Lékaři se zpovídají ze smrti dítěte

  • 2
Lékaře asi nemůže potkat nic horšího, než úmrtí pacienta při operaci. Tři plzeňské doktory náročná operace tříletého dítěte přivedla až na lavici pro obžalované plzeňského okresního soudu. Chirurgický zákrok totiž dítě nepřežilo.

Neurochirurg Ivan Škúci, anesteziolog Zdeněk Vaník a vedoucí pooperační péče Jan Louda vyměnili lékařské pláště za tmavé obleky. Všem třem specialistům plzeňské fakultní nemocnice hrozí až pět let vězení za těžké ublížení na zdraví.

V lednu 2001 operoval Škúci hlavu tříletého chlapce. O životní funkce pacienta se staral anesteziolog Vaník.

Po čtyřhodinové operaci dítě převzal na pokoj pooperační péče, takzvaný dospávací pokoj, lékař Louda. Po hodině se stav pacienta prudce zhoršil a ani resuscitace chlapci nevrátila život.

Dítě mělo moc naředěnou krev
Při operaci dostával chlapec do těla speciální roztoky a krevní konzervy. "Objem kolující tekutiny v těle odpovídal, ale chyběly v ní červené krvinky. Pokud to mám říct laicky, dítě mělo enormně naředěnou krev," vysvětlil soudní znalec Jan Šturma.

"V těle pak byl nedostatek kyslíku, protože právě ten transportují mozku a dalším orgánům červené krvinky," dodal Jan Šturma. Dítěti v krvi chyběly tři čtvrtiny obvyklého množství červených krvinek. Chlapec se proto udusil.

"Hlavními příčinami byl špatný odhad a podcenění krevních ztrát, nedostatečný monitoring při operaci a selhání pooperační péče. Mezi nesprávným léčebným postupem a smrtí je příčinná souvislost," shrnul před soudem závěry zkoumání znalec Jiří Štefan.

Lékaři vinu popírají
Obžalovaní lékaři jsou přesvědčeni, že nic nezanedbali. "Krevní konzervu jsem požadoval už v první polovině operace. Druhou konzervu jsme chtěl, když jsem se sám přišel podívat na pacienta po operaci na dospávací pokoj. Domnívám se, že víc jsem udělat nemohl," řekl Škúci.

Anesteziolog Vaník dodal, že při operaci konzultoval její průběh se zkušenějším kolegou a shodli se na dalším postupu.

Jak se ale mohlo stát, že dítě ztratilo při operaci víc krve, než jí dostalo? Krev z rány společně se speciálním oplachovacím roztokem odsávačky odvádějí do skleněného válce na operačním sále. Část se jí vsákne do plen a sušení kolem rány.

"Odhad ztráty krve je velice těžký. Když se dělal zkušební odhad a měření, vzájemně se rozcházely o více než padesát procent. Ale zodpovědnost za náhradu krevních ztrát má anesteziolog a operující chirurg," doplnil Štefan.
 
Postup byl dobrý, odběr ne
Proti samotnému operačnímu postupu, který lékaři zvolili, znalci neměli námitky. Byl prý jedním z možných a běžně se používal. Odběry krve u operovaného dítěte a její rozbory měly ale být průběžné.
 
Znalci uvedli, že dnes se už takové operace dělají trochu jinak. Aby se předešlo podobným vykrvácením, pacientovi je krev poskytována od samotného počátku operace. A způsoby napojení na kontrolní přístroje se vývojem už také změnily.

"Řez v oblasti hlavy je obecně hodně krvácivý. Lidský organismus má ale velkou schopnost obrany. Tělo nejdříve zaktivuje obranné mechanismy a až pak se krevní oběh hroutí. Zatímco u dospělých se oběh hroutí postupně, u dítěte se oběh dlouho drží a zhroucení je pak velice rychlé," upřesnil znalec.

Podobných operací předčasného srůstu lebečních kostí je podle znalců v celé republice na čtyři desítky ročně. Nejvíce pacientů s takovou diagnózou odoperují lékaři v pražské motolské nemocnici.
 
Laboratoř prý pracovala dlouho
Senát vedený plzeňským soudcem zajímalo, zda by život malému chlapci zachránila rychlá krevní transfuze. "Záleží na době, kdy by byla podána. Krev z transfuzní stanice nefunguje jako krev vlastní. Má nižší účinnost. Krvinky přenesou orgánům asi o 60 procent méně kyslíku. Zhruba po jednadvaceti dnech skladování je krvinky schopnost přenášení kyslíku ztrácejí," objasnil znalec Jiří Štefan.

U plzeňského případu je podle něj zarážející, že lékaři po skončení operace přes hodinu čekali na výsledky rozborů krve pacienta. "Krev jsme mu odebrali těsně po půl druhé odpoledne a poslali ji do laboratoře. V průvodním lístku bylo, aby nás o výsledku informovali co nejrychleji na telefon, který jsme jim napsali," vzpomínal obžalovaný šéf pooperační péče Jan Louda.

"Dlouho se neozývali. Když jsme jim sami volali, řekli, že výsledky ještě nemají," doplnil Louda. Ze záznamů nemocnice vyplývá, že lékaři začali chlapce resuscitovat ve 14:20, výsledek rozboru krve měla laboratoř až ve tři čtvrtě na tři odpoledne.

V Plzni se před soud postavili lékaři, kteří zavinili smrt dítěte. (10. září 2004)

V Plzni se před soud postavili lékaři, kteří zavinili smrt dítěte. (10. září 2004)

,

Nejlepší videa na Revue