Strach byl na místě.Únosy jsou na Kavkaze v podstatě na denním pořádku. Před mým příjezdem se do rukou únosců dostal dokonce šéf mise Kenneth Gluck," řekla iDNES.cz jednašedesátiletá lékařka.

Během sedmi let prošla už čtyřmi misemi - na Kavkaze, v palestinském pásmu Gazy, v Etiopii a naposledy v Polsku. Sama ale tvrdí, že většina misí do násilím zmítaných zemí ani nemíří.

"V Etiopii, kde vypukla epidemie malárie, jsem měla jiné obavy. Neřešitelným problémem se tu mohl stát i obyčejný zánět slepého střeva. Byla jsem v táboře jediná lékařka, navíc internista, a cesta autem do nejbližší nemocnice trvala třináct hodin," vzpomíná na nepříjemné momenty během tříměsíční mise.

Psychický teror v pásmu Gazy
Pořádně horké chvilky si Lída Hesová prožila i během pobytu ve výbušném pásmu Gazy v roce 2002.

Společně s týmem organizace Lékaři bez hranic tu pomáhala palestinským uprchlíkům, které od civilizace na delší dobu odřízly vojenské akce izraelské armády.

"Ti lidé ani nemohli opustit svůj dům, protože by ho armáda okamžitě zbourala nebo si na půdě vytvořila vojenské stanoviště. Zůstávali dobrovolně, ale psychicky na tom byli velmi špatně. Své problémy často somatizovali. Bylo tak těžké rozlišit, kdy už jde o problém čistě medicínský," vypraví.

Organizace Lékaři bez hranic si získala vysoký kredit i díky své nestrannosti. Přísná pravidla neutrality dodržovala v Palestině i lékařka Lída Hesová, přesto přímé svědectví napoví často víc než agenturní zprávy z novin.

"Jednou jsem si fotila dům palestinské rodiny. Armáda nám ihned zakázala přístup do této oblasti. Nakonec svůj postoj díky zákulisní diplomacii přehodnotili, ale i taková chyba mohla ohrozit misi," vypráví.

"Špatnosti se v palestinském konfliktu dějí na obou stranách. Přesto mám pocit, že v západních médiích je tento konflikt zobrazován jednostranně, z pohledu Izraele," dodá lékařka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video