Zaměstnanci pražského Revmatologického ústavu při protestu proti sloučení s VFN

Zaměstnanci pražského Revmatologického ústavu při protestu proti sloučení s VFN (18. dubna 2013) | foto: Michal Růžička, MAFRA

Stávka, zní Revmatologickým ústavem. Lékařům se nelíbí slučování

  • 9
Pražský Revmatologický ústav čeká sloučení s Všeobecnou fakultní nemocnicí. A jeho zdravotníci tvrdí, že jim nikdo neřekl, co to pro ně bude znamenat. Změnu považují za narychlo připravenou a nekoncepční. Zaměstnanci ústavu proto ve čtvrtek rozhodli o vyhlášení stávkové pohotovosti.

"Jednomyslně jsme si odsouhlasili, že budeme pokračovat v peticích, prohlášeních, otevřených dopisech a vyhlásíme stávkovou pohotovost," řekla iDNES.cz lékařka Marta Olejárová, která pracuje v Revmatologickém ústavu a je členkou stávkového výboru.

Pro odpor hlasovalo 119 ze zhruba 170 zaměstnanců (včetně externistů) tohoto zdravotnického a vědeckého pracoviště, které sídlí v centru Prahy.

Stávkovou pohotovost mají od čtvrtka do odvolání. Její vyhlášení však podle lékařů neznamená, že přestanou ošetřovat pacienty. Protest dají najevo stužkou, kterou budou nosit, a po zařízení rozvěsí plakáty s informacemi o chystaném kroku a důvody, co je k protestu vede.

Organizační schůzka se konala ve čtvrtek odpoledne v jídelně ústavu a na půl hodiny uzavřela například kartotéku. Pacienti proto trpělivě čekali ve frontě před cedulí, že z důvodu jednání je provoz na půl hodiny přerušen.

Kromě dusné atmosféry se místností rozléhal i smích. To když kolegům Olejárová tlumočila čtvrteční Hegerův výrok, že Česká republika má na svoji velikost až moc špičkových pracovišť.

Rokování v Revmatologickém ústavu svolali lékaři, zdravotní sestry a další personál narychlo v den, kdy ministerstvo zdravotnictví na tiskové konferenci oznámilo plán sloučit 11 svých institucí do pěti. Ušetřit tím chce jednorázově 60 milionů korun.

Záměr počítá také i se sloučením Revmatologického ústavu s nedaleko sídlící Všeobecnou fakultní nemocnicí.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger na tiskové konferenci řekl, že změny byly prodiskutovány s vedením slučovaných organizací. "Přesvědčovali jsme zaměstnance, aby se tomu přizpůsobili, a jsme připraveni na to, že je budeme přesvědčovat i nadále, bude-li potřeba. Rozhodně jsme nevolili žádné kroky, které by měly vést ke znásilnění," uvedl politik.

"Jsme povinováni brát zřetel na určitou efektivitu a je potřeba říci, že v českém zdravotnictví je přebytek špičkových institucí. Všechny výzkumné ústavy a fakultní nemonice tvoří zhruba polovinu veškeré lůžkové kapacity," dodal. Heger. A právě za tento výrok si vysloužil později smích.

Podle lékařů se mělo počkat na vznik univerzitních nemocnic

"Chceme naší aktivitou přesvědčit pana ministra zdravotnictví, že to není úplně dobrý krok. Chceme také, aby zákon, který slučování umožní, v parlamentu nebyl přijat," doplnila Olejárová.

Zaměstnance ústavu, který už 61 let pomáhá lidem s nemocemi pohybového ústrojí, změny zaskočily. "O slučování nevíme prakticky vůbec nic. Vedení nemocnice nás ještě nedávno přesvědčovalo, že ke sloučení vůbec nemusí dojít. A pokud by k němu došlo, tak jen v rámci vzniku univerzitní nemocnice," odmítá plán ministerstva Ladislav Šenolt.

Zaměstnanci ústavu už poslali otevřený dopis ministru Hegerovi, 142 z nich také podepsalo petici za zachování stávajícího stavu.

"Nic jiného nám nezbývá. Sloučení není podloženo žádnými ekonomickými analýzami, nemá žádné výhody," domnívá se Šenolt.

"Ze zápisu z jednání vlády jsme vyčetli, že sloučení přinese 20 milionů. Nikdo ale neví, jak se k této částce dospělo. Obávám se, že řešení proto není koncepční," doplnila Olejárová.

Mimo jiné jim vadí, že ministerstvo nevyčkalo, až začne platit zákon o vzniku takzvaných univerzitních nemocnic, který spojí vysoké školy s částí fakultních nemocnic a specializovaných pracovišť a navíc z příspěvkových organizací udělá obecně prospěšné společnosti.

Bojí se, že krokem Revmatologický ústav přijde o své výsadní postavení, výzkum a třeba i lůžkovou kapacitu. Zaměstnanci se obávají také stěhování. Ředitelka VFN Dana Jurásková ale uvedla, že nic takového nehrozí. Podle ní naopak vědecká práce ústavu bude posílena.

Ředitel ústavu Karel Pavelka nedávno iDNES.cz řekl, že celou věc nechce komentovat, protože se o ní zatím jedná. Ve čtvrtek byl na zahraniční služební cestě. Jeho zástupce, šéf odborné revmatologické společnosti Jiří Vencovský situaci nechtěl hrotit.

"To, zda jsou obavy zaměstnanců ústavu opodstatněné, nedokážu odhadnout. Ovlivnění kvality péče ale asi nehrozí," řekl iDNES.cz Vencovský. 

I jeho samotného ale situace překvapila. "Pan ředitel jednal s panem ministrem i ředitelkou VFN a ti nám řekli, že se plánuje sloučení ústavu s nemocnicí v rámci univerzitní nemocnice. Až do minulého týdne se nemluvilo o tom, že by byl ke slučování speciální zákon," doplnil Vencovský s tím, že pro ústav je akceptovatelné slučování v rámci univerzitní nemocnice.

Ministr Leoš Heger ve čtvrtek poznamenal, že slučování na záměr zřídit univerzitní nemocnice navazuje a je jeho součástí. Obě změny jsou ale v samostatných zákonech. Slučování by mělo začít letos od prosince, univerzitní nemocnice by měly vznikat od ledna příštího roku. Obě změny zatím nejsou schváleny parlamentem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue