Lékař Josef Pulkert z Mostu, který zavinil smrt novorozeněte

Lékař Josef Pulkert z Mostu, který zavinil smrt novorozeněte | foto: ČTK

Lékaři z Mostu dostali podmínku kvůli smrti novorozeněte

  • 3
Bývalý primář mostecké gynekologie Bohumil Bradáč a jeho podřízený lékař Josef Pulkert dostali podmíněný trest za chybu v práci. Pulkert byl odsouzen na 15 měsíců s dvouletou podmínkou, protože nepoznal vadu plodu a včas o tom neinformoval primáře. Toho soud potrestal osmnáctiměsíční podmínkou.

Bývalý primář gynekologicko-porodnického oddělení mostecké nemocnice Bohumil Bradáč a jeho kolega Josef Pulkert pochybili při vedení porodu a kvůli tomu se při něm nenávratně poškodil mozek děvčátka přicházejícího na svět. Přežilo jen třináct dní.

Mostecký soud potrestal exprimáře Bradáče osmnácti měsíci podmíněně s dvouletým odkladem, Pulkert patnácti měsíci podmíněně, rovněž s dvouletým odkladem. Oba si nechali zákonnou lhůtu na odvolání, celá kauza tak může ještě pokračovat u krajského soudu.

"Jsou vinni tím, že jinému z nedbalosti způsobili smrt. Vina byla prokázána před soudem stvrzeným znaleckým posudkem. Bohumil Bradáč pochybil tím, že přerušil dlouhodobé monitorování plodu a jako dozorující lékař se nezabýval průběhem porodu a stavem rodičky, i když z předchozích vyšetření bylo patrné, že může jít o komplikace. Josef Pulkert ho zas včas neinformoval o patologickém průběhu porodu," uvedla soudkyně Dagmar Šebková při odůvodnění rozsudku.

Nikola Moscatová, které po 13 dnech zemřela holčička v porodnici v mostecké nemocnici.

"Konečně padl rozsudek. To samotné je dobře. Čekala jsem ale větší trest pro pana Bradáče a za jeho arogantní chování i zákaz činnosti," reagovala po soudním líčení Nikola Moscatová, jejíž dcerka Natálka po problematickém porodu zemřela.

Její matka byla ještě adresnější. "Jsme tu jen kvůli primáři. To, co jsme prožili, bylo strašné," řekla po rozsudku. Třináctidenní Natálka zemřela v mostecké nemocnici v srpnu 2006. Kvůli nedostatku kyslíku při porodu měla poškozený mozek.

Podle soudních znalců by přežila, kdyby lékaři začali dříve s císařským řezem. I tak by ale kvůli poškození mozku mohla trpět epileptickými syndromy, mozkovými dysfunkcemi nebo by měla sníženou inteligenci. O tom, že porod může být problematický, ale podle její matky nikdo z lékařů po celou dobu nemluvil.

"Za celou dobu, co jsem byla přijata do nemocnice kvůli potermínovému těhotenství a vyvolání porodu, mě nikdo neupozornil, že by s porodem a s dítětem mohlo být něco v nepořádku," popsala situaci už dříve paní Moscatová.

Ani jeden z lékařů se nechtěl k rozsudku ani průběhu soudního líčení vyjádřit. Oba ale při závěrečné řeči události litovali.

Bradáč od počátku tvrdil, že neměl dostatečné informace o komplikovaném porodu. Sám přitom už odpoledne viděl záznamy z monitoru rodičky. Pulkert upozorňoval právě na to, že o špatném stavu dítěte se vědělo okamžitě poté, co byla paní Moscatová přijata na gynekologii.

"Podle testů nemohla pacientka rodit přirozeně, mělo se rovnou přejít k operačnímu zákroku. O tom ale rozhoduje primář, kterého jsem o průběhu patologických zjištění informoval. Problém, o kterém se vědělo už od prvních testů po přijetí rodičky, tedy asi od 14:30 odpoledne, se ale neřešil," uvedl.

S nárokem na finanční náhradu újmy soudkyně Moscatovou odkázala na občanskoprávní soud. Pulkert v mostecké nemocnici pracuje i nadále, Bradáč odešel a provozuje soukromou praxi.

Mostecký soud řeší další případ smrti dítěte

Mostecký soud rozplétá i další smrt dítěte, ze které je podezřelá lékařka gynekologicko-porodnického oddělení tamní nemocnice Helena Mikolášková a porodní asistentka Ilona Macanová.

Žalobkyně jim klade za vinu, že neodborným zásahem způsobily trvalé poškození zdraví rodičky a smrt jejího dítěte. - čtěte více o kauze

,

Video