Vakcínu proti prašečí chřipce dostane jen hrstka vyvolených.

Vakcínu proti prašečí chřipce dostane jen hrstka vyvolených. | foto: Reuters

Lékaři se rozmýšlejí, který z politiků dostane vakcínu proti prasečí chřipce

  • 233
Hlavní hygienik Michael Vít se na podzim stane ústřední postavou pozoruhodné loterie. Bude rozhodovat o tom, kdo dostane volně neprodejnou vakcínu proti takzvané prasečí chřipce. Bude muset určit, jestli jsou pro "chod státu" důležitější lékaři, hasiči, policisté, energetici, dopraváci, pekaři – nebo politici.

A mezi ně všechny rozdělit půl milionu dvojitých dávek jinak nedostupné vakcíny. 

"Rozhodne se na základě návrhů jednadvacetičlenné epidemiologické komise," říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Vít to však nebude mít tak jednoduché. Už teď je zřejmé, že se na epidemiologické komisi povede vzrušená debata. Každý má totiž rozdílnou představu o tom, bez koho se Česko neobejde. Tak třeba na ministerstvu vnitra a v hasičském záchranném sboru by chtěli "zachránit" všechny vrcholové politiky.

"Myslím, že ta idea je, aby byl očkovaný celý parlament a celá vláda, a to i na krajské úrovni a místní úrovni," řekl zdroj z vnitra, který si nepřál být jmenován.

Ministerstvo zdravotnictví má však na nenahraditelnost politiků úplně jiný názor. "O tom, že dáme vakcínu všem politikům, rozhodně neuvažujeme," řekl Sršeň, který je také členem komise, jež vybírá "vyvolené".

Vakcína pro vyvolené

"My doporučíme, aby byli očkováni pouze ti, kteří jsou součástí krizového štábu. Tedy jen premiér, ministr obrany, vnitra, zdravotnictví a zahraničí," dodává.

Ostatním ministrům a poslancům doporučuje ministryně zdravotnictví Dana Jurásková, aby se nechali očkovat běžně dostupnou vakcínou proti sezonní chřipce. Podle jakého klíče Vít nakonec rozhodne, zatím není jasné. V úterý byl celý den nedostupný.

Co se nyní zdá jako maličkost, může být za pár týdnů velká výhra. Počty nakažených Čechů totiž stále stoupají a nikdo nedokáže odhadnout, jak to skončí. Přesto si politici nejsou jisti, zda by si povinnou injekci nechali vůbec píchnout.

Například David Rath, který by v případě vítězství ČSSD mohl být ministrem zdravotnictví a očkování by zcela určitě měl povinné, vakcínu nechce.

"Prasečí chřipka je pouhý mutant té normální. Na podzim ji budou mít tisíce až statisíce lidí, klinicky ji však nerozeznáte od běžné chřipky. Pacienti si lehnou pod peřinu a za pár dní se vrátí normálně do práce," myslí si Rath.

Je však pravděpodobné, že pokud se stane ministrem zdravotnictví, bude se muset podvolit. Očkování by se bránila i potenciální ministryně spravedlnosti za ČSSD Marie Benešová.

"Hodně bych to zvažovala, zda si do těla nasadím něco navíc," odmítala včera vakcínu Benešová. Není zatím jasné, zda by ji někdo nutil – neví se, jestli bude ministerstvo spravedlnosti zahrnuto do takzvané krizové infrastruktury.

Vedlejší účinky neznámé

Váhání politiků je pochopitelné. Lék, který dorazí na podzim, totiž ještě neprošel všemi testy, které by vyloučily vedlejší účinky. Kvůli hrozící chřipkové pandemii se však vláda rozhodla nakoupit očkovací látku už nyní.

Pražský primátor a budoucí poslanec Pavel Bém chce s vakcínou, kterou by jako politik mohl získat, naložit svérázně. "Kdybych měl někomu dát vakcínu proti prasečí chřipce, tak asi nejspíše svým dětem," říká.

Uznává však, že to asi nepůjde – že je nutné vybírat. "Já vakcínu nechci, na druhou stranu je jasné, že nějaká selekce cílových skupin být musí. Kdyby při každé epidemii měla být proočkovaná celá populace, bylo by to ekonomicky neúnosné a medicínsky nejspíše neobhajitelné," myslí si primátor.

Lidí, kteří budou mít přístup k "exkluzivní" vakcíně, nakonec nebude tolik, jak se původně plánovalo. Z dva a půl milionu lidí, které chtěl stát očkovat, zbyla pětina. Mezi půl milionem musí být všichni, bez kterých se neobejde každodenní život v zemi od premiéra přes lékaře až po hasiče.

Původně se počítalo i s chronicky nemocnými, těhotnými ženami či dětmi. Ti se však do půlmilionu "vyvolených" nevejdou. I když se o tom epidemiologové zatím zdráhají mluvit, počítá se pro ně jen se státními zásobami léků Tamiflu a Relenza.

Ty by jim lékař předepsal, kdyby měla nemoc těžší průběh. "U těžce nemocných budeme antivirotika podávat preventivně. Ale budeme muset dát dobrý pozor na to, komu léky nasadíme, protože je pak nebudeme moci vysadit po celou dobu trvání epidemie," říká zdroj z epidemiologické komise.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video