Protestující lékaři v Libereckém, Olomouckém či Jihočeském kraji se nejspíše budou moci vrátit na svá místa

Protestující lékaři v Libereckém, Olomouckém či Jihočeském kraji se nejspíše budou moci vrátit na svá místa | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Část lékařů druhou šanci nedostane, bojí se také šikany v nemocnicích

  • 1466
Lékaři, kteří si vydobyli nárůst platů, začali jednat s nemocnicemi o stažení výpovědí. Ne všude dostanou druhou šanci, třeba v brněnských Bohunicích. V Uherském Hradišti se protestující bojí, aby je vedení nemocnice nešikanovalo. Převažuje však snaha se dohodnout.

Ředitel nemocnice v Uherském Hradišti Antonín Karásek dal najevo, že 45 odcházejících lékařů na jejich původní místa automaticky brát nebude. Všichni musejí znovu požádat o přijetí do pracovního poměru. "Pokud je budu potřebovat, přijmu je. Pokud ne, nepřijmu," řekl Karásek.

Heger podepsal dohodu s lékaři

Nebude snadné splnit sliby, přiznává ministr zdravotnictví

Podobně mluví i ředitel Fakultní nemocnice v brněnských Bohunicích Roman Kraus. "Je svobodným rozhodnutím každé lékařky a lékaře podat výpověď. Zaměstnavatel má ovšem také právo se svobodně rozhodnout, koho vezme zpět. Vím, že stažení výpovědi v některých případech nepřijmu," upozornil šéf největší nemocnice na jižní Moravě.

Nemocnice připouštějí, že výpověď nemusí stáhnout úplně všichni.  "Je možné, že někteří lékaři si skutečně našli práci jinde a odejdou," soudí mluvčí Fakultní nemocnice v Plzni Renata Jenšíková. Kolik jich může být, nechtěla odhadovat, nicméně vedení nemocnice je připraveno vyhovět všem 71 lékařům, pokud výpovědi stáhnou.

Někdo půjde za lepším, další kladou podmínky

Vracející se lékaři by si rádi kladli podmínky. "Budou se týkat nejen financí, ale také například osobního přístupu vedení nemocnice k lékařům nebo záruky, že nebude docházet ze strany vedení ke zbytečné šikaně," řekl lékař a zástupce uherskohradišťských odborářů Petr Vysloužil.

Generál Šedivý na blogu

Uměle vytvořená krize ve zdravotnictví

Když ředitel podmínky přijme, lékaři výpovědi stáhnou. Jinak ne. "Pokud vím, z pětačtyřiceti lékařů je jich zatím asi pět, kteří už teď ví, že se vracet nechtějí. Další o tom vážně uvažují," naznačil Vysloužil. Začátkem týdne byl postoj lékařů v Hradišti ještě radikálnější. Jako podmínku pro svůj návrat stanovili, že Karásek musí ve vedení nemocnice skončit.

Pokud někde podali výpovědi primáři či vedoucí pracovníci, návrat na svůj post také nemají jistý. "Avizovali jsme, že lékaři v manažerských funkcích nemůžou počítat s tím, že se vrátí na původní post. Takových případů ale není mnoho, jen asi dva tři," uvedla mluvčí liberecké nemocnice Alexandra Kittnerová.

Krizové scénáře zůstávají stále v záloze

Navzdory dohodě stále ještě běží přípravy krizových scénářů, například na jižní Moravě. "Až lékaři začnou stahovat výpovědi, bude to oficiální akt, na jehož základě budou ředitelé nemocnice vědět, s kolika doktory mohou od března počítat," podotkl hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Většina tamních lékařů totiž nebyla nadšena z nabídky ministra Hegera, který jim slíbil dvě miliardy na platy v tarifních tabulkách. "Text předjednané dohody neobsahuje žádné záruky. Navíc obsah memoranda není sám o sobě závazný,“ popsal důvody nespokojenosti lékařů jihomoravský krajský koordinátor a šéf odborů Fakultní nemocnice u svaté Anny Petr Kus.

Všeobecně však převládá vstřícnost. V Liberci, kde dalo výpověď 52 lékařů, z toho 16 ji později stáhlo, byl nejohroženější návrat gynekologů. Po odstoupení vedení nemocnice se otevřela cesta zpět. "Vezmeme zpátky všechny lékaře, kteří stáhnou výpovědi. Tedy i gynekology," ujistila mluvčí nemocnice Alexandra Kittnerová.

Dohody se bez větších komplikací rýsují ve Zlíně, Vsetíně, Hradci Králové, Pardubicích, pražské Thomayerově nemocnici v Krči i zařízeních v Jihočeském a Moravskoslezském kraji.

Do olomoucké fakultní nemocnice se může vrátit všech 132 lékařů, kteří chtěli odejít. "Většina lékařů chce zůstat, krizový scénář zřejmě nebude nutné použít," shodují se šéf lékařských odborů Petr Šafránek a mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

V motolské nemocnici v Praze budou případné návraty lékařů řešit přednostové a primáři. "Nechávám to na nich, protože u nás podalo výpověď jen málo lékařů a není to problém," řekl ředitel nemocnice Miloslav Ludvík. Ve vinohradské nemocnici záleží na dohodě vedení s jednotlivými klinikami, Bulovka zaručuje místa lékařům, kteří stáhli výpověď do 16. února.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video