Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Lékaři se kvůli konkurenci mstí na pacientech

  • 55
Mezi praktickými lékaři na Ostravsku se rozhořela skrytá válka, na kterou mohou tvrdě doplatit pacienti. Právě ti se totiž stali rukojmími lékařů, kteří kvůli konkurenci podlehli emocím a klidně porušují zákony.

Privátní praktičtí lékaři, kterým vadí konkurence sítě sdružených ordinací pod názvem Moje ambulance, se v uplynulých dnech dohodli, že ji budou bojkotovat.

"Domluvili jsme se, že Mojí ambulanci nebudeme posílat zdravotní karty našich pacientů, kteří tam chtějí přejít," přiznal jeden z ostravských lékařů. A také zdůvodnil, proč se on sám k bojkotu ochotně přidal.

Moc se mu nelíbí, že firma Moje ambulance, kterou buduje třinecký lékař a podnikatel Marek Potysz, skupuje ordinace po celé zemi, vytváří jakési zdravotnické supermarkety a zaměstnává v nich lékaře.

"Ale hlavně mi vadí neférová reklamní kampaň, kterou se nám ostatním snaží přetahovat klienty. Je to neetické, když klepou lidem na dveře bytů, obtěžují je na ulicích a přesvědčují je, aby změnili lékaře. Tím škodí mně i kolegům. Tak proč bych ještě měl doplácet ze svého na úhradu poštovného za zdravotní dokumentaci?“ argumentoval lékař.

Ačkoli citovaný lékař je přesvědčený, že on i jeho kolegové mají právo se zlobit na Moji ambulanci a bránit se způsobem, který vymysleli, své jméno zveřejnit nechtěl. "Oficiálně tu dohodu popřu," dodal.

Dohoda mezi privátními praktickými lékaři už ale není žádným tajemstvím. Vědí o ní zdravotníci, pacienti i personál Mojí ambulance.

"Jsou to už téměř dva týdny, co jsme zaregistrovali první varovné signály," říká David Laštůvka, ředitel severomoravské divize společnosti Moje ambulance.

"Nejdříve nám říkali noví pacienti, že jejich dosavadní lékař nám nechce přeposlat jejich zdravotní dokumentaci ani výpis. Pak už nám to otevřeně potvrdili i někteří lékaři nebo jejich zdravotní sestry," dodal Laštůvka.

Marx: Lékaři mohou ohrozit pacienty na životě
Pražský lékař, předseda České společnosti pro kvalitu ve zdravotnictví a uznávaný odborník na etiku David Marx jednání privátních lékařů příkře odsoudil.

"Lékaři, kterým se nelíbí Moje ambulance, zřejmě podlehli emocím. Ty ale nemají v tomto případě co dělat. Jednání lékařů je neetické vůči pacientům, ale hlavně protizákonné. Zákon totiž lékařům jasně nařizuje, že informace o pacientovi musí předávat," uvedl Marx.

"Pokud je nepředají vůbec, případně pozdě nebo neúplně, mohou tím pacienta vážně ohrozit na zdraví, nebo dokonce na životě," varuje lékař.

Protizákonného jednání privátních praktických lékařů si je dobře vědom i David Laštůvka, který už se snaží situaci řešit. "Náš právní zástupce zformuloval dopis pro lékaře, kteří nám neposlali nebo v budoucnu nepošlou zdravotní dokumentaci pacientů," řekl Laštůvka.

Moje ambulance lékaře dopisem informuje, že porušují hned dva zákony. V zákoně číslo 20 z roku 1966 o péči a zdraví lidu stojí, že v případě změny ošetřujícího lékaře je ten dosavadní povinen předat novému všechny informace potřebné pro zajištění návaznosti poskytování zdravotní péče. A zákon číslo 48 z roku 1997 o veřejném zdravotním pojištění stanoví, že nový lékař vyplní při převzetí pacienta do péče registrační list a současně si vyžádá informace od předchozího lékaře.

"Zákon sice přesně neřeší, jakou formou se mají informace předat, ale obecným pravidlem je, že lékaři si posílají karty nebo výpisy z nich poštou. Nikdo přitom na nikoho nedoplácí. Naopak. Zdravotní pojišťovny totiž za tento výkon platí více než sto korun," líčí Laštůvka, který věří v nápravu. Pokud se jí nedočká, bude si stěžovat krajskému úřadu.

Pacienti vznik nové sítě ordinací vítají. Dvě ostravské, v nichž se střídá sedm lékařů, jich mají několik tisíc. Další čekají, až se 1. července otevřou pobočky v Opavě a Havířově.

"Kéž by tyto moderní ordinace byly i v malých městech, hned bych tam šel. Žel nemám z čeho vybírat," posteskl si v dopise čtenář z Jablunkova.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video