Zdeněk Hostek se svou ženou Hanou | foto: Michal Šula, MAFRA

Hudebník dostal novou srdeční pumpu, v 73 letech je nejstarší v Česku

  • 12
Zdeněk Hostek měl se srdcem problémy dlouhá léta, ale před dvěma měsíci se jeho stav začal rychle zhoršovat. Jeho nadějí stala nová srdeční pumpa, kterou pomáhali vyvinout také specialisté z pražského IKEM. Pražská nemocnice jich díky tomu získá osm zdarma, určeny jsou pro vážně nemocné.

Ve třiasedmdesáti letech je Zdeněk Hostek nejstarším pacientem u nás, kterému byla srdeční podpora implantována a také úplně prvním, který dostal pumpu HeartMate III.

„Problémy se srdcem jsem začal mít v roce 1998, kdy jsem poprvé zkolaboval,“ říká dlouholetý saxofonista. „Přišel jsem do IKEM, kde mi voperovali kardiostimulátor, který mám dodnes,“ dodal.

Zdeněk s kardiostimulátorem dlouho žil a koncertoval, ale nedávno se jeho stav začal prudce zhoršovat. „Před dvěma měsíci mi srdce fungovalo asi na 35 %. Potom za mnou doktoři přišli, že mám špatné tři chlopně. Srdce mi fungovalo už jen na 25 %,“ dodal. Nemohl chodit a dýchal s obtížemi.

Kvůli vysokému věku nemohl podstoupit transplantaci srdce. Jeho stav se ale zhoršoval každým dnem, až mu jako prvnímu pacientovi u nás lékaři nabídli implantaci nového typu srdeční pumpy, na jehož vývoji se IKEM podílel. Nová technologie mu nakonec zachránila život.

Zdeněk Hostek si teď po operaci zkusí zahrát na svůj na saxofon, ale prý nevadí, pokud mu to nepůjde. „Teď mohu zase žít, jezdit na chalupu a radovat se z každého dne, který mám před sebou,“ říká.

Čerpadlo zachrání i těžce nemocné

Nové zařízení dlouhodobé srdeční podpory HeartMate III je vhodné pro pacienty, kteří čekají na transplantaci srdce, ale i jako stálé řešení. Často totiž lékaři nemohou transplantaci provést kvůli vysokému věku nebo dalším onkologickým obtížím pacienta.

„Čerpadlo je vhodné i pro těžce nemocné pacienty s pokročilou formou srdečního selhání, u kterých jsou vyčerpány konvenční metody léčby. Jsou to lidé z hlediska výkonnosti velmi omezení,“ řekl Ivan Netuka, zástupce přednosty kardiocentra IKEM.

Nová generace čerpadla je menší než jeho předchůdce HeartMate II. Implantace je jednodušší a turbína zařízení je zavěšena v magnetickém poli.

„Nejsou zde použita ložiska, která jinak omezují trvanlivost přístroje. Díky absenci tření se také snižuje riziko vzniku krevních sraženin,“ dodává Netuka. Zařízení je umístěno přímo na srdci a pohání ho baterie napájené kabelem, který pacientovi vychází z břicha. Baterie nosí pacient s sebou.

HeartMate III také nově jako skutečné srdce simuluje skutečné pulzní vlny krve. „Čerpadla užívaná v současnosti vytváří neustálý průtok krve, který je krátkodobě organismem tolerován. Často jsou ale pacienti na zařízení závislí několik let a časem se projevují pozdní negativní důsledky této technologie,“ vysvětluje Netuka.

IKEM dostal osm čerpadel

Lékaři v Praze zařízení testovali a účastnili se také všech fází vývoje v USA. Díky tomu se IKEM zařadil se mezi jedno z devíti pracovišť na světě, které mohlo zařízení použít jako první. Výrobce navíc nemocnici daroval osm těchto pump, cena jedné přitom přesahuje dva miliony korun.

Přednosta kardiologie IKEMu Jan Pirk dodává, že pumpy v Česku většinou fungují jako dočasné řešení. „Pojišťovny hradí výhradně jen ty pacienty, kteří čekají na transplantaci srdce. Zatím si naše společnost z ekonomických důvodů nemohla dovolit to, co je běžné třeba v Kazachstánu, kde pumpy využívají jako definitivní řešení,“ dodává.

Od roku 2003 implatnovali lékaři 450 srdečních podpor, dvě stě z nich bylo dlouhodobých, kam patří typ HeartMate. V IKEMu takto ročně pomůžou 70 lidem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video