Vakcína proti pneumokoku se aplikuje celkem ve čtyřech dávkách. Ilustrační foto

Vakcína proti pneumokoku se aplikuje celkem ve čtyřech dávkách. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Lékaři váhají, zda očkovat děti proti pneumokoku. Musí platit ze svého

  • 7
Od ledna mají rodiče novorozenců nově nárok na bezplatnou vakcínu proti pneumokoku. Některým lékařům se ale nelíbí, že musí vakcíny nejprve koupit ze svého, a očkovat odmítají. Upozornila na to Česká lékařská komora. Podle ministerstva zdravotnictví se ale jedná jen o zlomek lékařů.

Pediatři mají dvě možnosti, jak si vakcínu proti pneumokoku zajistit. První je nákup přímo od distributorské firmy, druhou je vypsání žádanky. V tom případě vakcínu dodá lékárna a lékaři také vystaví fakturu. V obou případech ale pediatři musí za nákup vakcíny platit ze svého.

Očkování

Vakcína proti pneumokoku se aplikuje celkem ve čtyřech dávkách. Cyklus se musí zahájit ve 3 až 5 měsících věku, první tři dávky se aplikují s měsíčním rozestupem. Čtvrtá, přeočkující dávka se aplikuje v 11. až 18. měsíci.

Pneumokokové infekce patří mezi nejčastější i nejzávažnější onemocnění dětí, kterým lze očkováním předcházet. Celoplošné očkování proti pneumokokům plně hrazené z pojištění odsouhlasili čeští zákonodárci v říjnu. Je dobrovolné, podle pediatričky Hany Cabrnochové jej ale využívají téměř všichni rodiče.

Když rodiče platili očkování sami, byla proočkovanost zhruba čtvrtinová. Původně platili rodiče za celé očkování 6 až 8 tisíc korun (za jednu dávku asi 1 700), ministerstvo ale nyní vyjednalo o třetinu nižší cenu.

České lékařské komoře (ČLK) a některým pediatrům se to nelíbí. Požadují, aby pacientům mohli předepsat recept, se kterým by si sami zašli do lékárny a očkovací látku si zde vyzvedli. "Tento způsob je naprosto nestandardní," pozastavuje se prezident ČLK Milan Kubek. Podle něj je ve všech sousedních zemích běžný právě způsob vyzvedávání vakcíny na recept.

Lékaři se obávají, že nebudou mít zaručené proplacení vakcíny, a odmítají zahájit očkování. "V některých okresech zvolila takový postup většina lékařů," řekla místopředsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilona Hüllerová.

Podle ní musí vložit lékaři do vakcín za měsíc až desetitisíce korun.

Ministerstvo zdravotnictví ale obavy mírní. "Troufám si říct, že až na několik málo lékařů všichni očkují bez problémů a situace se uklidnila," sdělil iDNES.cz mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Za pravdu mu dává i Renata Rejchová z Plzně, matka pětiměsíční dcery. "Paní doktorka nám očkování nabídla už v prosinci. Doporučila nám jej a nyní už máme první dávku," sdělila iDNES.cz. S tím, že by nechtěla lékařka očkovat, se podle svých slov nesetkala.

Čas plyne, očkování se nedá odkládat

Na svých stránkách ministerstvo zveřejnilo také metodický pokyn, který je písemnou garancí úhrady vakcíny pojišťovnou.

Takový příslib daly lékařům i samy pojišťovny. "Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR garantuje praktickým lékařům pro děti a dorost úhradu očkovací látky proti pneumokokovým infekcím ve výši 1 163 Kč za dávku," sdělil mluvčí VZP Jiří Rod.

"Spoléhám na to, co bylo slíbeno. Když to tak nebude, bude to horší. Už teď jsem do vakcín vložila vlastních 30 tisíc korun," popsala iDNES.cz dětská lékařka z Prahy Vlasta Šmelhausová. Své malé pacienty ale očkuje. "Čas plyne, nebylo by dobré to dlouho odkládat," je přesvědčená.

Přiznává ale, že by byla radši, kdyby mohla vakcínu předepsat na recept, jak požaduje ČLK. Ročně se očkování proti pneumokoku týká zhruba 150 až 200 jejích pacientů. Vakcína se ale aplikuje celkem ve čtyřech dávkách a cena jedné vakcíny je zhruba jeden tisíc korun.

Podle pediatričky a předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP Hany Cabrnochové byla lékařům kvůli tomu, že budou muset platit v hotovosti, nabídnuta kompenzace. "Pojišťovna vždy zaplatí o něco víc, než je skutečná cena vakcíny, navíc jsou od distributorské firmy prodloužené termíny splatnosti," řekla iDNES.cz Cabrnochová.

Lékař vystavuje pojišťovně fakturu na konci měsíce, ta ji musí proplatit do 30 dnů. Lhůta, dokdy musí zaplatit distribuční firmě, je 180 dní, po půl roce od zavedení nového systému 90 dní, konstatoval Sršeň.

Na rozdíl od ostatních očkování nehradí vakcínu proti pneumokoku stát, ale pojišťovny. Podle odhadů za tyto vakcíny ročně zaplatí 300 až 400 milionů korun. Za ostatní povinná očkování platí stát 500 až 600 milionů korun ročně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video